ZABURZENIA GOSPODARKI WODNO, pielęgniarstwo, studia pielęgniarstwo

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

   ZABURZENIA GOSPODARKI WODNO-ELEKTROLITOWEJ

 

Płyny ustrojowe wykazują względnie stały skład chemiczny i rozmieszczone są w przestrzeniach anatomicznych o ustalonych i niewiele zmieniających się objętościach. Stany chorobowe mogą zmieniać skład i wielkość poszczególnych przestrzeni wodnych.

Woda stanowi 60% masy ciała nieotyłego człowieka dorosłego. Zawartość wody w ustroju zależna jest od wieku, płci oraz procentowej zawartości tłuszczu. U noworodka woda stanowi 75-80% masy ciała. U kobiet woda stanowi 54% masy ciała. Po ukończeniu 60 rż. wartość ta zmniejsza się do 46% masy ciała a u mężczyzn do 54% masy ciała. Im bardziej otyły człowiek, tym mniejsza zawartość wody wyrażona jako procent masy ciała. Jest to uwarunkowane tym, ze tkanka tłuszczowa zawiera mniej niż 30% wody, natomiast tkanki beztłuszczowe (z wyjątkiem kości) 70-80%.

Względna nieprzepuszczalność błon komórkowych dla różnych składników sprawia, że woda ogólnoustrojowa rozmieszczona jest w kilku przestrzeniach anatomicznych:

1.      przestrzeń śródkomórkowa – 55% całkowitej ilości wody,

2.      przestrzeń pozakomórkowa – 45% wody ogólnoustrojowej:

a)      woda pozakomórkowa śródnaczyniowa (4,5% masy ciała)

b)     woda pozakomórkowa pozanaczyniowa (22,5% masy ciała): woda śródmiąższowa, woda tkanki łącznej i kości, woda transcelularna ( obejmuje ona wodę zawartą w jamach opłucnych, w świetle jelit, dróg żółciowych, trzustkowych i moczowych oraz w płynie mózgowo-rdzeniowym i zawartym w komorach oka.

Przestrzeń wodna pozakomórkowa śródnaczyniowa (jest równoznaczna z objętością krążącego osocza krwi ) określa tzw. wolemię. Jest ona najważniejszą, pod względem czynnościowym, przestrzenią wodną, ma bowiem istotne znaczenie dla prawidłowej perfuzji (przepływu) wszystkich tkanek.

Przy ocenie równowagi elektrolitowej należy pamiętać, że:

a)              w poszczególnych przestrzeniach wodnych występują duże różnice stężeń poszczególnych elektrolitów

b)              stężenia oznaczane w surowicy nie zawsze informują o ogólnoustrojowej puli ocenianego jonu,

c)              na stężenie jonów w surowicy krwi duży wpływ ma stopień hydratacji (efekt rozcieńczenia lub zagęszczenia),

d)              istnieje wiele czynników, zwłaszcza leków, wpływających na stężenie elektrolitów; stężenie jonów zależy też od lipemii,

e)              w poszczególnych przestrzeniach wodnych istnieje równowaga ładunków dodatnich i ujemnych, reprezentowanych przez kationy i aniony.

Głównym kationem osocza i płynu śródmiąższowego jest sód, głównymi zaś anionami – chlor i wodorowęglany. Głównymi kationami płynu śródkomórkowego są potas i magnez, głównymi zaś anionami-fosforany i białczany.

 

    ZABURZENIA GOSPODARKI WODNEJ UWAGI OGÓLNE

Zaburzenia gospodarki wodnej mogą być uwarunkowane niedoborem (stany odwodnienia) lub nadmiarem wody (stany przewodnienia) w organizmie. W zależności od tego, czy organizm traci wodę w postaci roztworu izo-, hiper- czy hipotonicznego, stany odwodnienia mogą mieć charakter izo-, hipo- lub hipertoniczny. Również stany przewod­nienia mogą mieć charakter izo-, hipo-lub hipertoniczny. Podany podział za­burzeń gospodarki wodnej i sodowej oparty jest na stosunku bilansu sodowe­go do bilansu wolnej wody.

    Sód jest głów­nym składnikiem płynu pozakomórkowego, dlatego też zaburzenia gospodarki sodowej są ściśle związane ze zmianą stężenia sodu i objętości płynu pozakomórkowego. Zaburzenia bilansu wolnej wo­dy (tj. wody nie zawierającej osmotycznie czynnych cząsteczek, czyli osmolitów) są przyczyną zmian molalności płynów ustrojowych i dotyczą przestrzeni wodnej zarówno poza jak i śródkomórkowej. Ponieważ sód jest najważniej­szym składnikiem płynu pozakomórkowego, determinującym jego „efektyw­ną" molalność, zmiany natremii są względnie wiernym odbiciem zmian molalności, zachodzących w płynie zarówno śród-, jak i pozakomórkowym.

    Należy podkreślić, że na podstawie oznaczenia samej natremii nie można określić bilansu sodowego. Dlatego też przy określaniu tego bilansu należy uwzględnić aktualne stężenie sodu w osoczu, jak i zmianę wielkości prze­strzeni wodnej pozakomórkowej i śródkomórkowej.

    Z powyższego wynika, że ocena zabu­rzeń gospodarki wodnej i sodowej jest możliwa jedynie wtedy, gdy znane są zmiany:

a) wielkości przestrzeni wodnej śród- i pozakomórkowej;

b) stężenia sodu w płynie pozakomó­rkowym.

    Ocena zmian wielkości przestrzeni wodnych możliwa jest na podstawie:

a) danych anamnestycznych (w sta­nach odwodnienia: zmiany masy ciała, wymioty, biegunki, obfite poty, uczucie suchości błon śluzowych, zawroty gło­wy, zapaść ortostatyczna; w stanach przewodnienia: nadmierny pobór wody lub roztworów elektrolitowych);

b) wyników badania przedmiotowego (w stanach odwodnienia: zmniejszenie ciśnienia tętniczego, szczególnie w pozy­cji stojącej, obniżenie napięcia gałek ocznych, niewypełnienie się żył szyjnych u chorego leżącego, nawet po lekkim ucisku szyi, niewypełnienie się żył koń­czyn górnych w ciągu 4- 5 s po zmianie ich położenia z pozycji podniesionej do zwisającej, zmniejszenie się elastyczno­ści skóry ramion, klatki piersiowej i ud, suchość języka i błon śluzowych jamy ustnej, zmniejszenie diurezy poniżej 20 ml/h; w stanach przewodnienia: obrzęki, objawy zastoju w płucach, na szyi i pod­stawie języka, tendencja do nadciśnienia tętniczego) oraz

c) wyników badań laboratoryjnych (pomiar wielkości przestrzeni wodnych, ośrodkowego ciśnienia żylnego, ciśnienia zaklinowanego w tętnicy płucnej, liczby krwinek czerwonych, stężenia he­moglobiny, stężenia białka w osoczu, wartości hematokrytowej, stężenia sodu i molalności osocza).

 

    STANY ODWODNIENIA

    Odwodnienie może mieć charakter izotoniczny, hipotoniczny i hipertoniczny.

    Odwodnienie izotoniczne

    Charakteryzuje się utratą płynu izotonicznego z przestrzeni wodnej pozakomórkowej. Spadek przestrzeni pozakomórkowej może być spowodowany utratą płynów przez nerki (faza wielomoczu w ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek, zespół utraty soli przez nerki, choroba Addisona, stosowanie diuretyków), przewód pokarmowy (wymioty, biegunki, przetoki zewnętrzne) lub skó­rę (oparzenia) względnie ucieczkę pły­nów do ,,trzeciej" przestrzeni (u chorych z zapaleniem trzustki, niedrożnością je­lit, zapaleniem otrzewnej itd.).

    Objawy kliniczne. Dominującym ob­jawem jest hipowolemia manifestująca się uczuciem pragnienia, spadkiem ciś­nienia, skąpomoczem, tachykardią oraz innymi objawami odwodnienia wymie­nionymi wyżej.

    Wśród wyników badań laboratoryj­nych należy wymienić wzrost wartości hematokrytowej, stężenia hemoglobiny i proteinemii, prawidłową natremię i molalność osocza oraz dużą gęstość względną moczu (jeśli sprawność nerek nie uległa uszkodzeniu).

    Leczenie musi być przyczynowe.

    Odwodnienie hipotoniczne

    Spowodowane jest proporcjonalnie wię­kszą utratą sodu niż wody, prowadząc do hipomolalności płynu pozakomórkowego i spadku objętości przestrzeni wodnej pozakomórkowej, oraz do obrzęku komórek i wzrostu przestrzeni wodnej komórkowej.

    Przyczyny odwodnienia hipotonicznego są identyczne z wymienionymi dla odwodnienia izotonicznego, z tym że chorym tym podano niedostateczne ilo­ści płynów elektrolitowych (najczęściej roztwory glukozy). Hipowolemia jest przyczyną znacznej stymu­lacji sekrecji ADH hormonu zatrzy­mującego wodę w ustroju (na poziomie nerek). Powstała hipomolalność płynu pozakomórkowego jest przyczyną obrzęku mózgu spowodowanego prze­mieszczeniem wody do komórek (wyka­zujących wyższą molalność od płynu pozakomórkowego).

    Objawy kliniczne. Obraz kliniczny od­wodnienia hipotonicznego zależy od szyb­kości jego rozwoju i rzędu wielkości hiponatremii.

    Odwodnienie hipertoniczne

    Charakteryzuje się niedoborem „wolnej" wody oraz zmniejszeniem objętości zaró­wno przestrzeni poza-, jak i śródkomórkowej. Niedobór wolnej wody jest przy­czyną wzrostu molalności płynu pozako­mórkowego (uwarunkowanego głównie wzrostem natremii) i śródkomórkowego. Hipernatremia może występować zarów­no u chorych z niedoborem, jak i prawid­łową zawartością sodu w ustroju.

    Hipernatremia u chorych z niedoborem sodu w  organizmie może być następst­wem utraty większej ilości wody aniżeli sodu drogą nerek (wzmożona diureza u chorych z niewyrównaną cukrzycą, diureza wywołana mocznikiem, np. u chorych po usunięciu mechanicznej przeszkody w drogach moczowych), skóry (nadmierne poty) lub przewodu pokarmowego (biegunki). W obrazie klinicznym stwierdza się typowe objawy odwodnienia; dominują objawy oligowolemii i zaburzenia neurologiczne (senność, objawy splątania, omamy, niepokój).

 

    Hipernatremia z prawidłową zawar­tością sodu w organizmie jest zawsze uwarunkowana nadmierną utratą wody drogą nerek (moczówka prosta podwzgórzowo-przysadkowa lub nerkopochodna, ), skóry i płuc (wzmożone parowanie niewyczuwalne u chorych gorączkują­cych) i(lub) niedostateczną podażą wo­dy. W obrazie klinicznym dominuje uczucie silnego pragnienia i zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwo­wego (osłabienie, senność, splątanie, omamy, niepokój ruchowy, śpiączka). Objawy hipowolemii są mniej wyraźne. Ponadto stwierdza się inne objawy od­wodnienia.

 

    STANY PRZEWODNIENIA     Przewodnienie hipotoniczne

    Charakteryzuje się nadmierną retencją wody w ustroju prowadzącą nie tyl­ko do wzrostu przestrzeni wodnej pozakomórkowej, ale i śródkomórkowej. U chorych tych stwierdza się hiponatremię i hipomolalność osocza. U chorych z przewodnieniem hipotonicznym wy­stępująca hiponatremia może przebie­gać z prawidłową lub ze zwiększoną zawartością sodu w ustroju.

    Hiponatremia przebiegająca z prawid­łową zawartością sodu w ustroju jest przejawem zatrucia wodnego ustroju. Występuje u chorych:

a) wykazujących nadmierną sekrecję wazopresyny (stany emocjonalne, ból, zespół nieadekwatnego wydzielania ADH występującego w niektórych stanach zapalnych i guzach mózgu, w porfirii lub po zażyciu takich leków, jak: chlorpropamid, klofibrat, cyklofosfamid, winkrystyna, wytwarzanie substa­ncji ADH-podobnej przez nowotwory), niedobór glikokortykosteroidów (cho­roba Addisona) lub hormonów tarczycy oraz

b) z upośledzoną czynnością wydalniczą nerek (ostra i przewlekła niewydo­lność nerek). Nadmiar wody w ustroju jest przyczyną wzrostu przestrzeni zaró­wno poza-, jak i śródkomórkowej. Obrzęk komórek ośrodkowego układu nerwowego decyduje o obrazie klinicz­nym zatrucia wodnego (nudności, wy­mioty, stany splątania, drgawki, śpiącz­ka). Ciśnienie tętnicze jest prawidłowe lub podwyższone. Obrzęki z reguły nie występują.

    Hiponatremia ze zwiększeniem zawartości sodu w organizmie jest przejawem przewodnienia hipotonicznego. Ten ro­dzaj zaburzeń gospodarki sodowej wy­stępuje u ciężko chorych z obrzękami sercowymi, wątrobowymi lub nerkowy­mi. Jest on uwarunkowany nadmiernym wytwarzaniem wazopresyny (uwarunko­wanym zmniejszeniem efektywnej obję­tości krwi krążącej), zwiększeniem liczby kanałów wodnych (akwaporyny AQP2) w cewkach nerkowych, wzrostem aktyw­ności układu sympatycznego i RAA (renina-angiotensyna-aldosteron) oraz transmineralizacją (upośledzona czyn­ność pompy sodowej błon komórko­wych jest przyczyną wnikania sodu do komórek). W obrazie klinicznym domi­nują objawy choroby podstawowej oraz obrzęki.

    Przewodnienie hipertoniczne

    Jest najczęściej spowodowane nadmier­ną podażą chlorku sodu (picie morskiej wody przez rozbitków, karmienie niemowląt pokarmami zagęszczonymi) lub wodorowęglanu sodu (szczególnie u chorych reanimowanych) chorym z upośledzoną czynnością wydalniczą nerek. Wzrost efektywnej molalności płynu pozakomórkowego jest przyczy­ną odwodnienia komórkowego i wzros­tu przestrzeni wodnej pozakomórkowej.

    Wzrost tej ostatniej powoduje klinicz­ne objawy zastoju w płucach (fluid lungs), obrzęki, wzrost ciśnienia tętni­czego i wtórnie niewydolność lewokomorową serca.

    Przewodnienie izotoniczne

    Określenie. Przewodnienie izotoniczne charakteryzuje się wzrostem zawartości sodu w ustroju w postaci roztworu izotonicznego. Ponieważ sód jest podsta­wowym składnikiem płynu pozakomór­kowego, przewodnienie izotoniczne ce­chuje wzrost przestrzeni wodnej poza­komórkowej.

    Etiologia. Przewodnienie izotonicz­ne może być następstwem nadmiernej podaży izotonicznego roztworu chlor­ku sodu lub izomolalnego roztworu o składzie elektrolitowym zbliżonym do składu płynu pozakomórkowego pozanaczyniowego u chorych wykazu­jących upośledzoną czynność wydalni­czą nerek. Ponadto pierwotną przyczy­ną wzrostu przestrzeni wodnej poza­komórkowej może być choroba serca, wątroby lub nadmierna utrata białek przez przewód pokarmowy lub nerki.

    Zwiększenie przestrzeni wodnej poza­komórkowej pozanaczyniowej ujawnia się klinicznie obrzękami dopiero po osiągnięciu pewnych rozmiarów, indy­widualnych u poszczególnych chorych. Przyrost tej przestrzeni bez klinicznych cech obrzęków bywa czasami określany jako obrzęki utajone.

Wartość ta może wynosić w zależności od masy ciała i wzrostu chorego od 4 do 7 1.

 

    PATOGENEZA OBRZĘKÓW

 

    Obrzęki mogą powstawać, gdy:

1) zdolność wydalnicza nerek w sto­sunku do wody lub sodu jest mniejsza niż podaż tych składników lub też

2) dochodzi do ucieczki wody i sodu do przestrzeni wodnej pozakomórkowej pozanaczyniowej w następstwie działa­nia różnych mechanizmów na poziomie naczyń włosowatych.

    Najczęściej obrzęki są wynikiem współdziałania mechanizmu nerkowego i włośniczkowego.

    Niewydolność wydalnicza nerek w sto­sunku do sodu i wody może być wynikiem choroby organicznej (stany zapalne), zaburzeń czynnościowych, uwarunko­wanych czynnikami pozanerkowymi (np. niewydolność krążenia lub wątro­by) lub zaburzeń hormonalnych (hiperaldosteronizm lub hiperkortycyzm). Wszystkie te mechanizmy prowadzą do dodatniego bilansu wodnego i sodowe­go. Obrzęki powstałe w następstwie tej niewydolności charakteryzują się zwięk­szeniem przestrzeni wodnej pozakomór­kowej, i to zarówno śródnaczyniowej, jak i pozanaczyniowej.

    Nadmierna ucieczka wody i sodu na poziomie naczyń włosowatych do prze­strzeni pozakomórkowej pozanaczynio­wej może być wynikiem:

a) wzrostu ciśnienia hydrostatyczne­go w odcinku żylnym naczyń włoso­watych (spowodowanego utrudnionym odpływem żylnym);

b) spadku ciśnienia onkotycznego oso­cza (spowodowanego hipoproteinemią);

c) wzmożonej przepuszczalności ścian naczyń włosowatych;

d) utrudnionego odpływu limfy;

e) zmniejszonego ciśnienia tkanko­wego lub współdziałania czynników wymie­nionych w pkt. a-e.

Zwiększona ucieczka wody i elektro­litów z łożyska naczyniowego do prze­strzeni pozakomórkowej pozanaczyniowej, uwarunkowana jednym lub wielo­ma mechanizmami omówionymi wyżej, wywołuje wtórny spadek efektywnej ob­jętości krwi tętniczej.

    Jak wiadomo, tylko ok. 15% ogólnej objętości krwi krążącej znajduje się w tę­tniczym łożysku naczyniowym. Recep­tory objętościowe rozmieszczone w ser­cu, płucach, głównych naczyniach tęt­niczych oraz w nerkach, jak również baroreceptory głównych naczyń tętni­czych (położone w aorcie i w zatoce tętnicy szyjnej) czuwają nad stałością efektywnej objętości krwi tętniczej. Wie­lkość tej objętości oraz stan napięcia (tonus) naczyń tętniczych determinują wysokość ciśnienia tętniczego krwi. Zmniejszenie efektywnej objętości krwi tętniczej, spowodowane ucieczką płynu śródnaczyniowego do przestrzeni poza­komórkowej pozanaczyniowej (śródmiąższowej), spadkiem objętości minu­towej serca lub rozszerzeniem naczyń tętniczych (wazodylatacją) uruchamia mechanizmy adaptacyjne, przywracają­ce normalną wielkość tej przestrzeni. Spośród nich należy wymienić: aktywa­cję układu reninowo-angiotensynowo-aldosteronowego, stymulację sekrecji wazopresyny, aktywację układu współczulnego oraz hamowanie wydzielania hormonów działających natriuretycznie.

    Kluczowym og­niwem w powstawaniu obrzęków jest nerkowa retencja sodu i wody. Jest ona mechanizmem adaptacyjnym, mającym przywrócić izowolemię. Dlatego w patogenezie obrzęków należy wyróżnić pierwotne mechanizmy wyzwalające (zmniejszenie objętości minutowej ser­ca, wzmożona przepuszczalność naczyń włosowatych, spadek ciśnienia onkotycznego osocza, utrudniony odpływ krwi żylnej lub/i chłonki) oraz wtórne mecha­nizmy adaptacyjne (aktywacja układu RAA, układu współczulnego, wzrost sekrecji AVP, redukcja sekrecji ANP).

    PATOGENEZA POSZCZEGÓLNYCH RODZAJÓW OBRZĘKÓW

    Ze względów praktycznych wszystkie obrzęki można podzielić na dwie duże grupy:

l. Obrzęki uogólnione, wśród których odróżnia się:

a) obrzęki pochodzenia sercowego,

b) obrzęki pochodzenia wątrobowe­go,

c) obrzęki pochodzenia nerkowego,

d) obrzęki pochodzenia hormonal­nego,

e) obrzęki u ciężarnych,

...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl