ZABEZPIECZENIE miejsca zdarzenia, B.W, kryminologia, Kryminologia

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

 

 

 

Wstęp

 

 

Podstawowymi obowiązkami pracownika ochrony jest zapewnienie ochrony zdrowia , życia osób oraz bezpieczeństwa mienia powierzonego do ochrony. Jednak , pomimo przywiązywania należytej wagi do stworzenia właściwych, zgodnych z przepisami, warunków może mieć jednak miejsce nieszczęśliwe zdarzenie, jakim jest pożar , akt terrorystyczny, kradzież itp.

Istotne są zatem znajomość obowiązków w związku z takim zdarzeniem i czynności ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

              W rozdziale I zostaną wyjaśnione podstawowe pojęcie zabezpieczenia miejsca  zdarzenia , wstępne czynności przy zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, postępowanie pracownika ochrony do czasu przybycia na miejsce zdarzenia policji. W tym rozdziale ujęte jest również poruszanie się w miejscu zdarzenia pracowników ochrony oraz współprace z innymi organami.

              W rozdziale II jest mowa o  pojęciu daktyloskopii czyli o zabezpieczaniu oraz utrwalaniu śladów pozostawionych przez sprawce przestępstwa, na miejscu zdarzenia. Istotna rzeczą jest budowa linii papilarnych, wykonywanie niezbędnych tablic poglądowych przy ekspertyzach i identyfikacjach.

              Rozdział III dotyczy realizacji oględzin które spełniają bardzo ważną rolę w procesie dokumentowania. Protokołowanie jest bardzo ważnym etapem w opisywaniu miejsca zdarzenia co za tym idzie sposób wykonywania szkicu, sposobu utrwalenia położenia przedmiotów dowodowych, zabezpieczenia tych że śladów. W tym rozdziale jest również poruszony temat jak ujawnić , gdzie szukać i jak zabezpieczyć, jakim środkiem ślady niewidoczne na pierwszy rzut oka. 

              Rozdział IV mówi o sposobie ustalania osoby często sprawcy zdarzenia. Często bywa tak iż na miejscu np. pożaru , kradzieży była widziana taka osoba , ważną wskazówka wtedy staje się opisanie wyglądu te osoby , twarzy, ubioru sposobu poruszania się. Sporządzanie rysopisu jest dość pracochłonnym zajęciem, dlatego sporządzane jest etapowo, płeć , wiek , wzrost itd.

              W rozdziale V przedstawione są wszelkie kwestie wiążące się z zabezpieczeniem miejsca pożaru. Pożarowi często towarzyszy hałas, stres, niebezpieczeństwo. Rozdział ten rozwija temat o postępowaniu w trakcie pożaru, ewakuacji, postępowaniu podczas gaszenia, usuwaniu osób z miejsca zagrożenia zdrowia i życia. Niezbędna rolą pracownika ochrony jest współpraca z innymi służbami tzn. pomoc w akcji gaśniczej jak i również udzielenie niezbędnych informacji.

              Rozdział VI jest poświęcony tematowi wypadku drogowego w którym pracownik ochrony ma obowiązek udzielić niezbędnej pierwszej pomocy. Aby uniknąć następnych ofiar bardzo dużą role odgrywa zabezpieczenie miejsca kolizji pojazdów oraz odpowiedniego oznakowania. Dużą rolę odgrywa rozmowa i postępowanie z poszkodowanymi gdyż oni zazwyczaj pod działaniem emocji mogą wpływać negatywnie na sposób prowadzenia akcji ratowniczej.

              W rozdziale VII jest mowa o najniebezpieczniejszym zdarzeniu jakim jest zamach bombowy. Wydarzenia z 11 Września 2001 roku rzuciły jasne światło o nowym zagrożeniu aktem terrorystycznym. Terroryzm od chwili narodzin zmieniał niejednokrotnie swoje oblicze, dostosowując między innymi swoje metody walki do nowych sytuacji. Coraz częściej atakami terrorystycznymi są przypadkowe osoby, przebywające w klubach , hipermarketach itp. W tym rozdziale jest mowa o ogłoszeniu alarmu bombowego w budynkach użyteczności publicznej. Postępowanie i sprawna ewakuacja co ważniejsze bez wszczynanej niszczącej paniki jest bardzo ważnym punktem podczas trwania takiego alarmu oraz do przybycia odpowiednich służb.

 

Czynnością lub etapem postępowania na miejscu wypadku jest ocena zdarzenia. Oceniając sytuację, należy zadbać najpierw i przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, a następnie o bezpieczeństwo poszkodowanego i osób postronnych. Istotnym elementem wstępnego postępowania jest ustalenie, czy istnieje czynnik powodujący zdarzenie lub katastrofę, a więc stwierdzenie, co się stało. Ważnym wynikającym z art. 304 § 2 KPK obowiązkiem każdego, kto znalazł się na miejscu zdarzenia, jest ochrona tego miejsca polegająca głównie na zabezpieczeniu śladów i dowodów przestępstwa przed zniszczeniem, zmianami (zatarciem śladów), przemieszczaniem lub kradzieżą.

Jedynymi okolicznościami usprawiedliwiającymi zwłokę w wykonaniu tego obowiązku jest konieczność udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej poszkodowanym, w przypadku zagrożenia ich życia czy zdrowia oraz konieczność ratowania wartościowego mienia przed zniszczeniem, zalaniem, kradzieżą lub pożarem.

Często sytuacja wymaga zastosowania zabezpieczenia technicznego polegającego na stworzeniu różnego rodzaju barier mechanicznych np. ogrodzenia miejsca liną, taśmą, ustawienie barier lub znaków ostrzegawczych, co jest obowiązkiem każdego licencjonowanego pracownika ochrony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział I Podstawowe czynności zabezpieczające na miejscu zdarzenia.

 

1. Ochrona miejsca zdarzenia przed zmianami.

 

Miejsce zdarzenia powinno być szczegółowo przebadane za pomocą wszystkich możliwych środków technicznych i taktycznych, aby dzięki ustaleniom poczynionym w czasie oględzin można było podjąć właściwy kierunek śledztwa.

Wszechstronne badania miejsca zdarzenia, przez które należy rozumieć zespół różnych czynności procesowych, operacyjnych i technicznych mających na celu uzyskanie maksymalnej liczby informacji o zdarzeniu i jego spraw­cy, powinno umożliwić:

ujawnienie i zabezpieczenie śladów pozwalających zidentyfikować sprawcę i narzędzia, którymi się posługiwał, oraz środek lokomocji, którym przybył lub oddalił się z miejsca przestępstwa;

odtworzenie wyglądu sprawcy oraz cech jego osobowości;

zarządzanie pościgu lub poszukiwań;

utrwalanie na potrzeby postępowania przygotowawczego i sądu (w protokole, na planach kryminalistycznych, zdjęciach fotograficznych, na taśmie filmowej lub magnetowi­dowej) ogólnego obrazu miejsca czynności śledczo-operacyjnych,

W toku kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia, wykonuje się wiele różnych czynności procesowych i operacyjnych, w wyniku, których uzyskuje się pewną liczbę informacji o zdarzeniu i jego sprawcy. W takim ujęciu pojęcie „kryminalistyczne badanie miejsca zdarzenia" obejmuje:

zabezpieczenie miejsca zdarzenia (zgodnie z art 297 par. 1 pkt 5 kpk.);

kryminalistyczne oględziny miejsca (będące podstawowym elementem kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia) złożone z czterech stadiów:

wstępnego, zwanego również ogólno orientacyjnym lub organizacyjnym,

statycznego, obejmującego utrwalenie za pomocą opisu protokolarnego, planów kryminalistycznych i zdjęć fotograficznych zaistniałej sytuacji, a w szczególności rozmieszczenia poszczególnych śladów,

dynamicznego, polegającego na dokładnym poszukiwaniu, ujawnianiu i zabezpie­czaniu śladów kryminalistycznych,

końcowego, stanowiącego logiczne uogólnienie oględzin, służącego bu­dowaniu wersji cząstkowych, a następnie wersji ogólnych na temat zdarzenia i jego sprawcy; przeszukanie terenu przyległego do miejsca zdarzenia i ewentualnie zorganizowanie bezpośredniego pościgu; rekonstrukcję miejsca zdarzenia na podstawie ujawnionych śladów i zebranych in­formacji o zdarzeniu (zasadniczy etap budowania wersji kryminali­stycznych o zdarzeniu i jego sprawcy);

sprawdzenie (w toku eksperymentu kryminalistycznego) wersji i hipotez;

w szczególnych przypadkach powtórne lub kontrolne przeprowadzenie oględzin pod względem prawdziwości poczynionych ustaleń;

zapewnienie dopływu wszelkich informacji z miejsca zdarzenia.

Każdy obywatel, dowiedziawszy się o przestępstwie ściganym z urzędu, ma spo­łeczny obowiązek, a każda instytucja państwowa lub społeczna ma prawny obowią­zek, zawiadomić o tym niezwłocznie prokuratora lub policję. Do czasu przybycia or­ganu powołanego do ścigania przestępstw na miejscu zdarzenia należy -

przedsięwziąć czynności nie cierpiące zwłoki, aby nie dopuścić do zatarcia lub zniszczenia śladów i dowodów przestępstwa. Szczególny obowiązek czynnego zabezpieczenia miejsca zda­rzenia spoczywa na funkcjonariuszach resortu spraw wewnętrznych i prokuratury, bez względu na charakter przestępstwa, coraz częściej na pracownikach służb ochrony osób, mienia i usług detektywistycznych.

Każdy pracownik ww. służb zabezpieczających miejsce zdarzenia powinien w razie po­trzeby udzielić natychmiastowej pomocy osobom jej potrzebującym, np. rannym w wyniku ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl