Wytyczne dotyczące placu zabaw, BHP, BHP w szkole

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

Wytyczne urządzania i utrzymania placów zabaw.


Usytuowanie placu zabaw

* Place zabaw dla dzieci należy sytuować w parkach i na zieleńcach z dala od ruchliwych ulic.
* Na placu zabaw powinny być wydzielone odrębne obszary dla dzieci z różnych grup wiekowych (zalecenie to dotyczy szczególne najmłodszej grupy wiekowej dzieci). Centralnie położony obszar na placu powinien być wspólny dla wszystkich.

Zabezpieczenia placu zabaw

* Zaleca się, aby place zabaw były ogrodzone, dla zabezpieczenia terenu przed zwierzętami domowymi a także przed dewastacją, ( jeżeli jest możliwość zamykania obiektu na noc).
* Sadzone na palcu zabaw rośliny ( najlepiej bujnie rosnące krzewy liściaste) nie mogą być ani trujące, ani kłujące a trawniki muszą być dostosowane do zabaw i biegania po nich.

Urządzenia zabawowe

* Na placach zabaw należy stosować urządzenia zabawowe, które posiadają certyfikaty zakładów kontroli jakości i bezpieczeństwa ( np. niemiecki TUV, polski COBRABID).
* Urządzenia te powinny być montowane na placu zabaw w sposób zgodny z zaleceniami producenta a także z zachowaniem stref bezpieczeństwa określonymi również przez producenta. Strefy bezpieczeństwa poszczególnych urządzeń nie mogą się pokrywać lub być zbyt blisko siebie, gdyż zagraża to bezpieczeństwu dzieci bawiących się na placu. Dla umożliwienia swobodnej zabawy, między strefami poszczególnych urządzeń, winny być zachowane odpowiednie odległości.

Nawierzchnia placu zabaw

* Nawierzchnia na placu zabaw powinna amortyzować upadki i być dostosowana do potrzeb. I tak gry i zabawy ruchowe powinny odbywać się na trawnikach, pod huśtawkami i innymi urządzeniami, gdzie może dojść do upadku, winna być np. nawierzchnia ze żwiru sortowanego.

Tablica informacyjna

* Plac zabaw powinien być wyposażony w tablicę informacyjną, zawierającą regulamin korzystania z placu, nazwę, adres i telefon administratora placu oraz numery telefonów alarmowych ( policja, straż miejska i pogotowie ratunkowe).

Normy dotyczące bezpieczeństwa na placach zabaw

* Administrator placów zabaw zobowiązany jest, zgodnie z ww. normą PN-EN 1176- 7- 2000, do prowadzenia regularnych kontroli bezpieczeństwa placów zabaw: codziennych, funkcjonalnych nie rzadziej, niż co trzy miesiące oraz raz w roku kontroli podstawowej.
* Wymagania dotyczące bezpieczeństwa na palcach zabaw zostały określone w niżej wymienionych normach:
o PN-EN 1176 -1 -2000 Wyposażenie palców zabaw. Część 1. Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań.
o PN-EN 1176-2-2001 Wyposażenie palców zabaw. Część 2. Dodatkowe, specjalne wymagania bezpieczeństwa i metody badania dla huśtawek
o PN-EN 1176-3-2001. Wyposażenie palców zabaw. Część 3. Dodatkowe, specjalne wymagania bezpieczeństwa i metody badań dla zjeżdżalni.
o PN-EN 1176-5-2001. Wyposażenie palców zabaw. Część 5. Dodatkowe, specjalne wymagania bezpieczeństwa i metody badań dla karuzeli.
o PN-EN 1176-6-2001 Wyposażenie palców zabaw. Część 6. Dodatkowe, specjalne wymagania bezpieczeństwa i metody badań dla urządzeń kołyszących
o PN-EN 1176-7-2000 Wyposażenie palców zabaw. Część 7. Wskazówki instalowania, sprawdzania, konserwacji i eksploatacji.
o PN-EN 1177-2001 Nawierzchnie palców zabaw amortyzujące upadki. Wymagania bezpieczeństwa i metody badania.

W normach tych szczegółowo określono zarówno wymagania dotyczące samych urządzeń zabawowych, sposobu ich montażu, wielkość stref bezpieczeństwa wokół poszczególnych urządzeń, nawierzchni amortyzujących upadki jak i sprecyzowano zalecenia dotyczące konserwacji i zakresu wykonywania przeglądów stanu bezpieczeństwa placów zabaw.


źródło

 

Wyposażenie placów zabawWymagania bezpieczeństwa na placu zabaw

Plac zabaw można uznać za bezpieczny, jeżeli :
 jego wyposażenie jest zaprojektowane, wytworzone i zamontowane zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa,
 plac jest profesjonalnie nadzorowany.

Przepisy bezpieczeństwa są skierowane do producentów wyposażenia placów zabaw, właścicieli/zarządców placów zabaw i organizacji zobowiązanych do ich nadzorowania.

Producenci są zobowiązani wprowadzać do użytkowania wyłącznie wyroby bezpieczne, czyli takie, które spełniają wymagania bezpieczeństwa, określone w odpowiednich normach i regulacjach prawnych. W Polsce obowiązuje ustawa z dnia 12 grudnia 2003 roku o ogólnym bezpieczeństwie produktów, z późniejszymi zmianami, dostosowana do wymagań Unii Europejskiej.

Producenci wyposażenia powinni zapewnić aby produkowane przez nich urządzenia były nie tylko bezpieczne, ale także aby były estetyczne i kolorowe, a place zabaw były funkcjonalnie zaprojektowane i dostosowane do wymagań przyszłych użytkowników.

Ogrodzenie

Zaleca się, aby plac zabaw był ogrodzony. Ogrodzenie zabezpiecza przed niekontrolowanym wybieganiem dzieci poza plac oraz przed wchodzeniem zwierząt.

Nawierzchnia

Na placu zabaw, wokół urządzeń powinna być odpowiednia nawierzchnia, która ma za zadanie amortyzowanie uderzeń przy upadku. Rodzaj zastosowanej nawierzchni powinien być dobierany odpowiednio do wysokości swobodnego upadku z urządzenia. Najlepszą amortyzację upadku zapewniają płyty gumowe, maty, nawierzchnie z tworzyw sztucznych, nawierzchnie z wiórów drewna, kory, żwiru, piasku ułożone w odpowiednio grubej warstwie.

Strefa bezpieczeństwa

Wokół każdego urządzenia na placu zabaw musi być zachowana bezpieczna strefa minimalna, w której nie może znaleźć się żaden inny element. Strefa bezpieczeństwa, określona dla każdego urządzenia, jest związana z wysokością swobodnego upadku tj. wysokością, na jaką dziecko może wejść.

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl