ZALICZENIE ANATOMIA
1. PH krwii.
7,35 a 7,45.
2. GRUPY KRWI
W układzie AB0 występują 4 grupy krwi: A, B, AB, 0. Nazwa odnosi się do antygenu jaki znajduje się na powierzchni erytrocytów (w grupie A: tylko antygen A, w grupie B: antygen B, w grupie AB: antygeny A i B, grupa 0 nie posiada żadnego antygenu) oraz do () krążących w osoczu (grupa A: przeciwciała anty-B, grupa B: przeciwciała anty-A, grupa AB: nie występują przeciwciała, grupa 0: przeciwciała anty-A i anty-B).
3. FUNKCJE UKŁADU AUTONOMICZNEGO.
· rozszerzanie lub zwężanie źrenicy;
· pobudzanie do wydzielania lub ich hamowanie;
· przyśpieszanie lub hamowanie czynności ;
· rozkurczanie lub zwężanie oskrzeli;
· zwężanie naczyń krwionośnych powodujące wzrost ciśnienia tętniczego krwi/ rozszerzanie naczyń krwionośnych powodujące spadek ciśnienia tętniczego krwi;
· pobudzenie gruczołów nadnerczowych do wydzielania;
· nasilenie skurczów ;
· rozszerzanie/ kurczenie .
4. RODZAJE KOŚCI PŁASKICH.
1. Kości płaskie
- kości czaszki
- łopatka
- kości sklepienia mózgoczaszki
- mostek
- kość biodrowa
5. RODZAJE KOŚCI RÓŻNOKSZTAŁTNYCH.
- żuchwa
- rzepka
- kości podniebienne
- kręgi
6. KOŚCI KOŃCZYNY GÓRNEJ.
W skład szkieletu kończyny górnej wchodzi 37 kości. Dzielą się one na:
1) kości obręczy kończyny górnej, do których zalicza się obojczyk i łopatkę,
2) kości kończyny górnej wolnej. Należą do nich: kość ramienna, 2 kości przedramienia, kości nadgarstka, 5 kości śródręcza i 14 kości palców.
7. KOŚCI OBRĘCZY KOŃCZYNY DOLNEJ.
8. KOŚCI KOŃCZYNY DOLNEJ
Kość kończyny dolnej.
Kość biodrowa, tworząca część kości miednicznej, zalicza się do kości płaskich. Bezpośrednio z panewką sąsiaduje trzon kości biodrowej, przechodzący następnie w talerz kości biodrowej. Powierzchnia wewnętrzna talerza kości biodrowej jest nieckowato zagłębiona i nosi nazwę dołu biodrowego. Na zewnętrznej powierzchni talerza kości biodrowej przyczepiają się mięśnie pośladkowe. Od góry talerz kości biodrowej ogranicza grzebień biodrowy. Grzebień ten kończy się z przodu kolcem biodrowym przednim górnym, a od tyłu kolcem biodrowym tylnym górnym. Grzebień kości biodrowej i wymienione wyżej kolce są dobrze wyczuwalne przez skórę. Poniżej kolca biodrowego przedniego górnego leży kolec biodrowy przedni dolny.
9. DEF. STAWU.
Staw – ruchome połączenie między składnikami (zewnętrznego lub wewnętrznego). U kręgowców stawy są określane, ze względu na specyficzną budowę, jako połączenia maziowe. W stawach największym problemem jest tarcie i dlatego powierzchnie stawowe pokryte są bardzo odporną na ścieranie chrząstką szklistą.
10. MIEŚNIE TUŁOWIA.
11. Funkcję kręgosłupa
Kręgosłup jako całość spełnia trzy podstawowe funkcje:
1) jest osią ciała i jego główną podporą,
2) jest narządem ruchu,
3) osłania rdzeń kręgowy.
12. RODZAJE NACZYŃ KRWIONOŚNYCH.
Naczynia krwionośne dzielą się w ogólności na , i . Tętnice rozdzielają się na , i dalej na naczynia włosowate, które z kolei łączą się w i dalej w żyły.
13. 4 jamy serca.
systema nervosum centrale, central nervous system (CNS)) – najważniejsza część . Ośrodkowy układ nerwowy jest chroniony przez oraz . Zbudowany jest z i . Częścią składową istoty szarej są . Oprócz nich znajdują się rdzenne i bezrdzenne, i wraz z paskami . Skład istoty białej to tkanka glejowa, naczynia włókien nerwowych nie mających .
16. OBWODOWY UKŁAD NERWOWY
część , do której należą zbudowane z należących do i . Nerwy przekazują informacje pomiędzy i poszczególnymi narządami. Część somatyczna obwodowego układu nerwowego składa się z włókien nerwowych czuciowych oraz ruchowych. Włókna te przewodzą pomiędzy , ośrodkowym układem nerwowym a lub . Część autonomiczna łączy i , jak np. czy . Obwodowy układ nerwowy obejmuje 12 par oraz 31 par . Uszkodzenia obwodowego układu nerwowego powodują lub porażenia mięśni oraz zaburzenia czucia. Niektóre z uszkodzeń nerwów obwodowych związane są z ich uciskiem przez inne struktury anatomiczne (np. , , ). Nerwy mogą również ulec uszkodzeniu na skutek urazu. Bezwład czterech kończyn to tetraplegia, a dwóch - paraplegia.
17. ŁUK ODRUCHOWY
to droga jaką przebywa impuls nerwowy od poprzez neuron czuciowy, kojarzeniowy oraz ruchowy do . Łuk odruchowy składa się z: , dośrodkowej drogi doprowadzającej do , ośrodka nerwowego, drogi odprowadzającej do . W łuku odruchowym impuls nerwowy z receptora zawsze wędruje neuronem czuciowym do ośrodkowego układu nerwowego. Łuk nerwowy jest podłożem fizjologicznym reakcji na .
18. CZYNNOŚĆ MIĘŚNI ŻWACZOWYCH
parzysty , znajdujący się po obu stronach głowy. Mięsień można z łatwością wyczuć na sobie, układając palce na kątach żuchwy, a następnie zaciskając zęby.
19. Budowa skóry.
· (epidermis) – warstwa zewnętrzna pełniąca funkcję ochronną i rozrodczą, która posiada barwnik – , nadającą włosom i skórze barwę; naskórek dzieli się na 4 lub 5 warstw w zależności od grubości. Są to (od zewnątrz):
· warstwa rogowa (łac. stratum corneum), która dzieli się na warstwę zbitą (łac. stratum compactum) i warstwę rogowaciejącą (łac. stratum disjunctum)
· warstwa jasna (łac. stratum lucidum) – tylko w miejscach gdzie skóra jest gruba – na podeszwach stóp, zwłaszcza na piętach i wewnętrznej stronie dłoni
· warstwa ziarnista (łac. stratum granulosum)
· warstwa kolczysta (łac. stratum spinosum)
· warstwa podstawna (łac. stratum basale)
· (łac. cutis vera) – warstwa środkowa, zawiera , naczynia krwionośne, nerwy oraz gruczoły, np. potowe, a także korzenie włosów, jest to warstwa odżywcza i wspierająca (ma od 1 do 3 mm grubości)
· (łac. hypodermis, tela subcutanea) – warstwa najgłębsza, zbudowana z właściwej luźnej; zawiera komórki tłuszczowe, izoluje przed nagłymi zmianami temperatury.
20. TWORY NABŁONKOWE SKÓRY.
Nabłonek nie tylko pokrywa powierzchnię skóry. Wchodzi on w jej głąb, tworząc szereg narządów pomocniczych, o różnych kształtach i czynnościach. Należą do nich: 1) gruczoły skóry, 2) włosy i 3) paznokcie.
21. Kości kręgosłupa.
22. Co to są gruczoły dokrewne.
Hormony człowieka wydzielane są bezpośrednio do krwi i razem z nią przenoszone. Jeżeli narząd jest wyspecjalizowany w wydzielaniu wewnętrznym to nazywamy go gruczołem dokrewnym. W skład układu dokrewnego człowieka wchodzi: szyszynka, przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, grasica, trzustka, nadnercze, jajniki, jądra.
23. Nauka zajmująca się hormonami.
Endokrynologia
24. Hormony tarczycy.
Wytwarza , i