Konspekt lekcji chemii
Temat zajęć: Zjawisko fizyczne a przemiana chemiczna.
Data: 17 września 2010 r.
Klasa: I a
Godzina: 10:05
1. Cele:a) Dydaktyczno-wychowawcze:
Zapoznanie uczniów z pojęciami:
· przemiana fizyczna,
· reakcja chemiczna.
2. Cele operacyjne: a) Uczeń wie:· jaka jest różnica między zjawiskiem fizycznym a przemianą chemiczną,
· wie co to mieszanina i czym różni się od związku chemicznego,
a) Uczeń umie:
· Przeprowadzić proste doświadczenie demonstrujące przemianę fizyczną i reakcję chemiczną (np. rozdrobnienie papieru i spalenie papieru, topienie i spalenie parafiny, spalanie wstążki magnezowej, ogrzewanie mieszaniny siarki i opiłków żelaza), w podanych przykładach zinterpretować przemiany chemiczne i zjawisko fizyczne, podać różnice pomiędzy zjawiskiem fizycznym a przemianą chemiczną.
3. Metody pracy:· obserwacja,
· doświadczalne,
· pogadanka,
· słowna.
4. Środki dydaktyczne:· Sprzęt laboratoryjny: łyżka do spalań, palnik
· Odczynniki: wstążki magnezowe
· Kartka papieru
5. Plan lekcji z bilansem czasu.a) Część nawiązująca lekcji. ( 15 minut)· Sprawdzenie obecności i powtórzenie zagadnień
a) Część postępująca lekcji. ( 22 minuty)· Zdefiniowanie pojęć zjawisko fizyczne i przemiana chemiczna
· Wykonanie doświadczenia
· Zapisanie wniosków i obserwacji
b) Rekapitulacja.( 6 minut)c) Zadanie domowe.( 2 minuty)6. Przebieg lekcji:a) Część nawiązująca· Sprawy organizacyjne
· powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji na podstawie notatek w zeszycie.
a) Część postępująca:· Podanie definicji zjawiska fizycznego i przemiany chemicznej
· Wykonanie dwóch doświadczeń:
Doświadczenie 1
Podarcie kartki papieru
Obserwacje: kartka została podarta na mniejsze kawałki, właściwości kartki nie uległy zmianie
Wnioski: podarcie kartki papieru to zjawisko fizyczne.
Doświadczenie 2
Spalanie magnezu
Obserwacje: Magnez przed spalaniem miał postać srebrzysto szarych wiórek o połysku metalicznym. Po spalaniu był białym matowym proszkiem.
Wnioski: Powstała nowa substancja substancją tą jest tlenek magnezu.
· Jak myślicie co było zjawiskiem fizycznym a co przemianą chemiczną?
· Jakie znacie inne przykłady zjawisk fizycznych?
· Jakie znacie inne przykłady przemian chemicznych?
· Praca w zeszycie ćwiczeń zad. 12, 13 str. 12-13
b) Rekapitulacja:· Co to jest reakcja chemiczna?· Co to jest przemiana fizyczna?c) Zadanie domowe:· Zeszyt ćwiczeń zad. 14,15 str. 14.