ZADANIA Z ZERÓWKI
1. Dokończ równania rekacji lub napisz ze reakcja nie zachodzi :
a. CaH2 + H20
b.BCl3 + H20
c. Na2H2+ H20
d. Kmno4 + Hcl
e. SiO2 + H20
2. Energia rozczepienia pola krystalicznego w oktaedrycznym polu ligandów
co to jest jak to wyglada dla orbitali d, rozpisać konfiguracje elektronową dla Mn i dla Mn3+ oraz narysować ta energie dla kompleksu z Mn3+ jako kompleks wysokospinowy
3. Otrzymywanie kwasu siarkowego ( VI) metodą kontaktową
4. dlaczego helowce mają małą reaktywnosc i dlaczego hel nie tworzy wiazan ( zwiazków) a Xe tworzy.
5. zadanie obliczeniowe , trzeba było obliczyć mase AgCl był podany Kso , była podana VH20 i V roztworu AgNO3
Zadania I termin 18.06.2012r
1) dokończ rowannia relacji lub zaznacz ze reakacja nie zachodzi
Li + O2-à
Sn + H2O--à
Mg + N2-à
Be(OH)2 + OH- --à
JO3- +HSO3- --à
2) Narysuj orbitale d. napisz pełna konfiguracje elektronowa atomu Ni i kationu Ni2+. Opisz budowę tetraedrycznego jonu kompleksowego Ni 2+.
3) Opisz metode Halla otrzymywania glinu.
4) opisz budowę cząsteczki B2H6.
5) Oblicz rozpuszczalność MnS w roztworze o pH=7, a) nie uwzgledniajac hydrolizy jonów siarczkowych, b) uwzgledniajac hydrozlice jonow siarczkowych. Dane Kso, Ka1, Ka2. ]
Teoria pola krystalicznego (TPK) – model opisujący tworzonych przez . Teoria ta pozwala przewidzieć niektóre własności tych związków takie jak kolory, oraz ich geometrię ale nie nadaje się do kwantowego opisu wiązań chemicznych występujących w tych związkach. TPK została opracowana przez oraz w latach 30' XX wieku. Teoria ta została połączona z teorią by utworzyć bardziej złożoną i dającą lepszy obraz rzeczywistości , która pozwala na opisanie wiązań występujących w związkach kompleksowych.
Spis treści
[]
·
o
·
·
·
·
·
·
Zarys teorii pola krystalicznego[]
Nawiązując do TPK oddziaływania pomiędzy metalem przejściowym a wynikają z przyciągania pomiędzy dodatnio naładowanym kationem metalu i ujemnie naładowanym ligandem. Teoria zakłada, że energia pięciokrotnie d ulega zmianie po otoczeniu przez ładunki punktowe ligandów otaczające kation metalu. Gdy ligandy zbliżają się do jonu centralnego to dochodzi do ich odpychania przez metalu znajdujące się na zapełnionych orbitalach d. Dlatego też elektrony znajdujące się w pobliżu ligandów będą miały wyższą energię niż te położone dalej. W efekcie dochodzi do rozszczepienia zdegenerowanego orbitalu d kationu metalu. Na różnicę w energiach elektronów mają wpływ następujące czynniki:
§ konfiguracja elektronowa kationu metalu
§ metalu; zazwyczaj wysoki stopień utlenienia powoduje większą różnicę energii
§ konfiguracja przestrzenna ligandów wokół jonu metalu
§ rodzaj ligandów otaczających kation metalu
Kompleksy o geometrii są najbardziej rozpowszechnione. Zbudowane są one z jednego kationu metali i sześciu ligandów tworzących oktaedr. Taka aranżacja ligandów prowadzi do rozszczepienia energii orbitali d na dwa pasma o różnicy energii Δoct, gdzie orbitale dxy, dxz i dyz charakteryzują się niższą energią natomiast orbitale dz2 i dx2-y2 są wysokoenergetyczne. Różnica energii wynika z odległości pomiędzy elektronami metalu a elektronami ligandów, przy większej odległości odpychanie pomiędzy nimi jest mniejsze przez co energia orbitali też jest niższa.
Kompleksy także są rozpowszechnione, w tej aranżacji cztery ligandu formują tetraedr dookoła centralnego kationu metalu. W tetraedrycznym polu krystalicznym także dochodzi do rozbicia zdegenerowanym orbitali d na dwa pasma o różnych energiach. Orbitale dz2 i dx2-y2 mają niższą energię natomiast orbitale dxy, dxz i dyz mają wyższą energię. Widać, że w porównaniu do oktaedrycznego pola krystalicznego orbitale o niższej energii w przypadku geometrii tetraedrycznej mają wyższą energię.
Teoria pola krystalicznego może także posłużyć do opisu rozszczepienia energetycznego dla kompleksów o innych typach geometrii.
Wielkość przerwy energetycznej pomiędzy energiami orbitali d zależy od kilku czynników takich jak chemiczna natura ligandów oraz kształt cząsteczki kompleksu. Niektóre ligandy zawsze prowadzą do powstania małej różnicy w wartości Δ podczas gdy inne zawsze prowadzą do dużego rozszczepienia. Dobre wyjaśnienie dla tych efektów może dać dopiero teoria pola ligandów. Natomiast pomiary pozwalają na stworzenie empirycznych reguł pozwalających na oszacowanie wielkości przerwy energetycznej. stanowi listę ligandów ułożoną wedle wrastającej energii rozszczepienia
< < < < < < < < < < < < < < < < < < < < <
Stan utlenienia metalu także ma wpływ na wartość Δ. Wyższy stopień utlenienia danego metalu jest skorelowany z większą wartością przerwy energetycznej. Przykładowo kompleks V3+ ma wyższą wartość Δ niż połączenia kompleksowe V2+ dla takiego samego zbioru ligandów. Wywołane jest to większą gęstością ładunku dodatniego w przypadku V3+ przez co elektrony ligandów znajdują się bliżej orbitali d metalu co prowadzi do ich silniejszego wzajemnego odpychania się.
Kompleksy nisko- i wysokospinowe[]
...