z eg mak, dr Paweł Zamora

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

Dr Paweł Zamora

 

Zagadnienia do egzaminu z podstaw makroekonomii/makroekonomii

 

1. Obszar zainteresowań makroekonomii. Makroekonomia a mikroekonomia. Makroekonomiczne aspekty mikroekonomii. Modele makroekonomiczne i ich rodzaje. Makroekonomia a polityka gospodarcza. Podstawowe problemy makroekonomii: wzrost gospodarczy – wahania koniunktury, inflacja, bezrobocie – krzywa Phillipsa. Główne szkoły w makroekonomii, klasyczna i keynesowska.

2. Podstawowy model Makroekonomiczny. Gospodarka jako system; gospodarka otwarta i zamknięta. Grupy podmiotów w gospodarce (sektor gospodarstw domowych, sektor przedsiębiorstw, sektor rządowy i sektor zagraniczny). Rodzaje rynków w gospodarce (rynek dóbr i usług konsumpcyjnych, rynek pracy, rynek pieniądza i rynek walutowy). Prosty i rozwinięty model ruchu okrężnego w gospodarce zamkniętej i gospodarce otwartej. Produkt narodowy brutto a produkt krajowy brutto. Metody liczenia (szacowania) produkcji społecznej. Miary produkcji społecznej. Nominalny i realny produkt krajowy brutto. Wykorzystanie PKB do porównań w czasie i przestrzeni. PKB a inne miary dobrobytu społecznego.

3. Model keynesowski gospodarki. Składniki popytu globalnego. Równowaga w modelu. Równowaga w modelu (planowane oszczędności i planowane inwestycje). Działanie mnożnika wydatkowego. Paradoks zapobiegliwości.

4. Rola Państwa w gospodarce, państwo a dochód narodowy. Rola państwa w gospodarce. Funkcje państwa. Budżet państwa a popyt globalny. Równowaga w modelu z uwzględnieniem budżetu państwa. Mnożnik zrównoważonego budżetu. Polityka makroekonomiczna a polityka fiskalna. Aktywna i pasywna polityka fiskalna. Dług publiczny a deficyt budżetu państwa. Wpływ handlu zagranicznego na popyt globalny. Równowaga w modelu z uwzględnieniem handlu zagranicznego. Mnożnik w gospodarce otwartej. Model uwzględniający wpływ budżetu państwa i handlu zagranicznego na popyt globalny.

5. Pieniądz i banki w gospodarce. Pieniądz i jego geneza. Funkcje pieniądza. Rodzaje pieniądza. Agregaty pieniężne. Kreacja pieniądza przez system bankowy. Motywy utrzymania pieniądza wg. Keynesa. Równowaga na rynkach pieniężnych. Struktura systemu bankowego w Polsce. Baza monetarna a mnożnik kreacji pieniądza. Rodzaje banków w Polsce. Funkcje banków komercyjnych. Bilans banku komercyjnego. Narodowy Bank Polski jako bank centralny. Zadania i funkcje banku centralnego. Instrumenty polityki pieniężnej banku centralnego.

6. Bezrobocie i rynek pracy. Rynek pracy i kształtowanie się płac. Procesy dostosowawcze w obrębie rynku pracy. Pojęcie bezrobocia i jego pomiar (stopa bezrobocia). Bezrobocie w wybranych krajach. Rodzaje bezrobocia. Neoklasyczna teoria bezrobocia, Keynesowska teoria bezrobocia. Naturalna stopa bezrobocia. Bezrobocie w Polsce. Metody walki z bezrobociem. Prywatne i społeczne koszy bezrobocia.

7. Inflacja. Pojęcie inflacji, pomiar. Rodzaje inflacji. Społeczno-ekonomiczne skutki inflacji. Główne teorie powstawania inflacji. Sposoby przeciwdziałania inflacji. Inflacja w Polsce.

8. Model IS-LM. Geneza i ogólna charakterystyka modelu. Wypieranie i tłumienie. Równowaga na rynku dóbr i usług. Krzywa IS. Równowaga na rynku pieniężnym. Krzywa LM. Równowaga dualna w gospodarce. Polityka fiskalna i pieniężna w modelu IS-LM.

9. Model AS-AD. Zagregowany popyt (AD) i zagregowana podaż (AS) w krótkim i długim okresie. Czynniki określające popyt zagregowany. Czynniki określające podaż zagregowaną. Równowaga w modelu AS-AD.

 

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl