Z2,

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

Z2

C1

1)     Wymienić elementy komputerowych systemów pomiarowych.
Przyrządy pomiarowe z wbudowanymi elektrycznymi przetwornikami wielkości (długości lub kata) oraz przetwornikami A/D musza mieć one cyfrowe wyjście danych, program transmisji danych. Komputer systemowy gdzie jest przeprowadzana obróbka i analiza. Oprogramowanie do gromadzenia, analizy, graficznego przedstawienia wyników pomiarowych np. Excel.

2)     Omówić uproszczone metody pomiaru odchyłek walca.
Średnice wałków mierzy się najpierw za pomocą suwmiarki z noniuszem 0,1mm. Mierzymy na obu końcach oraz w środku walka. Następnie w tych samych miejscach mierzy się za pomocą suwmiarki z noniuszem 0,05mm oraz mikrometrem. Można użyć tez dokładniejszego przyrządu np. transmoetru. Znając  średnice walka ustawia się zestaw płytek wzorcowych na ten wymiar. Następnie ustawia się wrzeciono transometru po czym wsuwa Walek pomiędzy kowadełko a wrzeciono. Wychylająca się wskazówka na podziałce wyznacza wartość odchyłki kształtu walka.

 

C2

1)     Definicja odchyłki okrągłości:
Odchyłka okrągłości – miara niezgodności rzeczywistego zarysu przedmiotu z kształtem geometrycznym okręgu. Jest to największa odległość zarysu rzeczywistego od okręgu przylegającego do tego zarysu, mierzona wzdłuż promienia tego okręgu. Najczęściej spotykanymi odchyłkami okrągłości są owalność i graniastość. W celu wykrycia owalności stosuje się styk 2 punktowy a do garaniastości styk 3 punktowy.

2)     Komputerowy system pomiaru nieparzystych odchyłek okrągłości
Strona 48.

 

C8

1)     Omówić przebieg wyznaczania nacisku pomiarowego mikromierza.
Zakładamy obciążenie wstępne na jedną szale wagi na drugą szale zakładamy odpowiednie odważniki. Montujemy w statywie mikromierz doprowadzamy do styku powierzchni pomiarowych mikromierze przez obracanie sprzęgiełka mikromierza do chwili gdy sprzęgiełko zacznie przepuszczać. Wyznaczamy różnicę pomiędzy wartością wskazaną obciążenia a wartością obciążenia wstępnego, wartość nacisku powierzchni pomiarowych jest równa iloczynowi wyżej wymienionej różnicy i przyspieszenia ziemskiego.

2)    

 

C9

1)     Definicja Rz, Ra

Rz – wysokość chropowatości wg 10 punktów, jest to średnia arytmetyczna wartości bezwzględnych wysokości 5 najwyższych wzniesień profilu chropowatości i głębokości 5 najniższych wgłębień profilu chropowatości w przedziale odcinka elementarnego.

Ra - średnie arytmetyczne odchylenie profilu chropowatości. Jest to średnia arytmetyczna wartości bezwzględnych odchyleń profilu od lini średniej w przedziale odcinka elementarnego.
Odcinek elementarny-  jest to długość linii odniesienia przyjmowana do wyznaczania nierówności charakteryzujących chropowatość powierzchni

2)     Omów przebieg pomiaru odstępu chropowatości przy pomocy Shmaltza.
Obrócić głowice okularowa aby kresa przerywana zajęła położenie pionowe w polu widzenia, ustawić kreskę przerywana kolejno na wzniesieniach lub wgłębieniach zarysu profilu  przekroju świetlnego i odczytywać wyniki wskazań podziałki okularu odpowiadające kolejnym wzniesieniom lub wgłębieniom, obliczyć odstępy chropowatości Si dla wzniesień lub dla wgłębień jako różnicę Wi – Wi-1 kolejnych odczytów wskazań, jeżeli w polu widzenia mieści się mniej niż 6 wzniesień przesunąć stolik z próbka śrubą mikrometryczna i dokonać pomiaru odstępu pomiędzy minimum dwoma wzniesieniami lub wgłębieniami, obliczyć średni odstęp miejscowych wzniesień profilu nierówności zgodnie z wzorem S = [(W1-W2) + (W2-W3) + … +(W5-W6) + (W7-W8)]xWL, powtórzyć pomiar w 3 miejscach.

C10

1)     Omówić parametry charakteryzujące rozkład normalny.

Wartość oczekiwań: wartość opisująca spodziewany wynik doświadczenia losowego.

Mediana: wartość cechy w szeregu uporządkowany poniżej i powyżej w którym znajduje się jednakowa liczba obserwacji.

Wariancja: W statystyce klasyczna miara zmienności jest równa kwadratowi odchylenia średniego. Wyznacza się na podstawie próbki liczebności n i przyjmuje jako oszacowanie wariancji dla danej populacji.

Wartość średnia: używa się jej do szacowania nie wiadomej wartości poprawnej jako wartości centralnej względem której wyznacza się średnie odchylenie właściwości lub jako jednego z parametrów określającego stabilność procesu. Wartość średnią wyznacza się dla próbki o liczebności n i przyjmuje się jak oszacowanie wartości średniej dla danej populacji.

2)     Omówić pojęcie liczebności próbki w badaniach statystycznych.
Nie można jej wyznaczyć ale można obliczyć oszacowanie tej liczebności na podstawie granic kontrolnych poziomów częstości. Prostym sposobem obliczania szacowania liczebności próbki jest skorzystanie z ogólnie znanej w statystyce zmiennej losowej standaryzowanej.

 

 

 




 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl