ZZZopracowanie, AGH GiG WGGiOŚ (I stopień), Geologia Naftowa i Eksploatacja Złóż Kopalin Płynnych

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

1. Kolejność prowadzonych badań w prospekcji naftowej:

·         wyodrębnienie perspektywistycznych stref poszukiwawczych- w obrębie jednostek geostrukturalnych wyższego rzędu (platforma wschodnio-europejska prekambryjska, plat. Paleozoiczna, pokrywa permo-mezozoiczna, Karpaty razem z przedgórzem)

·         geologiczne rozpoznanie wgłębnego układu strukturalnego (litologia, stratygrafia, położenie nieciągłości strukturalnych, pułapki)

·         odtworzenie przestrzeni sedymentacyjnych (pięter str. lub ich kąpleksów pokrywowych z wydzieleniem facji lub poziomów skał macierzystych, zbiornikowych i uszczelniających)

·         geochemiczna argumentacja oceny ilości i jakości skał macierzystych (właściwości skał macierzystych, potencjał węglowodorowy jednostki objętości skały)

2. Baseny sedymentacyjne.

Są to obszar powierzchni  ziemi obniżony do obszarów otaczających.

·         może być tektonicznego lub erozyjnego pochodzenia,

·         są obszarami sedymentacji chociaż czasem erozja jest ważna,

·         sedymentacja może być nie ciągła (luki sedymentacyjne)

1.przestrzeń która ulega ubniżaniu

2.dostarczany osad

Rozmieszczenie nierównomierne, gł :

-na morzach

-największe miąższości: delty rzek

Klasyfikacja basenów:

·         małe (km2) lub wielkie (kilkaset km2)

·         proste lub złożone (sub- baseny)

·         mogą zmieniać wielkość i kształt w zależności od: erozji sedymentacji, aktywności tektonicznej i eustatycznych zmian poziomów morza

I.  Baseny obrzeży dywergentnych

·         Baseny ryftowe

              -baseny ryftowanych sklepień

              -baseny obwódkowe

              -baseny z osiadania

              -półrowy

·         baseny obrzeży oceanicznych

              -typ Morza Czerwonego

              -typ atlantycki

·         aulakogeny i zmarłe ryfty

·         góry pomorskie i wyspy oceaniczne

2.baseny obrzeży konwergentych

·         rowy oceaniczne i kompleksy subdukcyjne

·         baseny przedłukowe

·         baseny miedzy – i zaułkowe

·         baseny wsteczno łukowe, podgórskie

3. baseny zwiazane z uskokami transformacyjnymi i transkurentnymi

·         położenie basenu

-  uskok transformacyjny na granicy płyty

-  uskok transformacyjny na obrzeżu dywergentnym

-  uskok transkurentny w strefie szwu

·         typ basenu

-  basen w systemach uskoków rozgałęziających się

-  basen w zakończeniach uskoków

-  basen pull-apart w systemie uskoków kulisowych

-   basen trans rotacyjny

4. baseny powstałe w trakcie kolizji i zszywania kontynentów

·         baseny peryferyjne na płycie podsuwanej

·         baseny zatok wewnątrzszwowych

·         baseny przedgórskie, przesuwcze i rowowe

5. baseny kratoniczne

3. Czynniki kontrolujące sedymentację dużej skali:

a) Klimat określa

-temp wietrzenia,

-wytrącanie i przemieszczanie

-środowisko sedymentacji

b) tektonika  określa

-relief

-czas dla sedymentacyjnych osadu

-typ środowiska

-rodzaj basenów sedymentacyjnych

-rodzaj skał źródłowych

4. Cykl naftowy

4 etapy:

I. generowanie HC – skały macierzyste

II. migracja – skała zbiornikowa

III. akumulacja – pułapki złożowe

IV. rozproszenie HC – wycieki HC

5. System naftowy (rys).

Integruje w ujęciu przestrzenno czasowym wszystkie strukturalno litofacjalne elementy basenu osadowego z procesami zachodzącymi w tym basenie a niezbędnymi do gromadzenia się i formowania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

a) Skała macierzysta skała która zawierała znaczną zawartość substancji organicznej z której powstają węglowodory w odpowiednich warunkach temp.

b) Skał zbiornikowa- porowaty lub szczelinowaty ośrodek, który w sprzyjających warunkach może być miejscem akumulacji węglowodorów.

c) Skała uszczelniająca- uszczelnia, wymusza migrację i wpływa na potencjalne pułapki złożowe. 

 

System naftowy jest to zespół powiązanych genetycznie elementów fizycznych basenu naftowego oraz procesów w nim zachodzących niezbędnych do uformowania się złóż. Najważniejszy w systemie naftowym jest czas.  Aby modelować system naftowy musimy zwymiarować jego parametry, tzn. geometrie i strukturę formacji ropo-gazonosnej, jej cechy geochemiczne i petrofizyczne, oraz warunki termiczne przeobrażenia kerogenu w fazy węglowodorowe, a po drugie posługiwać się metodami umożliwiającymi ilościową ocenę procesów generowania i migracji węglowodorów

Skała macierzysta - W skale macierzystej na skutek przeobrażenia  nagromadzonej substancji organicznej powstają węglowodory (ropa naftowa i gaz ziemny)

Jest to skała zawierająca ponad progową wartość węgla organicznego (ponad 1%) oraz odpowiednie ilości produktów niezbędnych do powstania substancji bitumicznej i węglowodorowej.

Zazwyczaj skałami macierzystymi są skały ilaste, drobnoziarniste mułowce i łupki. Są one nieporowate, zwięzłe zawierają mikrospękania i mikrosfaldowania. Woda związana w minerałach ilastych powoduje ich pęcznienie przez co ogranicza znacząco przestrzeń porową. 

Skała zbiornikowa jest to ośrodek skupiający ropę naftową i gaz ziemny. Konieczne do istnienia zbiornika ropy naftowej jest występowanie pułapki, przestrzeni porowej oraz skały zbiornikowej. Do najczęstszych skał zbiornikowych należą piaskowce, wapienie i dolomity.

6.Diageneza

6.1 Diageneza – definicja

-Fizyczne i chem. zmiany występowania w osadzie lub skale pomiędzy depozycją a metamorfizmem

(lub wymieszaniem i wietrzeniem.

-Proces w wyniku którego osady przechodzi w skonsolidowaną skałę osadową = lityfikacja.

-niskotemp. i niskociśnieniowe podpowierzchniowe procesy, głównie kompakcja i cementacja [200stC granica anhimetamorfizmu, 300stC metamorfizm] )

6.2 Czynniki kontrolujące diagenezę:

·         -temp

·         -ciśnienie

·         -przemieszczanie się płynów porowych w obrębie basenu sedymentacyjnego : konwekcja termiczna:

-          inwersja gradientu gęstościowego spowodowana ekspansją wód gorących (np. batolity, wysady solne)

-          redukcja porowatości powoduje migrację wód interstycjalnych ku górze

·         -skład osadu – pochodzenie (mat. może pochodzić z bardzo różnych stref, to co znajdzie się w basenie zależy od obszaru źródłowego)

·         -środowisko sedymentacji- modyfikacje składu osadu związane z klimatem, dynamiką środowiska, aktywnością organizmów, skład wód porowych.  Wyróżniamy środowiska: kontynentalne, morskie i pośrednie lub środowisko sedymentacji klastycznej i chemicznej.

6.3 Strefy diagenezy:

·         -eodiageneza- wczesna płytka diageneza (ten etap diagenezy, kiedy osad jest jeszcze w 1 stopniu kontrolowany przez czynniki w basenie, np. skł wód, czynniki klimatyczne, skł pierwotny, podłoże)

è    proces diagenetyczny(PD) : działalność org, bioturbacje; produkt: zniszczenie pierwotnych struktur sedym, cementacja ścian nor

è    PD cementacja i zastępowanie: śr redukcyjne- piryt; śr utleniające- tlenki żelaza; obwódki regeneracyjne na ziarnach kwarcu i skaleni; cementy węglanowe; kaolinit; chloryt

·         -mezodiageneza- głębokie pogrzebanie

è    PD : kompakcja fizyczna- wzrost upakowania ziaren; redukcja porowatości; spadek miąższości w-w

è    PD : kompakcja chemiczna= rozpuszczanie pod ciś – częściowe rozpuk, krzemianów; redukcja porowatości; spadek miąższości w-w

è    PD: Cementacja wytracają się cementy węglanowe (kalcyt) i krzemionkowe (kwarc); redukcja porowatości

è    PD : Rozp. Przez płyny porowe: usuwanie rozp. Cementów węglanowych i krzemianowych skł szkieletu ziarnowego; powst wtórnej porowatości poprzez selektywne rozp mniej trwałych min

è    PD: Zastęownie: częściowe lub całkowite zastąpienie niektórych ziaren krzemianowych oraz ilastego matriks przez nowo powst min (np. -> skalenie- kalcyt)

è    PD : Autogeneza min ilastych: transformacje min mieszanopkaietowych (smektytu do illitu , chlorytu, kaolinitu do illitu)

·         -teleodiageneza- wypiętrzanie

è    PD :  rozpuszczanie , zastępowanie, utlenianie : rozp. Cementów węglanowych,; przeobrażenie skaleni w min ilaste; utlenianie węglanów żelaza do tlenków żelaza; utlenianie pirytu do gipsu; rozp mniej trwałych min; powst wtórnej porowatości poprzez selektywne rozp mniej trwałych min

6.4 Procesy i produkty digenezy:

·         Kompakcja – jest wyjątkowo ważna w osadach pochodzenia organicznego oraz mułach. Jej rola w przypadku piasków, żwirów oraz wapieni rafowych jest znacznie mniejsza. Kompakcji towarzyszy ekspulsja wód uwięziona w przestrzeni porowej. Odległość miedzy ziarnami zmniejsza się , mogą dopasowywać się kształtem do siebie, rozpuszczanie ziaren, kontakty wklęsło wypukłe, bardzo nieregularne granice.

Produktem są stylolity, szwy stylolitowe.

·         cementacja- wzrost nowych faz mineralnych w przestrzeni porowej, najbardziej pospolite to węglany (kalcyt) i kwarc ale także min ilaste w skałach terygenicznych, może być odpowiedzią na przepływ wód gruntowych- wzrastająca koncentracja jonów w wodach porowych, wzmocniona temp związana z pogrzebaniem.

Produkty: obwódki kwarcowe, cement diorytowy, cement illitowy, cementy węglanowe, konkrecje.

rekrystalizacja- istniejący min zachowuje pierwotny skład ale wzrasta wielkość kryształów – zmiana objętości.

·         rozpuszczanie- czynniki warunkujące rozpuszczanie CaCO3 – pH, temp i ciśnienie. Węglany lepiej rozpuszczają się w głębokich zimnych wodach.

·         zastępowanie min. – jednoczesne rozpuszczanie jednego min i wytrącanie drugiego np. zastępowanie plagioklazu przez serycyt.

·         dolomityzacja

6.5 Porowatość

Procentowa przestrzeń w skale lub w osadzie, która może zawierać płyny. Jest bardzo różna w zależności od osadów. Mamy pewne zakresy porowatości i przepuszczalności. Możemy przewidzieć jakie wartości i przepuszczalności będzie miało dane środowisko np.  kaolinit charakteryzuje się wyraźną redukcją porowatości ale nie wpływa na przepuszczalność, chloryt – redukcja porowatości i przepuszalności.

Porowatość określa się jako stosunek przestrzeni porowej skały zbiornikowej do jej całkowitej objętości wyrażanej zazwyczaj w procentach.

Wyróżniamy porowatość:

·                  całkowitą ( absolutną)

Jej miarą jest objętość wszystkich porów w skale do całkowitej jej objętości

·                  efektywną

Jej miarą jest stosunek objętości porów, przez które może nastąpić przepływ płynów złożowych do objętości całej skały

·                  dynamiczną

Jej miarą jest stosunek objętości porowatości efektywnej skały dla określonego medium do objętości skały

7. Zagadnienia szczegółowe dotyczące diagenezy:

7.1. W wyniku jakich procesów płyny porowe mogą przemieszczać się w basenie sedymentacyjnym?

·         Konwekcja termiczna – inwersja gradientu gęstościowego spowodowana ekspansją wód gorących np. batolity i wysady solne.

·         redukcja porowatości powoduje migrację wód interstycjalnych ku górze.

7.2. Podstawowe procesy diagenetyczne:

-kompakcja

-cementacja

-rekrystalizacja

-zastępowanie

*dolomityzacja

-rozpuszczanie

Diageneza najczęściej  prowadzi do utraty porowatości i przepuszczalności

7.3. Wpływ pochodzenia i składu osadu na diagenezę.

Skład osadu -> pochodzenie osadu (mat. może pochodzic z bardzo różnych stref, to co znajdzie się w basenie itp. Zależy od obszaru źródłowego i obrzeżenia basenu)

Śr sedym ze względu na skł osadu:

·         ŚS kalstycznej – sedym terygeniczna (osad z lądu)

·         ŚS chemicznej – węglany (ciepłe morze, chem czynniki sprzyjające wytrącaniu węglanów, rafy, węglanowe piaski plażowe, łachy węglanowe)

–        ewaporaty (śr suche, ewaporacja)

–        krzemionkowe (osady głębokomorskie, org. Krzemionkowe)

7.4. Porównanie składu skał terygenicznych i węglanowych – różnice w diagenezie.

Terygeniczne

Węglanowe

Matriks pochodzenia sedymentacyjnego

Matriks pochodzenia chemicznego lub prawie chem.

Cement pochodzenia chemicznego

Cement chemiczny

Element ziarnowy

Ziarna allochemiczne

Poźna diageneza

Wczesna diageneza

 

7.5. Środowiska sedymentacji – rodzaje i powiązania z diagenezą.

Środowisko Sedom modyfikuje skład osadu związany z klimatem, dynamiką, środowiskiem aktywnością organizmów

Skład wód porowych

Środowiska: (kontynentalne, morskie, pośrednie)

a) rzeczne

*stożki aluwialne, kanały rzeczne, obrzeżenia kanałów, równie zalewowe, środowisko o szerokim zasięgu, obfitośc organizmów na równiach zalewowych powoduje powst. Osadów pochodzenia organicznego

*transport w rzece: trakcja, saltacja, suspensja

b) eoliczne (środ. Pustynne -> sk. Zbiornikowe)

c) jeziorne (dostarczają skał macierzystych)

d) glacjalne

e) deltowe (bardzo ważne z pktu widzenia geologii naftowej)

Środowisko rzeczne (klimat wilgotny do suchego)

·         kanały rzeczne

·         obrzeżenia kanałów

·         równie zalewowe

·         śr o szerokim zasięgu

·         obfitość org na równiach zalewowyh powoduje powstanie osadów poch organicznego

Rzeka płynąca z gór tworzy

-stożki aluwialne (zasięg ograniczony w miarę oddalania się od obszaru górskiego coraz mniejszy. Osady są b.źle wysortowane. Przekroj w poprzek: konglomeraty, zlepieńce i coraz drobniejszy osad

Wielkość ziarna jest uzależniona od energii środowiska (żwir- wysoka, ił –niska)

Obtoczenie – postępująca abrazja, źle obtoczone – bliski obszar źródłowy, dobrze –daleki OŹ

 

Środowisko kontynentalne – pustynia, suchy klimat

·         osad w wyniku kombinacji działalności wiatru i rzek okresowych

·         nieznaczna działalność organizmów

·         wydmy jako najbardziej char. Element środowiska

·         Doskonałe wysortowanie

·         Doskonałe skały zbiornikowe, ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl