POLE ELEKTROMAGNETYCZNE
1. Indukcja elektromagnetyczna
Wstęp
Prawo indukcji elektromagnetycznej opisywane jest przez dwa różne wzory. Pierwszy dotyczy sytuacji jak na rysunku 1.1. Zamknięty (pomyślany) obwód o polu powierzchni S obejmuje strumień magnetyczny (zmienny w czasie) F>(t). Silą elektromotoryczna indukcji ε powstająca w całym obwodzie wyraża się wzorem:
Drugi z nich dotyczy sytuacji takiej, jak na rysunku 1.2. Cienki przewodnik prostoliniowy długości l porusza się w polu magnetycznym o indukcji B z prędkością v tak, że kąt pomiędzy wektorem prędkości v a kierunkiem wektora indukcji B wynosi α. Wówczas siła elektromotoryczna indukująca się w przewodniku wyraża się wzorem:
Rys. 1.1
ε = - Blv sin α.
Współczynnik samoindukcji solenoidu, zwany też indukcyjnością solenoidu L, wyraża się wzorem:
L = μrμ0n2S / l
gdzie n - liczba zwojów solenoidu, S - pole powierzchni przekroju poprzecznego solenoidu, l - długość solenoidu, μr - względna przenikalność magnetyczna rdzenia, μ0 - przenikalność magnetyczna próżni: μ0 = 4π×10-7 N/A2
Ogólne związki pomiędzy współczynnikiem samoindukcji a siłą elektromotoryczną i natężeniem prądu w obwodzie:
Φ = L1, ε = -L× dI / dt
Przykład 1.1
Wewnątrz solenoidu długości l1 = 12 cm, o polu przekroju poprzecznego S1 = 50 cm2 i liczbie zwojów n1 = 100, przez który płynie prąd zmienny o natężeniu I = I0 cos ωt (gdzie I0 = 0,1 A, ω = 314 s-1) umieszczono współosiowo drugi krótszy solenoid o polu przekroju poprzecznego S2 = 30 cm2 i liczbie zwojów n2 = 500. Oblicz napięcie skuteczne indukujące się w drugim solenoidzie.
Rozwiązanie
Obliczmy najpierw współczynnik samoindukcji dłuższego solenoidu. Korzystając ze wzoru przytoczonego powyżej, mamy
L = μrμ0n12S / l1 Strumień magnetyczny wytwarzany przez ten solenoid wynosi Φ1 = L1I1, czyli Φ1 = μrμ0n12S1I1 / l1. Strumień magnetyczny objęty przez mniejszy solenoid jest wprost proporcjonalny do pola powierzchni przekroju poprzecznego, z powodu założonej jednorodności pola magnetycznego wewnątrz (długiego) solenoidu. Ponieważ taki strumień związany jest z każdym zwojem drugiej cewki, a zwoje są połączone szeregowo, to Φ2/Φ1 = n2×S2/S1.
Wynika stąd, że Φ2 = μrμ0n12n2S2I1 / l1. Zgodnie z prawem indukcji elektromagnetycznej ε = dΦ / dt, mamy
Wyrażenie w nawiasach jest pochodną względem czasu. Wykorzystaliśmy tu regułę, w myśl której pochodna funkcji cos (αt) względem t jest równa -αsin(αt), oraz regułę, w myśl której pochodna iloczynu (stałej i funkcji) αf(x) względem x jest równa αf(x). Wyrażenie na siłę elektromotoryczną ε(t) jest wyrażeniem podającym wartość siły elektromotorycznej w dowolnej chwili. Nas interesuje raczej wartość skuteczna indukowanej siły elektromotorycznej εsk , którą identyfikujemy z napięciem skutecznym na końcach cewki. Napięcie skuteczne i ostatecznie mamy Podstawiając do tego wzoru dane,
otrzymujemy Usk = 49,3 V. Przyjmujemy, że względna przenikalność magnetyczna μr = l, ponieważ wewnątrz cewek nie ma rdzenia lecz powietrze.
Przykład 1.2
Do pręta o masie m leżącego na szynach przewodzących odległych o d = 16 cm, w polu magnetycznym o indukcji B = 0,5 T (rys. 1.3), przyłożono poziomą siłę o wartości F = 0,12 N.
Opornik spinający końce
szyn ma opór R = l Ω. Wyraź
przyspieszenie pręta jako
funkcję czasu. Oblicz mak-
symalną wartość prędkości,
do jakiej rozpędzi się pręt,
przyjmując, że opory ruchu
można pominąć.
Rozwiązanie
Rozważmy sytuację w chwili t takiej, że pręt porusza się z prędkością v. Ponieważ pręt porusza się w polu magnetycznym, indukuje się w nim siła elektromotoryczna ε = Bdv. Pod wpływem tej siły elektromotorycznej w obwodzie zamkniętym popłynie prąd o natężeniu wynikającym z prawa Ohma: I = Bdv/R Na przewodnik z prądem o natężeniu I w polu magnetycznym o indukcji B działa siła elektrodynamiczna Fe = BdI. Zgodnie z regułą Lenza siła ta działa przeciwnie do siły F wywołującej ten ruch. Równanie ruchu (II zasada dynamiki) pod wpływem dwu sił (upory ruchu pomijamy) ma postać:
F – Fe = ma,
stąd
Kłopot z tym wynikiem polega na tym, że prędkość v w ruchu zmiennym też jest (nieznaną) funkcją czasu. Poza tym przyspieszenie nie jest stałe, nie można więc zastosować wzorów dla ruchu jednostajnie zmiennego. Problem wyznaczenia explicite zależności od czasu a(t) i v(t) jest problemem rozwiązania odpowiedniego równania różniczkowego, w którym podstawiamy a =
Jednak można odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi maksymalna prędkość ruchu pręta, gdyż wówczas a = 0; dla a = 0 mamy prędkość maksymalną (przy równoważących się siłach)
co po podstawieniu danych daje
ZADANIA
1.1 w polu magnetycznym o indukcji porusza się cienki przewodnik ze stałą prędkością jak na rysunku 1.4. Wyznacz kierunek prądu indukcyjnego w przewodniku.
Rys. 1.4
B
...