Wymóg dotyczący wymaganej wielkości powierzchni gabinetu lekarskiego w zakładach innych niż zamknięte, STUDIA, referaty

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

Wymóg dotyczący wymaganej wielkości powierzchni gabinetu lekarskiego w zakładach innych niż zamknięte, czyli przychodniach, stacjach dializ i laboratoriach, zakładach rehabilitacji oraz zakładach chirurgii jednego dnia, od lutego 2011 r. został zniesiony. Pozostałe wymogi ogólno-przestrzenne nie zmieniły się.

Zmianę wprowadziło rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. W jego treści nie określono wielkości gabinetu w metrach kwadratowych. Gabinety lekarskie nadal powinny być wyposażone w podłogi z materiałów umożliwiających  łatwe mycie i dezynfekcję oraz połączone zw sposób umożliwiający ich mycie i dezynfekcję (w praktyce z zakładką podłogi na ścianę,)

Mimo, iż poprzednie rozporządzenie wymagało dostosowania pomieszczeń do wymogów sanitarnych (budowlanych) do  31 grudnia 2008 r., dla zakładów innych niż zamknięte, Minister Zdrowia zdecydował o szczególnej abolicji legislacyjnej, tj. wydłużeniu terminu do końca 2016 r.

Nowo zakładane nie muszą spełnić wymogów sanitarnych dotyczących wielkości powierzchni gabinetów lekarskich Muszą jedynie dostosować się do wymogów ogólnobudowlanych oraz tych, które zostały wskazane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Do najważniejszych z nich należą:
• obowiązek zapewnienia temperatury powietrza na poziomie  co najmniej 24 st. C,
• obowiązek lokalizacji gabinetów nad powierzchnią terenu, gdzie podłoga powinna znajdować się na poziome nie mniejszym niż 0,3 m od powierzchni wokół budynku,
• obowiązek zapewnienia wymaganej wysokości pomieszczenia w zależności od występujących czynników i okoliczności co najmniej 2,2 m,
• obowiązek wykonania drzwi wejściowych o odpowiedniej szerokości, tj. co najmniej 0,9 m oraz wysokości co najmniej 2,0 m.

Ważne!

W obecnym stanie prawnym nadal obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 9 marca 2000 r. w sprawie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia, urządzenia i sprzęt medyczny służący wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, specjalistycznej praktyki lekarskiej i grupowej praktyki lekarskiej.  W związku z tym, mimo likwidacji wymagań dla gabinetów lekarskich w wymienionym rozporządzeniu nadal obowiązują prawne regulacje w tym zakresie,  m.in. normy wielkościowe, które określają, że gabinet lekarski nie może być mniejszy niż 12m2. 

W ustawie z  15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej zapowiedziano wydanie nowego, kompleksowego rozporządzenia m.in. dla gabinetów lekarskich w zakresie ogólnoprzestrzennym, sanitarnym oraz instalacyjnym (art. 22). 

Podstawa prawna: 


• rozporządzenie Ministra Zdrowia z  2 lutego 2011 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej  - Dz.U. nr 31, poz. 158,
• rozporządzenie Ministra Infrastruktury z  12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - Dz.U. nr 75, poz. 690 ze zm.,
• rozporządzenie Ministra Zdrowia z 9 marca 2000 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia, urządzenia i sprzęt medyczny służący wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, specjalistycznej praktyki lekarskiej i grupowej praktyki lekarskiej - Dz.U. nr 20, poz. 254,
• ustawa z  15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej - Dz.U. nr 112, poz. 654.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej

 

Dz.U.06.213.1568

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 10 listopada 2006r.
w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej


Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1
Przepisy ogólne

§ 1.


Pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym odpowiednio do rodzaju zakładu opieki zdrowotnej wymaganiom określonym w rozdziałach 2-6.

§ 2.

1. Pomieszczenia i urządzenia szpitala pod względem fachowym i sanitarnym powinny odpowiadać ponadto wymaganiom szczegółowym określonym w do rozporządzenia.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do innych niż szpital zakładów opieki zdrowotnej przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych.

§ 3.

1. Pomieszczenia i urządzenia przychodni pod względem fachowym i sanitarnym powinny odpowiadać ponadto wymaganiom szczegółowym określonym w do rozporządzenia.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zakładów opieki zdrowotnej innych niż przychodnia, jeżeli mają udzielać lub udzielają świadczeń zdrowotnych obejmujących, co najmniej badanie i poradę lekarską.
3. Do gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w szkole, działającego w strukturze zakładu opieki zdrowotnej, stosuje się wyłącznie wymagania szczegółowe określone § 34, § 36 ust. 1, § 37 ust. 1, § 39, § 45, § 47 oraz w do rozporządzenia w ust. 5 pkt 1 oraz ust. 10.
4. Do gabinetu dentystycznego w szkole, wykonującego świadczenia zdrowotne, działającego w strukturze zakładu opieki zdrowotnej, stosuje się wyłącznie wymagania szczegółowe określone § 14, § 34, § 36 ust. 1 i 2, § 37 ust. 1 i 3, § 39, § 45 ust. 1, § 47 oraz w załączniku nr 2 do rozporządzenia w ust. 5, 8 i 10.
5. Do zakładu lecznictwa odwykowego, z wyłączeniem oddziału leczenia alkoholowych zespołów abstynecyjnych oraz zakładu opieki zdrowotnej realizującego wyłącznie zadania określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 oraz z 2006 r. Nr 66, poz. 469 i Nr 120 poz. 826) nie stosuje się wymagań szczegółowych określonych w § 19, § 21-23, § 33-35, § 51 ust. 2, § 52.

 

§ 4.

Pomieszczenia i urządzenia zespołu opieki dziennej i zespołu chirurgii jednego dnia pod względem fachowym i sanitarnym powinny odpowiadać ponadto wymaganiom szczegółowym określonym w do rozporządzenia.

 

§ 5.

Pomieszczenia i urządzenia centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa pod względem fachowym i sanitarnym powinny odpowiadać ponadto wymaganiom szczegółowym określonym w do rozporządzenia.

 

§ 6.

Pomieszczenia i urządzenia żłobka pod względem fachowym i sanitarnym powinny odpowiadać ponadto wymaganiom szczegółowym określonym w do rozporządzenia.

§ 7.

Pomieszczenia i urządzenia pracowni badań endoskopowych pod względem fachowym i sanitarnym powinny odpowiadać ponadto wymaganiom szczegółowym określonym w do rozporządzenia.

§ 8.

Pomieszczenia i urządzenia pracowni zakładu patomorfologii pod względem fachowym powinny odpowiadać ponadto wymaganiom szczegółowym określonym w do rozporządzenia.

§ 9.

Pomieszczenia i urządzenia pracowni zespołu rehabilitacji pod względem fachowym i sanitarnym powinny odpowiadać ponadto wymaganiom szczegółowym określonym w do rozporządzenia.

§ 10.

W zakładzie opieki zdrowotnej należy zapewnić pomieszczenie socjalne oraz dostęp do pomieszczenia higieniczno-sanitarnego dla członków zespołu ratownictwa medycznego.

 

§ 11.

Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1)

zakład opieki zdrowotnej zamkniętej – szpital lub inny zakład opieki zdrowotnej przeznaczony dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych;

2)

przychodnia - zakład opieki zdrowotnej otwartej (ambulatoryjnej) prowadzący działalność diagnostyczną i leczniczą zarówno w zakładzie, jak i poza nim;

3)

oddział łóżkowy - komórkę organizacyjną grupującą chorych objętych opieką jednej ze specjalności medycznych lub tym samym stopniem natężenia opieki lekarskiej i pielęgniarskiej;

4)

oddział przyjęć i pomocy doraźnej - zespół pomieszczeń, w którym:

a)

udziela się doraźnej pomocy ambulatoryjnej,

b)

wykonuje się doraźne zabiegi,

c)

przyjmuje się do szpitala;

5)

odcinek pielęgnacyjny - podstawową jednostkę funkcjonalną i organizacyjną oddziału lub pododdziału działającą według kryterium płci, wieku lub wymagań epidemiologicznych, obsługiwaną przez jeden zespół pielęgniarski; w szczególnych przypadkach odcinek pielęgnacyjny może być organizowany w zależności od innych wymagań specjalnych, takich jak progresja w postępowaniu leczniczym bez uwzględnienia czynnika płci, wieku lub specjalności medycznej;

6)

dział - jednostkę organizacyjną szpitala działającą według specyfiki prowadzonej działalności w; zależności od tej specyfiki wyróżnia się następujące grupy działów:

a)

diagnostyczne lub zabiegowe, w szczególności medyczne laboratorium diagnostyczne, zakład diagnostyki obrazowej, pracownia badań endoskopowych, zespół operacyjny,

b)

zaopatrzenia medycznego,

c)

administracyjno-socjalne, w szczególności administracyjny, statystyki i informacji medycznej oraz socjalny,

d)

gospodarcze, w szczególności kuchnia i pralnia,

e)

techniczne, w szczególności kotłownia i centralna dezynfektornia - stacja przygotowania łóżek;

7)

brudownik - pomieszczenie w zakładzie opieki zdrowotnej służące do opróżniania, dezynfekowania, przechowywania kaczek i basenów lub niszczenia tego rodzaju pojemników jednorazowego użytku oraz składowania brudnej bielizny, wyposażone w myjnię - dezynfektor oraz w wentylację mechaniczną wyciągową;

8)

pomieszczenie porządkowe - pomieszczenie służące do przechowywania środków czystości oraz preparatów myjąco-dezynfekcyjnych, a także przygotowywania roztworów roboczych oraz mycia i dezynfekcji sprzętu stosowanego do utrzymywania czystości, a w przychodniach liczących nie więcej niż 6 gabinetów badań lekarskich, służące również do zbierania brudnej bielizny i odpadów, wyposażone w zlew i armaturę;

9)

izolatka - zespół pomieszczeń w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej przeznaczonych dla pobytu pacjenta, spełniający wymagania określone w § 24;

10)

śluza szatniowa - zespół pomieszczeń w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej, spełniający wymagania określone w § 26;

11)

poczekalnia pacjentów - pomieszczenie organizowane przed gabinetami, w których przeprowadzane są badania lub zabiegi;

12)

sterylizacja - proces, w wyniku którego zostają zniszczone wszystkie chorobotwórcze czynniki biologiczne oraz ich formy przetrwalnikowe przez zastosowanie czynników fizycznych lub chemicznych;

13)

dezynfekcja - proces, w wyniku którego zostają zniszczone formy wegetatywne drobnoustrojów za pomocą metod fizycznych, chemicznych lub biologicznych;

14)

modularna szerokość pokoju łóżkowego - szerokość pomieszczenia umożliwiająca optymalne ustawienie w nim łóżek, przyjęta jako moduł projektowy;

15)

węzeł komunikacji pionowej - klatkę schodową wraz z co najmniej jednym dźwigiem osobowym, dostępnym ze wspólnego holu;

16)

śluza umywalkowo-fartuchowa - pomieszczenie spełniające wymagania określone w § 25;

17)

kabina higieny osobistej - wyodrębnione pomieszczenie wyposażone w bidet, miskę ustępową i umywalkę;

18)

gabinet diagnostyczno-zabiegowy – pomieszczenie służące do wykonywania zabiegów diagnostycznych lub terapeutycznych o powierzchni, co najmniej 15,0 m2;

19)

gabinet lekarski – pomieszczenia przeznaczone do badania lekarskiego pacjenta;

20)

gabinet przygotowawczo-zabiegowy – pomieszczenie służące do przygotowania dziecka do badania lekarskiego oraz przeznaczone do wykonywania zabiegów diagnostycznych lub terapeutycznych.

 

Rozdział 2
Wymagania ogólnoprzestrzenne

 

§ 12.

1. Zakład opieki zdrowotnej powinien stanowić samodzielny budynek lub zespół budynków.
2. Dopuszcza się lokalizowanie zakładu opieki zdrowotnej w budynku o innym przeznaczeniu, pod warunkiem:

1)

całkowitej izolacji zakładu opieki zdrowotnej zamkniętej od innych użytkowników budynku;

2)

całkowitej izolacji przychodni od użytkowników w budynku mieszkalnym;

3)

całkowitej izolacji przychodni od użytkowników w budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego i innych, z wyłączeniem węzłów komunikacji pionowej i poziomej w tym budynku wspólnych dla wszystkich użytkowników, nie będących komunikacją wewnętrzną zakładu opieki zdrowotnej.

3. Pomieszczenia zakładu opieki zdrowotnej przeznaczone na pobyt ludzi, w szczególności pokoje chorych nie powinny znajdować się poniżej poziomu terenu urządzonego przy budynku.
4. Dopuszcza się lokalizowanie poniżej poziomu terenu urządzonego przy budynku pomieszczeń o charakterze gospodarczym, technicznym, zaopatrzenia medycznego, diagnostycznym (w szczególności pomieszczeń: administracyjnych, socjalnych, laboratorium medycznego, rtg, usg, rezonansu magnetycznego, medycyny nuklearnej, tomografii komputerowej, rehabilitacji) pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

§ 13.

Zespoły pomieszczeń stanowiących działy lub oddziały łóżkowe szpitala, z wyjątkiem działu administracyjno-socjalnego, nie mogą być przechodnie.

 

§ 14.

Kształt i powierzchnia pomieszczenia powinny umożliwiać prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie urządzeń, aparatury i sprzętu, stanowiących jego niezbędne funkcjonalne wyposażenie.

§ 15.

1. Podłogi pomieszczeń, w tym również ciągów komunikacyjnych przeznaczonych dla ruchu pacjentów, lokalizowanych na tej samej kondygnacji, powinny znajdować się na jednym poziomie.
2. W obiektach przebudowywanych dopuszcza się zróżnicowanie poziomu podłóg pomieszczeń położonych na tej samej kondygnacji, pod warunkiem zastosowania pochylni o nachyleniu określonym w przepisach prawa budowlanego lub odpowiednich urządzeń umożliwiających dostęp do pomieszczeń zakładu opieki zdrowotnej osobom niepełnosprawnym.

§ 16.

1. W zakładach opieki zdrowotnej nie mogą być stosowane zsypy dla odpadów, brudnej bielizny lub innych materiałów.
2. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności wynikających z warunków technicznych, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny może wyrazić zgodę na zastosowanie w szpitalu zsypów brudnej bielizny.

Rozdział 3
Wymagania dla niektórych pomieszczeń i urządzeń

 

§ 17.

1. W głównym holu wejściowym zakładu opieki zdrowotnej powinny znajdować
w szczególności:

1)

miejsce dla okryć wierzchnich osób przychodzących;

2)

punkt informacyjny lub informacyjno-rejestracyjny;

3)

miejsce na wózki dziecięce lub inwalidzkie.

2. Z głównego holu wejściowego powinien być zapewniony dostęp do ustępów.
3. Pomieszczenia lub miejsca, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być zlokalizowane w sposób umożliwiający swobodny dostęp dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.

§ 18.

Pokoje łóżkowe mogą być przeznaczone dla pobytu stałego nie więcej niż 5 pacjentów.

 

§ 19.

Powierzchnia pokoi łóżkowych w zależności od oddziału powinna wynosić:

1)

w przypadku oddziału o zunifikowanym układzie przestrzennym, w tym pododdziałów dla dzieci starszych:

a)

pokoju 1-łóżkowego - co najmniej 12,0 m2,

b)

pokoju 2-łóżkowego - co najmniej 14,0 m2,

c)

pokoju 3-5-łóżkowego - co najmniej 6,0 m2na 1 łóżko;

2)

w przypadku oddziału położniczego:

a)

w systemie "matka z dzieckiem":

-

pokoju 1-łóżkowego - co najmniej 14,0 m2,

-

pokoju 2-łóżkowego - co najmniej 18,0 m2,

b)

w systemie korespondencyjnym:

-

pokoju 3-łóżkowego matek - co najmniej 18,0 m2,

-

pokoju 7-łóżkowego noworodków - co najmniej 18,0 m2;

3)

w przypadku oddziału dziecięcego i noworodkowego:

a)

pokoje dla dzieci młodszych (do 3 lat):

-

pokoju 1-łóżkowego - co najmniej 8,0 m2,,

-

pokoju 2-łóżkowego - co najmniej 10,0 m2,,

-

pokoju 3-łóżkowego - co najmniej 14,0 m2,,

-

pokoju 4-łóżkowego - co najmniej 18,0 m2,,

b)

na każde stanowisko noworodka należy przyjmować:

-

w pokoju noworodków obserwowanych i wcześniaków - 5,0 m2,

-

w pokoju intensywnej opieki noworodka - 10,0 m2,;

4)

w przypadku oddziału intensywnej terapii:

a)

...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl