zabawa matematyczna - tangramy, scenariusze, edukacja matematyczna

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

KONSPEKT ZAJĘĆ

I część statyczna

 

1)   DATA: 25.02.2010

 

2)   GRUPA WIEKOWA: 6- latki

 

3)   TREŚCI PROGRAMOWE:

 

 

4)   TEMAT ZAJĘĆ: Edukacja matematyczna Zabawy matematyczne -tangramy

 

5)   CELE EDUKACYJNE:

dziecko:

·         potrafi

·         rozróżnia

·         potrafi

6)   METODY NAUCZANIA:

·         czynnościowe- zadań stawianych dzieciom

 

7)   FORMY ORGANIZACYJNE:

zbiorowa

8)   ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

wzory tangramów,

9)   LITERATURA:

J. Andrzejewska, J. Wierucka Razem w przedszkolu Program wychowania przedszkolnego WSiP Wa-wa 2009
Boniecka A., Kozyra A., Wypchło M. Mój Kuferek Przewodnik dla nauczyciela, część 2, wyd. Juka

 

 

 

 

 

 

 

II część dynamiczna

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Część wstępna

 

 

 

 

 

 

Uświadomienie celu

 

1. Powitanie dzieci

Witaj… witaj… jak się masz, jak się masz, wszyscy cię witamy, wszyscy cie kochamy bądź wśród nas, bądź wśród nas.

 

Przedstawienie tematu

 

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym.

 

 

 

 

 

 

 

Część główna


Zabawa matematyczna „Tangramy”



Zabawa ruchowa Poszedł Jarek na jarmarek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa matematyczna „Powiększ o jeden”

 

 

 


Zabawa matematyczna „Domino trójkątne”

 

 


Nauczyciel rozdaje dzieciom tangramy. Zadaniem dzieci jest ułożenie tangramu leżącego przed nim obrazka. Nauczyciel rozdaje wzory – szablony.


Dzieci układają tangramy.

Pierwsza osoba mówi: "Poszedł Jarek na jarmarek, kupił sobie…" (i tutaj dodaje, co sobie kupił, np. kwiatek). Kolejna osoba powtarza całe to zdanie i dodaje drugi przedmiot, który kupił Jarek. Kolejni uczestnicy zabawy dodają po jednej rzeczy, powtarzając oczywiście całą wcześniejszą listę zakupów bohatera zabawy.
Gdy ktoś ma trudności z przypomnieniem sobie kolejnych zakupionych rzeczy, grupa może pomóc, pokazuje gestem, o jaki zakup chodzi, a w ostateczności podpowiedzieć słownie.

Uczestnicy siedzą w kręgu.

 

Każde dziecko otrzymuje pętle i różne liczmany. Polecenie:
-ułóżcie tak by, aby w każdej pętli było o jeden liczman więcej niż na tablicy.
 

Zadaniem dziecka jest ułożenie zbiorów, w których jest o jeden element więcej niż na tablicy.


Nauczyciel daje każdemu zespołowi domino trójkątne. Zadaniem dzieci jest ułożenie kostek domina w ten sposób aby liczba oczek na obu stykających się krawędziach była równa osiem.


Dzieci pracują w zespołach 4- osobowych.

 

 

 

Część końcowa

 

Podsumowanie

Podziękowanie za udział w zajęciu dzieciom.

 

Ocena przez dzieci zajęć, czy się podobały czy też nie.

 

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl