zajęcia muzyczne kl I, Edukacja muzyczna

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

Scenariusz zajęć muzycznych dla kl.I

 

 

Data prowadzonych zajęć:19.03.2010

 

Imię i nazwisko prowadzącego:Marzena Komendera

 

Temat dnia:” W marcu jak w garncu”

 

Cele ogólne:

·                     -rozwijanie aktywności twórczej

-wzbudzanie zainteresowania muzyką

-Śpiewanie piosenek z repertuaru dziecięcego

-wyrażanie  nastroju muzyki

-realizacja prostych schematów rytmicznych

–                       

Cele szczegółowe:dziecko:

- potrafi samodzielnie tworzy melodię wygrywając ją na konkretnych instrumentach

-chętnie uczestniczy w zajęciach

-zna marcowe przysłowia

-potrafi powiedzieć, co dzieje się z przyrodą w czasie marca

-potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej

-potrafi zaśpiewać piosenkę „Marzec czarodziej „

-potrafi improwizować piosenkę ruchem

-potrafi wystukać rytm piosenki na plecach sąsiada lub odtworzyć rytm wystukany na jego plecach

-potrafi odpowiednio uzupełnić kalendarz pogody w oparciu o obserwację

 

Metody:słowna: rozmowa na temat marca

              czynna:praca dzieci, układanie zdań, tworzenie melodii, wystukiwanie rytmu, śpiew

              oglądowa :pokaz jak wykonywać ruchy do piosenki

 

Formy:

-śpiew

-gra na instrumentach

-tworzenie

-ruch z muzyką

 

Formy aktywności muzycznej:

-Śpiew

-ruch

-gra na instrumentach

-słuchanie

-tworzenie

 

 

 

Środki dydaktyczne:magnetofon, płyta CD z muzyką, tamburyna bębenki i cymbałki, rozsypanki wyrazowe , kalendarze pogodowe i symbole z wyklejanki,

 

 

 

 

Przebieg zajęć

 

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Uwagi

1. Nauczyciel wita się z dziećmi piosenką.

 

„Wszyscy są, witam was

zaczynamy już czas,

jestem ja, jesteś ty

raz dwa trzy.”

 

 

 

 

1.                  2.Zabawa „Marcowa muzyka” - próby samodzielnego tworzenia melodii za pomocą wygrywania na instrumentach różnych dźwięków wymyślonych przez dzieci  Nauczycielka rozdaje dzieciom instrumenty. Objaśnia zasady zabawy.

 

3.                  Rozmawia z dziećmi na temat miesiąca marca . Zadawanie przez nauczycielkę pytań o marcowe przysłowia.

 

4.                  Nauczycielka rozdaje dzieciom rozsypankę wyrazów. Zadaniem dzieci jest ułożyć wyrazy w odpowiedniej kolejności by powstało zdanie.

2.                   

 

 

5.Nauczycielka odtwarza na magnetofonie poznany na ostatnich zajęciach  utwór pt.„Marzec czarodziej”


„Marzec czarodziej”

Chodzi marzec - czarodziej,
po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus - pokus:
i już pączki na patyku
i już trawka na śnieżniku.
Och , ten marzec - czarodziej!

Chodzi marzec - czarodziej,
Po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus - pokus:
słońce rzuca swe błyskotki,
że aż mruczą bazie -kotki
Och, ten marzec -czarodziej!


6.Nauczycielka rozdaje dzieciom kalendarzyki pogody na bieżący tydzień oraz symbole z wyklejanki.


7.Zabawa na koncentrację –„Rytmiczny głuchy telefon”.

Nauczycielka prosi dzieci by usiadły w kole i objaśnia zasady zabawy.

 

 

 

 

 

 

 

8.Nauka nowej piosenki

Nauczycielka odtwarza podkład do piosenki pt. ”Wiosna tuż tuż” i uczy dzieci śpiewając .

Wiosna tuż, tuż

Już ozimina szumieć zaczyna,
że nie powróci mróz.
I po tym można od razu poznać,
że wiosna jest tuż, tuż.

Śpiewa skowronek, dźwięczy jak dzwonek,
że gniazdo ma wśród zbóż.
I po tym można od razu poznać,
że wiosna jest tuż, tuż.

Krążą nad domem boćki znajome,
goście zza siedmiu mórz.
I po tym można od razu poznać,
że wiosna jest tuż,

 

9.Podsumowanie zajęć. Nauczycielka pyta dzieci : „Które zadanie podobało Ci się najbardziej?”, „Czego nauczyłeś się na dzisiejszych zajęciach?”.

1. Dzieci wspólnie z nauczycielką śpiewają piosenkę na powitanie i pokazują poszczególne elementy piosenki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Dzieci otrzymują od nauczycielki bębenki tamburyna i cymbałki. Ich zadaniem jest z wykorzystaniem któregoś z tych instrumentów wymyślić wesołą melodię i zaprezentować ją klasie.

 

 

3. Dzieci odp. Na pytania nauczycielki. Opowiadają o marcu i wymieniają marcowe przysłowia.

 

 

4.Dzieci z rozsypanki wyrazów tworzą zdanie „Bałwanek w marcu boi się topnienia”

 

 

 

 

 

5.Dzieci śpiewają piosenkę i improwizują ją  ruchem.

·                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Dzieci obserwują jaka jest pogoda za oknem i przyklejają odpowiednią naklejkę w pole Pogoda

 

7.Grupa siedzi w kole, a jedno dziecko wybiera sobie w myśli jakąś piosenkę i wystukuje rytm tej piosenki na plecach sąsiada. Ten przekazuje rytm sąsiadowi i tak do końca kółka. Ostatnie dziecko głośno wystukuje rytm, który został mu przekazany. Jeżeli zgadza się on z pierwotnym, wówczas ktoś inny rozpoczyna zabawę, jak na początku.

 

8.Dzieci słuchają piosenki śpiewanej przez nauczycielkę i próbują śpiewać razem z nią

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.Dzieci wypowiadają swoją opinię na temat zajęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

l l
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl