Złożona analgezja i sedacja
Na oddziale ratunkowym często stosuje się połączenie analgetyku z lekiem uspokajającym, by zmniejszyć ból i niepokój. Można w tym celu stosować różne środki. Popularnym zestawieniem jest fentanyl z midazolamem, powoduje ono szybką, bezpieczną i krótkotrwałą analgezję i amnezję.
Sposób wykonywania złożonej analgezji 5 i sedacji (dla dorosłego o masie ciała 70 kg):
1. Założyć dostęp dożylny z fizjologicznym roztworem soli. Pacjent powinien się znajdować w pozycji leżącej na plecach.
2. Monitorować tętno, częstość oddechów, ciśnienie tętnicze i stan świadomości co 5 min i po każdym z zastosowanych środków.
3. W ciągłym monitorowaniu stosować pulsoksymetr i kardiomonitor
4. Przy łóżku powinien znajdować się sprzęt do resuscytacji,
5. Podać midazolam (1 mg i.v. w ciągu 60 s); jeśli sedacja po 3-5 min. okaże się niewystarczająca, powtarzać dawkę 1 mg do maksymalnej dawki 0,1 mg/kg.
6. Często oceniać stan pacjenta.
7. Podać fentanyl (0,1 mg lub 100 μg i.v. w ciągu 60 s), można powtarzać dawki 0,5-1 μg/kg co 3-5 min do uzyskania właściwej analgezji (niewyraźna mowa, senność, ale zachowanie reakcji na bodźce bólowi i słowne). Maksymalna dawka to 5-6 μg/kg
8. W razie potrzeby zastosować znieczulenie miejscowe.
9. Przeprowadzić zabieg. Można podawać fentanyl co 3-5 min do dawki całkowitej 5-6 μg/kg.
10. Jeśli wystąpi hipoksemia, zwolnienie oddychania lub zbyt silna sedacja, należy rozpocząć wentylację przez maskę oraz zastosować nalokson (0,4-2 mg) i w razie potrzeby flumazenil (0,5-1 mg).
· Uwaga: Flumazenil jest przeciwwskazany, jeśli pacjent stale przyjmuje benzodiazepiny, ponieważ może spowodować reakcję z odstawienia.
11. Prowadzić obserwację do momentu pełnego wybudzenia. Przed zwolnieniem pacjenta upewnić się, czy może normalnie mówić i pić.
...