Scenariusz zajęć
kształcenie zintegrowane z elementami języka angielskiego
data: 19 maja 2005r.
klasa: II b
prowadzący: Halina Olborska – kształcenie zintegrowane,
Joanna Barteczko – język angielski
Temat dnia: „Święto Pluszowego Misia” . TeddiesRodzaje aktywności: matematyczna, polonistyczna, muzyczna, plastyczna, językowa
Cele główne zajęć:
- zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego misia,
- wdrażanie dzieci do poszanowania zabawek
- utrwalenie mnożenia i dzielenia w zakresie 50
- porządkowanie liczb rosnąco
- umiejętność prezentacji własnej osoby
- współdziałanie w grupie
- rozwijanie zdolności i umiejętności myślenia twórczego poprzez zastosowanie aktywizujących metod nauczania
- kształtowanie poprawności ortograficznej
- utrwalenie wyrażeń i zwrotów w języku angielskim
- doskonalenie umiejętności mówienia w j. angielskim
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- aktywnie słucha opowiadania nauczyciela
- sprawnie mnoży i dzieli w zakresie 50
- prezentuje pracę w grupie
- pomaga kolegom w grupie i pracuje na rzecz grupy
- dokonuje samooceny
- zgodnie współdziała z kolegami w grupie i wykonuje przydzielone zadania
- szanuje swoje zabawki
- ćwiczy swoją wyobraźnię
- śpiewa piosenkę „O kochaniu misia”
- poprawnie zapisuje słowa : pluszowy miś, niedźwiadek, miód, kocha , szanuje
- zna nazwy kolorów w języku angielskim
- potrafi nazwać główne potrawy
- swobodnie operuje nazwami zwierząt
- używa konstrukcji My favourite .......
- reaguje właściwie na pytanie How are you?
Metody: rozmowa kierowana, elementy pedagogiki zabawy, problemowa
Formy pracy: jednostkowa, zespołowa, grupowa
Środki dydaktyczne: prostokąty z działaniami matematycznymi oraz hasłem, „Tarcza aktywności”, karty pracy dla uczniów, tabela wyników, tablice z słownictwem angielskim, nagrody w postaci gwiazdek – naklejek, dyplomiki, pluszowe misie
Przebieg zajęć:
1.Zabawa integracyjna ”Witam Was” – dzieci stoją w kole i śpiewają ilustrując ruchem tekst:
O jak przyjemnie i jak wesoło z Wami tu być, być. Dwa kroki na prawo, dwa kroki na lewo i klaśnij i tupnij i ukłoń się”
2.Zabawa w telefon (scenka minidialogowa)
Nauczyciel przydziela każdemu z dzieci numer:
U 1 – you are number oneU 2 - you are number twoU 3 – you number three
U 4 – you are number four
Nauczyciel przystawia do ucha dłoń, udając, że jest to słuchawka i przywołuje któryś z numerów
N Number four, number four!U 4 Hallo. This is number four.
N Hallo number four. How are you today?
U 4 I’m OK, thanks. Bye. ( odkładamy słuchawkę)
Nauczyciel wywołuje kolejne numery i przeprowadza krótką rozmowę. Po zakończeniu zabawy dzieci zachowują numerki, ponieważ będą one potrzebne do podziału na grupy w dalszej części zajęć.
3. Co będzie tematem dzisiejszych zajęć dowiecie się , gdy prawidłowo rozwiążecie działania matematyczne.
Na tablicy magnetycznej umieszczone są działania na kolorowych prostokątach
4 : 4 = 1 3 * 5 = 15
27 : 9 = 3 8 * 5 = 40
24 : 6 = 4 7 * 7 = 49
35 : 7 = 5 6 * 6 = 36
21: 3 = 7 36 : 4 = 9
32 : 4 =8 50 : 5 = 10
7 * 4 = 28 3 * 4 = 12
6 * 5 = 30 2 * 9 = 18
3 * 9 = 27 6 * 4 = 24
9 * 5 = 45 9 * 0 = 0
42 : 7 = 6
Po rozwiązaniu działań uczniowie porządkują wyniki od najmniejszego do największego, następnie odwracają kartoniki i otrzymują hasło, które jest tematem zajęć
0 1 3 4 5 6 7 8 9 10 12 15 18 24 27 28 30 36 40 45 49
ŚW I Ę TO P L U S Z O W E G O M I S I A
4. Na pewno znacie jakieś sławne misie z bajek, dobranocek, wierszy
Uczniowie otrzymują eliminatkę z ukrytą nazwą misia, po rozwiązaniu to będzie nazwa grupy (Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Gumisie, Miś Coralgol (zał. nr 1)
MAKUMABUŚMAPUMACHAMATEK
MEMIŚMEUMESZAMETEK
GAGUGAMIGASIE
MOMIŚMOCOMORALMOGOL
Podzielimy się na cztery grupy.
Każda grupa otrzymuje planszę przedstawiającą misia, jest to zarazem tabela wyników dla grupy.
5. Zaprosiliście dzisiaj na zajęcia pluszowe misie, ale czy znacie historię powstania pluszowego misia?
Nauczyciel przedstawia dzieciom „Historię pluszowego misia”(Zał. nr 2)
Przed wysłuchaniem ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej kapturek myśliciela
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pewien ilustrator, który narysował to wydarzenie. Jego rysunek ukazał się w gazecie. Pewien właściciel sklepu z zabawkami, wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia. Pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Wtedy to właściciel sklepu zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. Od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
6. Sprawdzimy, która z grup najuważniej słuchała
- W jakim państwie wydarzyła się ta historia?
- Czego nie chciał zrobić prezydent?
- Co ukazało się w gazecie?
- Kto wpadł na pomysł wykonania zabawek misia?
- Jak w języku angielskim nazywa się miś?
7.„Parada misiów” – grupy przygotowują się do prezentacji swoich misiów w języku angielskim. Na karcie pracy uczniowie uzupełniają potrzebne do prezentacji słowa. Na tablicy wiszą plansze z kolorami, nazwami jedzenia, nazwami zwierząt
Dzieci przedstawiają się w imieniu misia. Nauczyciel przedstawia jako pierwszy prezentację swojego misia
Hello, my name is ................. .
I’m ………’s (twoje imię) teddy.
I’m a big/small teddy.
I’m ……………..(color)
I’m ………… years old.
My favourite colour is ……………… .
My favourite pet is ………………. .
My favourite food is ……………… .
8.Następuje prezentacja poszczególnych grup, w czasie, gdy jedna grupa prezentuje swoje misie pozostałe uważnie słuchają, gdyż po zakończeniu zadania będą mogły zdobyć dodatkowe punkty za uważnie słuchanie.
Uczeń, który przedstawił swoją maskotkę oddaje ją nauczycielowi.
9. Nauczyciel zadaje pytania:
- Whose teddy is it?
- What’s his favourite colour?
Grupy za prawidłowe odpowiedzi otrzymują punkt w postaci karteczki.
Po zakończonym konkursie podliczone zostają punkty.
10. „Misiolandia” oglądanie wystawy wybór :
największego, najbardziej puszystego, najbardziej kolorowego, najmniejszego,
11. Zaśpiewamy piosenkę pt. „O kochaniu misia” (zał. nr 3)
Szanujemy swoje zabawki.
12. Dyktando w ruchu (zał. nr 4), jedna osoba z grupy pisze, inne na zmianę dyktują zdania, przy czym kontrolują poprawność ortograficzną
Dzieci kochają pluszowe misie. Swoim wyglądem przypominają one prawdziwe niedźwiadki. Pewnie też nocami śni im się miód.
Szanujmy je i nie zapominajmy o nich.
13. Przedstawienie ciekawostek o niedźwiadkach – plansze przygotowane przez dzieci.
14. Namaluj swojego misia.
15. Podsumowanie zajęć.
Tarcza aktywności. (zał. nr 5) (Uczniowie umieszczają swoje imię na tarczy aktywności, sami oceniają swoją pracę i zaangażowanie w zajęcia)
Ocena zajęć przez grupy (zał. nr 6) (uczniowie wybierają jeden element, charakteryzujący nastrój jaki im towarzyszył podczas zajęć i kolorują obrazek)
zajęcia mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )
zajęcia częściowo mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )
zajęcia mnie nie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )
Załącznik nr 1
KARTA PRACY Grupa I
1. Odgadnij nazwę swojej grupy, wykreśl powtarzającą się sylabę
MAKUMABUŚMAPUMACHAMATEK
2. Przygotuj się do prezentacji swojego misia, potrzebne słowa znajdziesz na tablicach
Hello, my name is ................. .
I’m ………’s (twoje imię) teddy.
I’m a big/small teddy.
I’m ……………..(color)
I’m ………… years old.
My favourite colour is ……………… .
My favourite pet is ……………….. .
My favourite food is ……………… .
3. Każdy z grupy musi napisać jedno zdanie, które podyktuje ci kolega
4. Jak oceniasz dzisiejsze zajęcia?
zajęcia mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )
zajęcia częściowo mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )
zajęcia mnie nie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )
KARTA PRACY Grupa II
1. Odgadnij nazwę swojej grupy, wykreśl powtarzającą się sylabę
MEMIŚMEUMESZAMETEK
2. Przygotuj się do prezentacji swojego misia, potrzebne słowa znajdziesz na tablicach
Hello, my name is ................. .
I’m ………’s (twoje imię) teddy.
I’m a big/small teddy.
I’m ……………..(color)
I’m ………… years old.
My favourite colour is ……………… .
My favourite pet is ……………….. .
My favourite food is ……………… .
3. Każdy z grupy musi napisać jedno zdanie, które podyktuje ci kolega
...