Wzmacniaki-urządzenie służące do wzmacniania sygnałów, włączane między odcinki toru przewodowego, zawierające lub wzmacniacze, korektory, i układy kontrolne; konieczne są przy przesyłaniu sygnałów na duże odległości, aby zrekompensować straty sygnału powstające na długich nośnikach; jednokierunkowy wzmacnia tylko w jednym kierunku ich przesyłania, wzmacniak obukierunkowy służy do wzmacniania sygnałów w obu kierunkach; dwutorowy włączany jest do dwóch torów, z których każdy przesyła sygnał w jednym kierunku.
Pierwotnym zastosowaniem wzmacniaków była , później . W końcu XX wieku znalazły także zastosowanie w technice cyfrowej, między innymi w sieciach .
Koncentrator-przesyłając sygnał z jednego portu na wszystkie pozostałe; nie analizuje ramki pod kątem adresu MAC oraz IP; przenosi sygnał z portu wejściowego na wszystkie porty wyjściowe bit po bicie; najczęściej podłączany jest do jako rozgałęziacz, do niego zaś dopiero podłączane są pozostałe urządzenia sieciowe: komputery pełniące rolę , , i inne.
Przełączniki-podobnie jak koncentratory, lecz przenosi sygnał z portu wejściowego na wszystkie porty wyjściowe ramka po ramce, co jest powodem wprowadzania dużych opóźnień.
Most-to urządzenie , decydujące o przesyłaniu ramek danych na podstawie stworzonej przez siebie tablicy forwardingu, zawierającej numery portów do których przyłączone są urządzenia (każdy port to inny ), oraz adresy sprzętowe urządzeń w segmencie sieci.
Mosty działają w (ang. promiscuous mode) i odbierają dane krążące w . Aby określić, jakie urządzenia znajdują się w poszczególnych segmentach sieci (skojarzonych z poszczególnymi portami), mosty odczytują źródłowe adresy MAC z danych. Na tej podstawie tworzona jest tablica forwardingu (w wolnym tłumaczeniu "tablica mostowania"). Mosty, w przeciwieństwie do , mają oprogramowanie w formie 'owej a nie 'owej, są więc od przełączników wolniejsze (switch używa wspomagającego podejmowanie decyzji o ). Mosty mogą mieć tylko jedną przypadającą na jeden most, switche mogą mieć ich wiele. Podobnie mosty mogą mieć tylko do 16 , zaś przełączniki mogą mieć ich setki.Kiedy mostek (lub analogicznie switch) odbierze ramkę, poszukuje jej adresu docelowego w swojej tablicy forwardingu.
· Jeśli go znajdzie, odczytuje port skojarzony z adresem docelowym, interpretując go teraz jako port docelowy. Następnie zajmuje się porównaniem. Jeśli port docelowy jest taki sam jak port, z którego przyszła ramka, mostek nic nie robi (nie przepuszcza na zewnątrz ruchu docelowo ). Jeśli port docelowy jest inny niż źródłowy, most przekazuje ramkę dalej, do portu docelowego – na zewnątrz.
· Jeśli mostek nie znajdzie adresu docelowego w FDB, zalewa (ang. ) sieć, przekazując pakiet danych na wszystkie porty z wyjątkiem źródłowego.
· Jeśli natomiast adres docelowy jest typu (grupowy), most przekazuje ramkę do grupy urządzeń, może więc służyć do tworzenia wirtualnych sieci lokalnych ().
Dzięki temu blokowane są pakiety, których nie trzeba przekazywać dalej poza lokalny segment sieci. Poprzez nieprzepuszczanie niepotrzebnych ramek, może się zmniejszyć .
Mimo, iż mosty są niewidoczne dla innych urządzeń (gdyż nie modyfikują ramek, jedynie je "podsłuchują"), użycie mostu powoduje zwiększenie opóźnienia w o 10–30 procent (ale jednocześnie obciążenie sieci może się zmniejszyć). Wynika to z decyzji, jakie most musi podjąć przed przekazaniem pakietu.
Most jest uznawany za urządzenie zachowujące i przesyłające (ang. store and forward). Przed przesłaniem ramki dalej most analizuje pole zawierające adres odbiorcy i oblicza kod cyklicznej kontroli nadmiarowej podany w polu kodu kontrolnego ramki. Jeśli port docelowy jest zajęty, most tymczasowo zachowuje ramkę do momentu, gdy będzie on wolny.
Można wyróżnić mosty przeźroczyste, LSB oraz realizujące routing źródłowy.
Mosty przezroczyste zwane też uczącymi się lub inteligentnymi, stosowane są w sieciach typu . Tuż po zainstalowaniu urządzenie rozpoczyna proces poznawania topologii sieci. Tablica mostu jest stale aktualizowana. Mosty przezroczyste w rozległych sieciach działają w oparciu o algorytm (ang. spanning tree algorithm). Polega on na tworzeniu wielu alternatywnych dróg połączeń, ale pozostawieniu zawsze jednej trasy wolnej (zazwyczaj jest to jedna linia komutowana). Odblokowywana ona jest tylko w razie konieczności np. awarii innej drogi.
Mosty LSB także stosowane są w sieciach Ethernet. Pozwalają na używanie tej rezerwowej linii, która jest nie wykorzystana w bridge'ach przezroczystych. Są więc przez to najwydajniejsze.
Mosty realizujące routing źródłowy działają w sieciach . Poza informacją o miejscu docelowym pakietów, most w tym wypadku wie także którędy najlepiej je tam przesłać. Przy czym to nie urządzenie wybiera optymalną trasę, lecz odczytuje je z danych zawartych w samych pakietach.
Router-urządzenie pracujące w trzeciej warstwie , pełniące rolę węzła komunikacyjnego, służącego do rozdzielenia sygnału i rozgałęzienia połączeń internetowych. Proces kierowania ruchem nosi nazwę , routowania, rutowania lub trasowania.
Routowanie musi zachodzić między co najmniej dwiema podsieciami, które można wydzielić w ramach jednej . Urządzenie tworzy i utrzymuje tablicę , która przechowuje ścieżki do konkretnych obszarów sieci oraz z nimi związane (odległości od siebie licząc kolejne routery).Skuteczne działanie routera wymaga wiedzy na temat otaczających go urządzeń, przede wszystkim innych routerów oraz . Może być ona dostarczona w sposób statyczny przez , wówczas nosi ona nazwę lub może być pozyskana przez sam router od sąsiadujących urządzeń pracujących w trzeciej warstwie, tablice tak konstruowane nazywane są .\Podczas wyznaczania tras dynamicznych router korzysta z różnego rodzaju i polega przede wszystkim na odpytywaniu sąsiednich urządzeń o ich tablice routingu, a następnie kolejnych w zależności od zapotrzebowań ruchu, który urządzenie obsługuje.
Brama sieciowa - jest maszyną podłączoną do sieci komputerowej za pośrednictwem; której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach. W sieci TCP/IP domyślna brama (sieciowa)oznacza router, do którego komputery sieci lokalnej mają wysyłać pakiety o ile nie powinny być one kierowane w sieć lokalną lub do innych, znanych im routerów. W typowej konfiguracji sieci lokalnej TCP/IP wszystkie komputery korzystają z jednej domyślnej bramy, która zapewnia im łączność z innymi podsieciami lub z ; maszyna bez podanego adresu bramy domyślnej może wymieniać pakiety tylko z komputerami w tej samej sieci lokalnej.
...