Wzmacniamy włosy, ale jak?
Domowe metody
Choć zastosowanie domowych metod wzmacniania włosów w niektórych przypadkach nie likwiduje całkowicie problemu ich wypadania, warto je wprowadzić, jako istotne działanie uzupełniające. Oto kilka przykładów sprawdzonych i domowych metod na wzmocnienie włosów.
Sok z rzepy: oczyszczoną i dokładnie umytą rzepę obieramy cieniutko ze skórki i przy pomocy zwykłej tarki lub miksera rozdrabniamy. Powstała masę nakładamy na gazę i wyciskamy sok, który delikatnie wmasowujemy w skórę głowy. Po wtarciu całego soku musimy odczekać ok. 3 godzin, a po tym czasie umyć włosy szamponem. Taką czynność należy powtarzać jeden raz na 10 dni, przez okres 2 do 3 miesięcy. Kuracja powoduje odżywienie cebulek włosowych, łagodzi przetłuszczanie się włosów oraz poprawia ukrwienie skóry głowy, co pobudza włosy do wzrostu.
Odżywka z drożdży: do jej uzyskania potrzebne nam będą - 2 łyżki drożdży piekarskich lub piwnych, 2 łyżki soku z cytryny, 4 łyżki soku z pokrzywy, który możemy zakupić w aptece, 4 łyżki letniej, przegotowanej wody. Wszystkie składniki mieszamy dokładnie w miseczce do uzyskania jednolitej konsystencji. Powstała papkę nakładamy na zwilżone włosy na 30 minut przed ich umyciem. Odżywka powinna być stosowana przez osoby borykające się z nadmiernym wypadaniem włosów, w sytuacji, gdy są bardzo zniszczone oraz wspomaga leczenie łysienia.
Ziołowa płukanka: do przygotowania potrzebne nam będą - 1 łyżka startego korzenia łopianu, 2 łyżki tataraku, 2 łyżki ziela tymianku, 2 łyżki ziela pokrzywy, 1 łyżka ziela nasturcji, 1 łyżka ziela bylicy bożego drzewka. Wszystkie składniki wrzucamy do jednego naczynia i zalewamy 1 litrem wrzącej wody. Przykrywamy i odstawiamy na 30 minut. Uzyskanym naparem wymieszanym z wodą, spłukujemy włosy po ich uprzednim umyciu szamponem. Stosowaniu tej płukanki ma działanie silnie wzmacniające włosy.
Okład z chrzanu: jedyne, co będzie nam potrzebne to świeżo starty korzeń chrzanu, którym smarujemy skórę głowy i pozostawiamy zaledwie na kilka minut. Po tym czasie, dokładnie spłukujemy ciepłą wodą, tak długo dopóki zapach chrzanu przestanie być wyczuwalny. Taki okład poprawia ukrwienie skóry głowy, tym samym zapobiega wypadaniu włosów.
Okład z korzenia czarnej rzodkwi: korzeń czarnej rzodkwi ucieramy na tarce i wcieramy w skórę głowy, pozostawiając na kilka minut. Potem spłukujemy dokładnie ciepłą wodą, aż do całkowitego zaniknięcia zapachu rzodkwi. Okład ma działanie regenerujące i wzmacniające cebulki włosowe, zapobiega wypadaniu włosów.
Suplementacja
Istotnym działaniem zapobiegającym wypadaniu włosów, regenerującym je i pobudzającym do wzrostu jest przyjmowanie odpowiednich preparatów witaminowych. Te zawierając między innymi takie główne składniki, jak selen, cynk, drożdże, niacynę, żeń-szeń, beta karoten, witaminy z grupy B, mają na celu częściowe uzupełnienie wszystkich niezbędnych minerałów i składników, których nie dostarczamy organizmowi we właściwych dawkach wraz z przyjmowanymi pokarmami. Takie preparaty dostępne są w aptekach w cenach od 10 do 60 złotych. Nie zapominajmy także o prawidłowej diecie, dostarczającej naszemu organizmowi właściwej ilości pierwiastków, witamin i soli mineralnych.