30.11.2013r
Wykład2 Metodologia Pracy Naukowej
Prace syntetyczne- stanowia efekt skladania w spoista calosc wielu szczegolow wielu prac, wielu wynikow badan. Charakter syntezy ma np. gromdzenie materialow
Prace problemowe- zawieraja nowe zagadnienia, otwieraja nowe kierunki badan. Sa worzone przez wybitnych uczonych. Jeżeli ednak zajmuja się tylko uzasadnienim nowych zagadnien lub kierunkow badan to przynaleza tkze do prac koncepcyjnych.
Prace przyczynkowe- to prace stosunkowo drobne, polegajace n wykonywaniu bafan czastkowych majacych sens jedynie ze względu na wieksze przedsiewziecie naukowe. Prace te sa wykonywane w obrebie tego przedsiewziecia, na prsyklad niejako zlecone przez starszych pracownikow naukowych w ramach dzialalnosci instytucji naukowej. Wiekszosc prac oglaszanych na lamach czasopism naukowcyh należy do tej kategorii.
Prace teroretyczne- to takie w których autor opierajac się na faktach już znanych a wiec wynikach swoich lub cudzych prac badawczych w szerokim sensie doswiadczalnych zmierza dostalenia natury pewnych zjawisk, do logicznego uporzadkowania stwierdzen rozumowan i wniskow. Prace takie prowadza do sformuowania nowych problemow naukowych. Do organizacji nowych prac badawczych, a przez to do nowych odkryc. Dzieki uporzadkowaniu w pracy teoretycznej wielu skladnikow wiedzy powstaje teoria naukowa dotyczaca pewnego zjawiska tym rozni się od pracy badawczej, gdzie nacisk polozony jest na przedstawienie wysilkow uczonych.
Prace doswiadczalne- wykonywane sa w sposób eksperymentalny. Prowadza do poznania pewnych prawidlowosci w badanych zjawiskach. Nie nalzey do takich prac prosty opis zaobserwowanego stanu rzeczy.
Publikacje naukowe można podzielic na :
Monograficzne- o waskiej specjalizacji tematu
Systemtyczne- prsedstawiajace okreslona tematyke w sposób calosciowy
Ze względu na sposób wykonywania rozroznia się prace indywidualne i prace zbiorowe.
Prace indywidualne- to np. prace promocyjne. Prace naukowe i prace doktorskie. Także wczesniej prace zaliczeniowe na studiach. Praca naukowa ,ma charakter indywidualny wowoczas gdy ogol czynnosci zwiazanych z rozpoczeciem i przeprowadzeniem badan z opracowaniem materialow i z pisemnym przedstawieniem wynikow wykonala jedna osoba.
Jako metode naukowa rozumie się:
Caloksztalt sposobow badawczego docierania do prawdy i pojeciowego przedstawiania poznanej prawdy;
Sposób uzyskiwania materialu naukowego czyli metode badan.
W pierwszym znaczeniu metoda naukowa to ogol czynnosci i sposobow niezbednych do rozwiazywania problemow naukowcyh. Do tworzenia prac naukowych i do oceny wynikow tych dzialan.
W jej obrenie miesci się metoda badan naukowych, jest to sposób zdobywania materialow naukowych stanowiacych podstawe do opracowania teoretycznego, do rozwiazywania problemu naukowego napisania pracy naukowej
Metody badan stosowane do rozwiazania okreslonego problemu nazywane sa metodami roboczymi.
Dzieki stosowaniu metody naukowej rozwija się prawidlowo nauka i poszerza zakres naszej wiedzy
Metoda naukowa powinna być przsytosowana do przedmiotu badan niektóre jednak zasady pracy badawczej sa uniwerslane, mogą być stosowane do rozwiazania wielu problemow i wi wielu naukach.