Z3,

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

Z3

C1

1)     Komputerowy system pomiaru odchyłek kształtu wałka.
Strona 39.

2)     Naszkicować i omówić oznaczenie tolerancji walcowości na rysunku konstrukcyjnym.

Tolerancja walcowości - określa największą dopuszczalną odchyłkę rzeczywistego walca od walca przylegającego.

C2

1)     Komputerowy system pomiaru nieparzystych odchyłek okrągłości.
Strona 48.

2)     Omówić bezodniesieniową metodę pomiaru odchyłki okrągłości.
Bezodniesieniowa metoda pomiaru odchyłek okrągłości polega na zamocowaniu walka w dwóch punktach leżących na jego osi symetrii i obrocie dookoła niej. Baza pomiarowa jest os a nie powierzchnia walka.    

 

C8

1)     Omówić przebieg sprawdzania równoległości powierzchni pomiarowych mikromierza.

W mikromierzach o zakresie pomiarowym do 75 mm równoległość powierzchni pomiarowych wrzeciona i kowadełka sprawdza się przy pomocy kompletu szklanych płasko równoległych płytek interferencyjnych składającego się z 4 płytek o wymiarach stopniowanych, co 0,25 skoku śruby mikrometrycznej. W czasie pomiaru płytkę należy zacisnąć między kowadełkiem a wrzecionem mikromierza przy pomocy sprzęgła a następnie lekko zwalniając wrzeciono i delikatnie pochylając płytkę interferencyjną trzeba uzyskać najmniejszą liczbę prążków interferencyjnych na jednej z powierzchni pomiarowych (należy obserwować prążki na drugiej powierzchni). Błąd równoległości wyznaczamy ze wzoru: r =(m1+m2)*0,5*λ  m1-liczba prążków na powierzchni kowadełka m2- liczba prążków na powierzchni wrzeciona lambda- długość fali użytego światła. Sprawdzanie dokonuje się używając kolejno wszystkich 4 płytek jako błąd przyjmuje się największy z otrzymanych wyników. Przy sprawdzaniu mikrometrów o większych zakresach pomiarowych oprócz płytek interferencyjnych używa się dodatkowo płytki wzorcowej o odpowiednim wymiarze.

2)     Omówić przebieg wyznaczania nacisku pomiarowego mikromierza.
Zakładamy obciążenie wstępne na jedną szale wagi na drugą szale zakładamy odpowiednie odważniki. Montujemy w statywie mikromierz doprowadzamy do styku powierzchni pomiarowych mikromierze przez obracanie sprzęgiełka mikromierza do chwili gdy sprzęgiełko zacznie przepuszczać. Wyznaczamy różnicę pomiędzy wartością wskazaną obciążenia a wartością obciążenia wstępnego, wartość nacisku powierzchni pomiarowych jest równa iloczynowi wyżej wymienionej różnicy i przyspieszenia ziemskiego.

 

 

C9

1)     Definicja Rz, Ra

Rz – wysokość chropowatości wg 10 punktów, jest to średnia arytmetyczna wartości bezwzględnych wysokości 5 najwyższych wzniesień profilu chropowatości i głębokości 5 najniższych wgłębień profilu chropowatości w przedziale odcinka elementarnego.

Ra - średnie arytmetyczne odchylenie profilu chropowatości. Jest to średnia arytmetyczna wartości bezwzględnych odchyleń profilu od lini średniej w przedziale odcinka elementarnego.
Odcinek elementarny-  jest to długość linii odniesienia przyjmowana do wyznaczania nierówności charakteryzujących chropowatość powierzchni

2)     Omów przebieg pomiaru wysokości chropowatości przy pomocy mikroskopu Shmaltza.
Umieścić próbkę na stoliku pomiarowym tak aby ślady obróbki były prostopadle do krawędzi szczeliny świetlnej lub krawędzi cienia, ustawiać kolejno kreskę przerywana stycznie do wierzchołków a następnie wgłębień linii zarysu profilu, odczytywać kolejne wskazania W1, W2..W10 podziałki okularu odpowiadające kolejnym wierzchołkom i wgłębieniom, obliczyć wart parametru Rz wg wzoru Rz=1/5(W1+W3+W5 +W7 +W9 –W1… -W10) WL / Pier2. Powtórz pomiary w 3 miejscach.

 

C10

1)     Omówić sposoby pobierania jednostek wyrobu do badań.

- pobieranie z wykorzystaniem generatora liczb losowych: stosowane gdy przedstawia się wyrób do kontroli w formie uporządkowanej ( ponumerowane jednostki lub serie ).

- pobieranie sposobem przypadkowym ( na ślepo): stosowany gdy przedstawia się wyrób do kontroli luzem lub porządkowanie ich jest nie ekonomiczne. Jednostki muszą pochodzić z różnych miejsc, partii nie stosuje się gdy wady wyrobu widać wzrokowo.

-  pobieranie systematyczne: stosowane gdy przedstawia się wyrób do kontroli w formie potokowej jednostki pobierane w określonych odstępach czas bądź ilości jednostek.

- pobieranie wielostopniowe: Stosowane gdy przedstawia się wyrób do kontroli w opakowaniach nie  jednostkowych, polega na etapowym tworzeniu próbki poprzez pobieranie jednostek opakowani a następnie jednostek wyrobu z pobranych opakowań.

- pobieranie warstwowe: stosowane gdy się przedstawia wyrób do kontroli składającej się z dwóch lub więcej pod partii.

2)     Wyjaśnić pojęcie średniej standaryzowanej.
Sposób liczenia oszacowania liczebności próbki.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl