Szkoła Rodzenia, Centrum Edukacji Zdrowotnej
JULIAMED
ZĄBKOWANIE
Co możemy sami zrobić dla dziecka, aby złagodzić dolegliwość ząbkowania ?
Powinniśmy zastosować w tym okresie proste, sprawdzone sposoby łagodzenia bólu - np. specjalny, twardy gryzaczek, którym niemowlę trze dziąsła łagodząc swędzenie. Stan zapalny dziąseł zmniejsza przemywanie naparem z rumianku; zaparzamy koszyczki kwiatu rumianku, moczymy w nim kawałek sterylnej gazy, owijamy ją na palec i delikatnie pocieramy dziąsła. Starszemu dziecku możemy dać coś twardego do gryzienia, najlepiej marchewkę lub kawałek jabłka.
Na co należy zwracać szczególną uwagę w czasie ząbkowania?
Przede wszystkim pilnować, by dziecko nie uderzało się w trakcie płaczu dziąsłami o coś twardego, gdyż uraz dziąseł może być przyczyną pojawienia się krwiaczków – bolesnych
i łatwych do zainfekowania. W żadnym razie nie przyspieszać wyrzynania się zębów, np. przecinając dziąsła! Należy nie dopuszczać do przeziębienia i innego rodzaju zakażenia, ponieważ każda choroba w tym czasie może zaostrzyć dolegliwości ząbkowania.
Leczenie bolesnego ząbkowania
Aby złagodzić stan zapalny, możesz delikatnie masować dziecku żuchwę lub szczękę. Jeśli dziecko nie może zasnąć, nie wahaj się poprosić lekarza o wskazanie dozwolonego leku przeciwbólowego. U niemowląt i małych dzieci wskazane są specjalne żele łagodzące stan zapalny. Przykładem są substancje tego typu jak: a) lidokaina (jej chlorowodorek) pozbawiona skutków ubocznych substancja znieczulająca, stosowana od 1948 roku we wszystkich rodzajach znieczuleń, w tym miejscowego znieczulenia błony śluzowej; b) środki przeciwbakteryjnie i odkażające (naturalne olejku eteryczne, ksylitom, chlorek cetylopirydoniowy, itp.). Lekami które zawierają tego typu substancje są: Calgel, Bobodent, Lidodent, itp. Przykładowo Calgel można stosować już u niemowląt, które ukończyły 3 miesiące życia. Niewielka ilość preparatu, wtarta w dziąsło w miejscu wyrzynania się ząbków, skutecznie łagodzi stan zapalny i ból. Dzięki temu ząbkowanie przestaje być utrapieniem dla malucha i jego rodziców
Gdy ząbkowaniu towarzyszy gorączka lub objawy przeziębienia
Jeśli ząbkowaniu towarzyszy niewielka gorączka (do 38 stopni Celicjusza) - wówczas u niemowląt powyżej 3-mca możemy stosować np. paracetamol w postaci żelu, ( w czopkach); a u starszych dzieci - paracetamol w syropie). Jeśli w czasie ząbkowania pojawi się brak łaknienia, wysoka gorączka, lub z powodu okresowego osłabienia odporność na infekcje pojawią się objawy przeziębienia – zawsze niezbędna jest konsultacja z lekarzem, gdyż podobne objawy mogą towarzyszyć innym niebezpiecznym dla niemowlęcia chorobom.
PORADY:
· Kostka lodu zawinięta w tetrową pieluchę
· Dentinox gel
· Bobodent gel
· Camila- płyn do buzi
· Osanit - kuleczki które wkłada się
dziecku do buźki (można je kupić w Niemczech)
· Viburcol czopki ziołowe
· Baby Orajel (sprzedawany w USA)
· Goździki mają również lecznicze właściwości - olejek lotny z goździków uznawany jest jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy, rozcieńczony i wtarty w dziąsła, czy nawet sam rozgryziony goździk, łagodzi bóle zębów.
· Marchewka, jabłko z lodówki