PFK 07.01.10
Kość promieniowa- złamanie kości
Wyróżniamy złamania: nasady dalszej, nasay bliższej trzonu k promnieniowej
Złamanie bliższej nasady k promieniowej najczęściej powstają w skutek uderzenia w osi zgiętego w stawie łokciowym przedramienia ułożonego w nawróceniu. Ten uraz działa nam na kość promieniową.
Złamanie głowy kości promieniowej - często towarzyszy złamaniu kłykcia zewnętrznego k ramiennej. Jeżeli mamy złamania bez przemieszczenia
Złamanie trzonu kości promieniowej najczęściej powstaje w skutek urazu bezpośredniego. Ustawienia odpowiednio odłamów, jeżeli jest konieczność to leczenie operacyjne oraz gips ramienny.
Złamanie dalszej nasady kości promieniowej- bardzo częste złamanie. Powstaje w wyniku upadku na dłoniową część ręki. Na ogół są to złamania poprzeczne trzonu kości promieniowej, umiejscowione w odległości od 1-3 cm od szpary stawu nadgarstkowego. Złamaniu temu towarzyszy często złamanie wyrostka rylcowatego kości łokciowej. Często przy tym typowym złamaniu dochodzi do urazu kości łódeczkowatej lub księżycowatej. Odłamy ustawiamy ręcznie bądź w aparacie wyciągowym nastepnie unieruchomienie w opatrunku gipsowym. Z reguły złamanie te nie wymagają leczenia operacyjnego. Gips 4-6tygodni
Złamanie obu kości przedramienia zależy od rodzaju i wielkości siły uszkadzającej i od rodzaju urazu – uraz pośredni bądź bezpośredni. Zauważono że u dzieci obie kości przedramienia łamią się na jednym poziomie. Po nastawieniu kończyna unieruchomiona w opatrunku gipsowym ramiennym. Bądź zabieg operacyjny.
Zwichnięcia przedramienia- mogą ulec obie kości bądź jedna z nich. Rozróżniamy 3 rodzaje zwichnięcia
a)ku przodowi- powstaje na skutek zadziałania urazu na wyrostek łokciowy od tyłu gdy przedramię jest zgięte pod kątem prostym. W tym wypadku przedramię jest wyraźnie ułożone w zgięciu i wydaje się wydłużone. Nadkłykcie kości ramiennej wyraznie zaznaczone. Wyrostek łokciowy przemieszczony ku przodowi wskutek czego zarys stawu oglądany z boku jest wygięty ku przodowi. Zwichnięcie to jest powiązane z rozległym obrażeniem tylnej sciany torebki stawowej i więzadeł pobocznych stawu często powikłane z złamaniem wyrostka łokciowego.
Leczenie: nastawienie, wyciąg za przedramię, unieruchomienie kończyny na ok. 3-4tygodnie(gips, szyna)
b)ku tylowi-powstaje wskutek pośredniego zadziałania urazu np. podczas upadku na rękę z wyprostowanym stawem łokciowym. Przedramię jest nieco skrócone i lekko zgięte. Zarys tylnej powierzchni ramienia tworzy linię wygiętą ku tyłowi w części łokciowej uwidacznia się wyrostek łokciowy. Z boku widać uwypuklenie rysujące się pod głową kości promieniowej. Czynne ruchy zgięcia i prostowania są nikłe. Próby ruchów biernych napotykają na sprężystość. Nawracanie i odwracanie jest swobodne
c)do boku- występuje jako zwichnięcie do boku lub w stronę przyśrodkową w skutek silnego urazu działającego od strony przyśrodkowej lub bocznej. Uraz ten może powodować nadmierną koślawość lub szpotawość w ustawieniu przedramienia. Poprzeczny wymiar stawu jest szeroki. Po zwichnięciu do boku głowa k promieniowej wystaje pod skórą, natomiast przy zwichnięciu w stronę przyśrodkową znacznie uwypukla się bocznie nadkłykieć k ramiennej. Po nastawieniu unieruchamiamy konczynę gipsem ramiennym 3-4tygodnie w zależności od powikłań.
Zmiany urazowe ręki mamy z nimi do czynienia stosunkowo często przeważnie zwyrodnienia reumatologiczne lub po urazach.
Złamania k nadgarstka są stosunkowo rzadkie a jeżeli są to bywają trudne do wychwycenia. Najczęściej kość łódkowata i księżycowata w skutek upadku na rękę. Zasadniczym warunkiem wyleczenia jest prawidłowe i odpowiednio długie unieruchomienie ok 6 tygodni. Opatrunek gipsowy bądź ortezy sięgający od podstawy palców ręki aż do stawu łokciowego, często opatrunek ten musi obejmować kciuk. Jeżeli mamy objawy martwicy bo z takimi możemy mieć do czynienia to leczymy operacyjnie. Zabieg ten polega na usunięciu zmienionego fragmentu kości
Złamanie kości śródręcza powstaje wskutek urazu bezpośredniego. Jeżeli mamy do czynienie ze złamaniem pierwszej kości śródręcz zawsze mamy do czynienia z nastawieniem i unieruchomieniem. Złamanie kości śródręcza z przemieszczeniem odłamów potrzebne jest wówczas dokładne nastawienie (może być nawet wyciąg za poszczególne palce). Zajmują się tym specjaliści. Wyciąg za palce może być pośredni lub bezpośredni albo zabieg operacyjny. Unieruchamiamy kończynę w tzw szynie gipsowej dłoniowej lub grzbietowej sięgającej do połowy paliczków bliższych, ustawionych w lekkim zgięciu dłoniowym aż do ½ przedramienia.
Złamanie palców rąk- często uraz bezpośredni, złamania otwarte. Przemieszczone odłamy nastawiamy i unieruchamiamy opatrunek gipsowy na okres 3-4tygodni.
Zwichnięcia palców ręki najczęsciej powstają na skutek nadmiernego wyprostowania lub wychylenie palca do boku, rzadziej zwichnięcia te powstaje w stawach sródręczno palcowych , najczęściej w stawach międzypaliczkowych. Często wystarczy szybkie naciągnięcie palca. Po nastawieniu palec trzeba unieruchomic w położeniu lekko zgiętym. Unieruchomienie powinno obejmować cały palec i też do połowy przedramienia na okres 4-6tygodni a przy skręceniach okres ok. 2 tygodni. Stosujemy krioterapię
Zwichnięcie kciuka bardzo częsty uraz podczas gier z piłką. Powstaje wskutek nadmiernego wyprostowania lub podczas upadku na wyprostowany kciuk. Przy poważniejszym urazie może pojawić się zaklinowanie pierwszej głowy ……………………………………………………. W tym wypadku nastawienie operacyjne-unieruchomienie 4-6tygodni.