Scenariusz zajęcia otwartego
dla nauczycieli stażystów i kontraktowych.
Data: 03-04-2006 r.
Grupa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: „Zbliża się wiosna”
Temat zajęcia: „Szukamy wiosny”
Cele ogólne:
Ø poznanie ćwiczeń z kinezjologii edukacyjnej
Ø wspomaganie psychofizycznego rozwoju dziecka
Ø kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy i współdziałania w grupie
Cele operacyjne – dzieci potrafią:
Ø wykonać ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej, na miarę swoich możliwości psychoruchowych
Ø słuchać opowiadania nauczycielki
Ø słuchać wypowiedzi innych dzieci
Ø określić cechy nowej pory roku – wiosny
Ø odczuwać radość z wykonanego ćwiczenia grafomotorycznego
Ø współdziałać w grupie
Metody:
Ø słowna
Ø oglądowa
Ø praktycznego działania
Ø elementy metody kinezjologii edukacyjnej
Ø elementy metody ruchu rozwijającego
Formy pracy:
Ø z całą grupą
Ø praca w grupach
Ø praca indywidualna
Środki dydaktyczne: magnetofon; płyta z nagranymi głosami
ptaków; frotka dla każdego dziecka; karta pracy
dla każdego dziecka; kredki
Przebieg zajęcia:
I. Powitanie gości.
II. Zabawa integracyjna „Powitania”.
Dzieci stoją w parach naprzeciw siebie:
v powitanie czołami
v powitanie nosem
v powitanie brzuszkami
v powitanie kolanami
v prawa ręka wita się z prawą ręką
v lewa ręka wita się z lewą ręką
v prawa ręka wita się z nosem
v lewa ręka wita się z nosem
III. Prezentacja piosenki:
„Wiosno , wiosenko, gdzie jesteś ……..”
Rozmowa z dziećmi po wykonaniu piosenki:
· „o jakiej porze roku była ta piosenka?”
· „czy wiosna już do nas zawitała?”
· „czy pamiętacie, po czym można poznać, że mamy już wiosnę”
IV. Ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej w/g P. Dennisona.
„Chciałabym zaprosić was dzisiaj na wiosenną wycieczkę
na łąkę. Ale najpierw wykonamy kilka ćwiczeń, które
pomogą nam dobrze się na niej bawić”.
· picie wody
· ruchy naprzemienne: prawa ręka spotyka się z prawą ręką, lewa ręka spotyka się z lewą ręką, rowerek w leżeniu na podłodze, krzyżowanie wyprostowanych ramion
· kapturek myśliciela – kciukiem i palcem wskazującym masujemy małżowinę uszną, od góry do dołu
· energetyczne ziewanie – masując policzki (staw żuchwowo-skroniowy), otwieramy usta i głęboko ziewamy
V. Opowieść ruchowa.
Ø „Jeszcze raz zapraszam was na wycieczkę, na łąkę. Wsiadamy więc do naszego pociągu i ruszamy za miasto”.
Pociąg jedzie po śladzie ułożonej na dywanie
„leniwej ósemki”.
Ø „Dojechaliśmy, wysiadamy z pociągu i udajemy się na łąkę”.
Ø „A oto nasza łąka. Zobaczcie, jaka jest piękna. Jakie tu świeże powietrze, jak cudownie pachnie”.
Oddychanie przeponowe: głęboki wdech, powolny
wydech: dłonie na dolnej części brzucha.
Ø „Na łące rosną kwiatki. Zobaczmy jakie. Kwiaty wyrastają z nasionek. Słoneczko mocno na nie grzeje, deszczyk pada i kwiatki powoli, powoli rosną”.
Dzieci siadają na piętach, pochylają głowy, następnie
podnoszą się powoli; prostują i podnoszą ręce do góry.
Ø „Spróbujmy na łące odnaleźć jakieś owady. O, leci pszczółka. Czy wiecie, jakie odgłosy wydają pszczółki”.
Dzieci-pszczółki fruwają, naśladują odgłosy
pszczółek – bzz.
Ø „Czy słyszycie, jak na naszej łące śpiewają ptaki? Posłuchajcie”….
Dzieci słuchają śpiewu ptaków z płyty CD.
Ø „Trochę zmęczyliśmy się spacerem po łące. Chwileczkę odpoczniemy”.
Dzieci kładą się na plecach na dywanie.
Ø „Poobserwujemy troszkę chmurki. Mają takie piękne kształty. Spróbujcie jedną ręką narysować w powietrzu małą chmurkę. Potem drugą ręką. A teraz narysujemy chmurkę dwoma rękami naraz”.
Dzieci rysują oburącz.
Ø „Niestety musimy wracać już do przedszkola. Za chwilę wsiądziemy do pociągu, ale przedtem pospacerujcie sobie po naszej łączce, poobserwujcie owady i kwiatki. Może nazbieracie troszkę kwiatków?”.
Swobodny spacer dzieci.
Ø „Już musimy wracać. Wsiadamy do pociągu”.
Pociąg znowu jedzie po śladzie „leniwej ósemki”.
VI. Praca przy stolikach.
Na stolikach leżą karty pracy z narysowanymi
motylami podobnymi do „leniwych ósemek”.
Dzieci mają oburącz pokolorować motylka.
VII. Oglądanie prac dzieci.
Podziękowanie za udział w zajęciu.
Pożegnanie gości.
...