ZAJECIA PLASTYCZNE DLA DZIECI222(1), EDUKACJA POLONISTYCZNA, PSYCHOLOGIA, SOCJOLOGIA, EDUKACJA PLASTYCZNA, PEDAGOGIKA, SCENARIUSZE ZAJĘĆ, EDUKACJA MUZYCZNA

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

OPRACOWAŁA mgr Beata Korczak

 

 

Twórczość plastyczna jest jedną z najważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym. Jego własna twórczość jest źródłem dobrej zabawy, radości, podstawową formą uczenia się oraz zdobywania, wiedzy o otaczającej go rzeczywistości. Udział dziecka w zajęciach plastycznych sprzyja aktywizowaniu myślenia, przyczynia się do rozwoju samodzielności i pomysłowości. Zajęcia plastyczne budzą zainteresowania dziecka, kształtują umiejętności plastyczne i zapoznają z kulturą plastyczną, która przez swoją różnorodną działalność ma bardzo szeroki zakres oddziaływania wychowawczego. Zajęcia plastyczne wyzwalają ekspresje dziecka, rozwijają twórczą inicjatywę, pomysłowość a przede wszystkim wiarę we własne siły, pobudzają one rozwój umysłowy i emocjonalny.

 

 

Scenariusz zajęć – SUKNIA PANI WIOSNY

 

Temat zajęć: Suknia Pani Wiosny – zajęcia plastyczne

 

Cele ogólne:

Ø     rozwijanie inwencji twórczych dziecka

Ø     zapoznanie z pojęciem „kompozycja”

Ø     ukazanie możliwości wykorzystania darów natury (łączenie papieru z materiałem przyrodniczym)

 

Cele operacyjne – dziecko:

Ø     określa charakterystyczne cechy wiosny

Ø     klasyfikuje materiał przyrodniczy

Ø     potrafi rozplanować kompozycje na płaszczyźnie tworząc elementy dekoracyjne

 

Metody:

Metoda praktyczna

Metoda waloryzująca – ekspresja ruchowa

 

Forma:

Indywidualna, grupowa

 

Miejsce realizacji:

Przedszkolna sala

 

Czas trwania:

30 minut

 

Pomoce dydaktyczne:

Duża postać w sukni z szarego papieru, szablon fartuszka, pelerynki, wianka z kolorowego kartonu, dary natury (kawałki mchu, zasuszone kwiaty, sztuczne zielone listki), wycinki z kolorowego papieru, instrumenty perkusyjne (bębenek, grzechotka, tamburyn, kołatka)

 

Przebieg zajęć:

1.     Powitanie Pani Wiosny przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych.

2.     Zabawa ruchowa – dzieci podzielone na grupy poruszają się swobodnie po sali, na sygnał, zbierają rozrzucone elementy, każda grupa co innego

3.     Propozycja ozdobienie garderoby Pani wiosny – objaśnienie sposobu wykonania, dzieci przystępują do tworzenia kompozycji dekoracyjnych według własnego pomysłu

4.     Ubieramy Panią Wiosnę: założenie fartuszka, pelerynki i wianuszka

5.     Pożegnanie Wiosenki przy akompaniamencie instrumentów muzycznych

 

 

 

Scenariusz zajęć – WIOSENNA ŁĄKA

 

Temat zajęć: Wiosenna łąka. Praca plastyczna „Kolorowe motyle na łące”

 

Cele ogólne:

Ø     rozwijanie wyobraźni plastycznej, inwencji twórczej

Ø     rozbudzenie zainteresowania otaczającym świat przyrody, jego pięknem

 

Cele operacyjne – dziecko:

Ø     potrafi uważnie wysłuchać treści utworu literackiego

Ø     zna treść opowiadania

Ø     potrafi ozdobić szablon motyla elementami z papieru i cekinami według wskazanego wzoru

Ø     dba o estetykę pracy plastycznej

 

Metody:

Metoda podająca – rozmowa, polecenie, objaśnienie, prezentacja

Metoda waloryzująca - ekspresja ruchowa, plastyczna, muzyczna

Metoda operacyjna – praktyczne działania

 

 

Forma:

Zbiorowa, indywidualna

 

Czas trwania:

30 minut

 

Miejsce realizacji:

Przedszkolna sala

 

Pomoce dydaktyczne:

Opowiadanie W. Bodalskiej „Cztery motylki”, nagranie muzyczne, szablon motyla, elementy z papieru – koła, cekiny, klej, ilustracje, zielona bibuła, krepa

 

Przebieg zajęć:

1.     Opowiadanie W. Bodalskiej „Cztery motylki”

2.     Rozmowa na temat treści utworu literackiego

3.     Zabawa ruchowa „Motyle” z podkładem muzycznym według pomysłu nauczyciela

4.     Praca plastyczna „Kolorowe motyle” – naklejanie, łączenie za pomocą kleju rolki papieru z szablonem skrzydeł. Naklejanie papierowych kółek i cekinów na powierzchnię skrzydeł motyla.

5.     Doczepianie motyli na makietę wiosennej łąki na dużym styropianie. Wykonanie łąki przy użyciu zielonej bibułki i sztucznych kwiatów

6.     Omówienie walorów estetycznych prac dzieci

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl