ZASILACZE, ELEKTRONIKA, cbradio, ZASILACZE I INNE

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

ZASILACZE

 

Poniżej przedstawiamy kilka układów zasilaczy, które można zastosować jako zasilacze CB.

Pierwszy schemat jest najprostszą z przedstawionych konstrukcji . Jest to typowa aplikacja scalonego stabilizatora UL7512 ( uA7512 lub podobny). Układ ma wydajność rzędu 1,5A pod warunkiem zastosowania stabilizatora w metalowej obudowie (TO-3) i przykręcenia go do radiatora. Zasilacz ten w zupełności wystarcza do prostych radiotelefonów CB. Należy oczywiście zastosować transformator o odpowiedniej wydajności prądowej.  

Kolejny układ przedstawia sposób zwiększenia wydajności prądowej pierwszego układu poprzez dołożenie tranzystora wykonawczego typu PNP (BDAP 92, 94, 96, BDP 392, 394, 396 itp.). Należy również zmienić transformator sieciowy i zwiększyć pojemność kondensatorów filtrujących.

 

Następny schemat przedstawia zasilacz dla bardziej wymagających CB - stów. Układ oparty jest o scalony stabilizator uA723. Jako tranzystory wykonawcze zastosowano typowe tranzystory NPN typu BD139 i BD620 (2N3055). Wartość napięcia ustala dzielnik złożony z rezystorów 10k i 12k.. Rezystor 0,14/3W możemy wykonać z kawałka drutu oporowego. Z racji na jego nagrzewanie dobrze jest zamocować go w zaciskach a nie poprzez lutowanie. Układ może dostarczać prądu rzędu 6 - 8A.

 

Kolejny układ różni się od poprzedniego zastosowaniem regulacji napięcia wyjściowego, co pozwala na precyzyjne jego ustawienie. Zasilacz ten może dostarczyć prądów rzędu 10 - 12A. Na schemacie zostawiono miejsce na dołączenie kolejnych tranztstorów a co za tym idzie zwiększenie wydajności prądowej zasilacza.

 

Przy wszystkich tych konstrukcjach należy pamiętać o przykręceniu tranzystorów do radiatora o odpowiedniej powierzchni i użycia podkładek mikowych.

 

Do sprawdzenia wydajności prądowej zbudowanego zasilacza możemy użyć bardzo prostego do wykonania sztucznego obciążenia.

Tranzystor należy umieścić na dużym radiatorze. Rezystor R ma wartość 50 Ohm\1W co pozwala na uzyskanie zakresu obciążenia 0-3,25A. W celu zwiększenia zakresu obciążenia należy użyć rezystora o mniejszej rezystancji i większej mocy. Trzeba zmienić również potencjometr P (1k\1W) na 1k\2W. W przypadku, gdy chcemy użyć obciążenia większego niż 10A zachodzi konieczność zastosowania kolejnego tranzystora.

 

ZABEZPIECZENIA ZASILACZY

 

Poniższy układ jest prostym a zarazem bardzo skutecznym zabezpieczeniem. Nieraz zachodzi konieczność korzystania z pożyczonego zasilacza a ten niekoniecznie musi być w doskonałym stanie technicznym i aby ustrzec się przed przykrymi niespodziankami warto ten układ zbudować. Dioda D1 przenosząca prąd nieco większy niż wartość zastosowanego bezpiecznika (oczywiście bezpiecznik dobieramy w zależności od pobieranego prądu) w przypadku odwrotnego podłączenia biegunów zasilania spowoduje spalenie bezpiecznika i nie dopuści do uszkodzenia radia. Wartość kondensatora C1 wynosi 100 - 470nF. Kondensator C3 przyjmuje wartości od 47uF wzwyż w zależności od udarowej stabilności napięciowej zasilacza. Jeśli po odpięciu od zasilacza pełnego obciążenia napięcie na zaciskach wzrasta należy doświadczalnie zwiększyć jego pojemność. Dioda Zenera D2 (14...15V), R1 (1k) i C2 (1nF) ustalają próg zadziałania zabezpieczenia przed przekroczeniem ustalonego napięcia wyjściowego. Dioda świecąca D3 wraz z rezystorem R2 (680k) swoim świeceniem sygnalizuje obecność napięcia 13,8V na wyjściu. Tyrystor dobieramy na prąd nieco większy niż prąd pobierany z zasilacza np: zasilacz 3A - tyrystor 3,15A , zasilacz 10A - tyrystor 12A.

Kolejny schemat przedstawia poprzedni układ w dużym uproszczeniu. Na rysunku pokazany jest najprostszy układ chroniący przed przekroczeniem ustalonego napięcia wyjściowego. Zabezpieczenie to może być stosowane nie tylko przy zasilaczach CB ale w każdym urządzeniu zasilającym. Zasada działania tego układu jest bardzo prosta.: wzrost napięcia powoduje przewodzenie diody Zenera i otwarcie tyrystora co z kolei spowoduje przepalenie bezpiecznika. Napięcie ustalające próg zadziałania układu ustala potencjometr P. Jako diody Zenera proponuję użyć diody 15V a tyrystor powinien być na prąd nieco większy niż prąd pobierany z zasilacza.

 

Następny układ jest wierną kopią poprzedniego, z tym że tu zamiast bezpiecznika zastosowano przekaźnik 12V, który jest rozłączany w przypadku przekroczenia ustalonego napięcia.

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl