wzmacniacz nowinki, Inzynieria Materiałowa, I semestr, Elektrotechnika, elektrotechnika, Wzmacniacz operacyjny

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

Nowe podzespoły - kwiecień 1998

Podzespoły czynne

Wzmacniacz operacyjny o małym poborze mocy na pasmo 350MHz
Analog Devices oferuje nowy typ szerokopasmowego wzmacniacza operacyjnego AD8012 o minimalnym poborze mocy i 3-decybelowym paśmie pracy 350MHz (G=1). Układ zasilany symetrycznym napięciem +-5V pobiera maksymalnie 1,9mA prądu zasilania na kanał, jednocześnie oferując wydajność prądową 125mA. Ze względu na szerokopasmową pracę i niski poziom zniekształceń AD8012 może być stosowany do realizacji driverów linii VDSL/HDSL, wzmacniaczy buforowych, do współpracy z sensorami CCD w sprzęcie video, sprzęcie ultradźwiękowym i podobnych systemach.
Przy częstotliwości sygnału wejściowego 500kHz i obciążeniu równym 100ohm, poziom najwyższej harmonicznej w sygnale wyjściowym nie przekracza -72dBc, a poziom zniekształceń intermodulacyjnych (deltaf=10kHz) jest mniejszy od -77dBc. W tych samych warunkach (fs=500kHz i deltaf=10kHz) dla obciążenia 1kohm/100ohm poziom IP3 wynosi odpowiednio 30 i 40dBm. Dużą zaletą wzmacniacza w zastosowaniach video jest minimalny błąd wzmocnienia rzędu 0,02% i fazy (0,06st. ), a także krótki czas ustalania napięcia wyjściowego. W ciągu 20ns oscylacje zanikają do 0,01%. Nierównomierność wzmocnienia w paśmie do 40MHz nie przekracza 0,1% i szybkość narastania napięcia wyjściowego (slew-rate) to 2250 V/us.
AD8012 może pracować z zasilaniem symetrycznym +-5V lub pojedynczym +5V. Wytwarzany jest w wersji podwójnej, w 8-wyprowadzeniowej obudowie typu SOIC i microSOIC. Cena hurtowa: 2,75USD.


Konwertery AC/DC 10 i 25W do montażu na płytkach drukowanych
Firma Melcher oferuje nowe typy konwerterów AC/DC serii LHR i LGR o mocach odpowiednio 10 i 25W. Elementy te przeznaczone są do montażu bezpośrednio na płytkach drukowanych i charakteryzują się wysoką sprawnością przetwarzania dochodzącą do 87%. Praca z maksymalną mocą wyjściową może się odbywać przy temperaturze obudowy do 80st. C. Podobnie, jak inne typy konwerterów, LGR i LHR wytwarzane są w niepalnych plastikowych obudowach zapewniając II klasę bezpieczeństwa użytkowania. Pracują w szerokim zakresie wejściowych napięć zmiennych od 85V do 265V. Dostępne są wersje o pojedynczych lub symetrycznych napięciach wyjściowych DC do 24V, na życzenie klienta mogą też być wykonane wersje specjalne. W zakresie kompatybilności elektromagnetycznej (EMI, EMC) konwertery spełniają standardy przemysłowe bez konieczności instalowania dodatkowych komponentów.


Seria zasilaczy 150-450W
Firma Melcher zapowiada serię zasilaczy VRW o dużych mocach wyjściowych 150, 300 i 450W przy stosunkowo niewielkich wymiarach zewnętrznych. Zasilacze VRW mogą pracować w szerokim zakresie wejściowych napięć zmiennych 85-265V i dostarczają pojedynczego napięcia wyjściowego DC z zakresu 5-48V. Sprawność przetwarzania dochodzi do 84%. Dostępne są zarówno wersje typu open-frame, jak i obudowane. Zasilacze serii VRW pracują z pełną mocą wyjściową w zakresie temperatur otoczenia od -25st. C do +50st. C, w zakresie do 60st. C moc wyjściowa spada liniowo do 60% wartości znamionowej. Wszystkie wersje zapewniają możliwość regulacji poziomu napięcia wyjściowego w granicach +-10% i zawierają obwody ochrony przeciwzwarciowej. Dodatkowo, modele 300W i 450W wyposażone są w cyfrowe wejście TTL/CMOS umożliwiające odłączenie wyjść sygnałem cyfrowym.


Diody Schottky'ego o obniżonym napięciu przewodzenia
Firma International Rectifier oferuje serię 20-woltowych diod z barierą Schottky'ego o napięciu przewodzenia mniejszym o 100mV od obecnie stosowanych tego typu elementów. Nowe diody pozwolą na osiągnięcie wyższej efektywności i niezawodności systemów zasilanych napięciem 3,3V. Obecnie dostępne są dwa typy diod: 87CNQ020 i 47CTQ020.
87CNQ020 to wersja o maksymalnym prądzie przewodzenia 80A, wytwarzana w standardowej obudowie D-61 do montażu powierzchniowego oraz w wersji do montażu przewlekanego. Przy prądzie przewodzenia rzędu 40A spadek napięcia na złączu wynosi zaledwie około 300mV, co pozwala na znaczne zwiększenie efektywności i gęstości mocy w układach konwerterów DC-DC o mocach znamionowych 150-300W.
47CTQ020 charakteryzuje się o połowę mniejszym dopuszczalnym prądem przewodzenia i 300mV spadkiem napięcia przy prądzie 20A. Wytwarzana jest w obudowach TO-220 oraz D2PAK i I2PAK (TO-263) do montażu powierzchniowego. Specjalnie dobrany współczynnik kształtu struktury półprzewodnikowej zapewnia maksymalny rozmiar powierzchni odprowadzającej ciepło i uzyskanie wysokiej sprawności.


MOSFET-y z dwoma wyprowadzeniami bramki oraz kolejny model LittleFoot
N-kanałowy Si4806DY i P-kanałowy Si4807DY to pierwsze w ofercie TEMIC Semiconductor tranzystory MOSFET z dwoma wyprowadzeniami bramki. Elementy te przeznaczone są do stosowania w układach zasilania notebooków i innych urządzeń pracujących w trybie zwykłym i z obniżonym poborem mocy zapewniając w obu przypadkach wysoką sprawność konwersji. Przy pracy konwertera z pełnym prądem wyjściowym obie bramki są sterowane równolegle powodując przepływ maksymalnego prądu drenu +-7,7A. W przypadku małych prądów wyjściowych sterowane jest tylko jedno z wyprowadzeń (część obszaru bramki), przez co maksymalny prąd drenu ograniczony jest do +-2A. Dostępność wersji N- i P-kanałowych pozwala na realizację różnych topologii konwerterów, w tym synchronicznej. Dotychczas ogromna różnica w poborze prądu w trybach zwykłym i uśpienia, wymuszała stosowanie dwóch osobnych konwerterów lub dwóch różnych częstotliwości taktowania dla zapewnienia w obu przypadkach wysokiej sprawności układu. Zalety Si4806DY i Si4807DY są więc oczywiste - ograniczenie rozmiarów konwerterów oraz zmniejszenie poziomu zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) wynikających z pracy wieloczęstotliwościowej. Oba tranzystory dostępne są w standardowej dla serii LittleFoot obudowie SO-8. Ceny hurtowe: Si4806DY - 1,61USD; Si4807DY - 1,68USD.
Równocześnie TEMIC informuje o rozszerzeniu oferty tranzystorów MOSFET serii Little Foot o model Si4415DY. Tranzystor ten również przeznaczony jest do zastosowań w konwerterach DC-DC notebooków i innych urządzeń bateryjnych. Dzięki obniżeniu ładunku bramki do 24nC (VDS=15V, VGS=10V, ID=9A), uzyskano czas wyłączania na poziomie 32ns, ponad dwukrotnie lepiej, niż w typowych elementach MOSFET. W stanie włączenia, przy VGS =10V, rezystancja kanału tranzystora nie przekracza 18mohm. Si4416DY dostępny jest w obudowie SO-8 w cenie 0,84USD.


OPA2337 - najmniejszy podwójny wzmacniacz operacyjny
Firma Burr-Brown opracowała najmniejszy na świecie podwójny wzmacniacz operacyjny CMOS, zamykany w 8-wyprowadzeniowej obudowie typu SOT-23-5 (3 x 1,75 x 1,45mm). OPA2337, przy ponad 75-procentowej redukcji powierzchni w stosunku do typowych elementów w obudowach SO-8, przeznaczony jest dla miniaturowych urządzeń o zasilaniu bateryjnym, m.in. telefonów komórkowych, notebooków i sprzętu audio.
Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii CMOS 0,6um uzyskano bardzo mały wejściowy prąd niezrównoważenia (10pA maks.) i duże wzmocnienie z otwartą pętlą (120dB). Pasmo pracy układu wynosi 3MHz a slew-rate jest rzędu 1V/us. Wyjście rail-to-rail zapewnia możliwość zmian napięcia wyjściowego w całym zakresie napięć zasilania. Wzmacniacz pracuje z pojedynczym napięciem zasilania od 2,5V do 5,5V, pobierając prąd 525uA/kanał. Zaletą układu jest możliwość pracy z wejściowym napięciem sumacyjnym na poziomie masy, co jest cechą niezwykle istotną w wielu zastosowaniach o pojedynczym napięciu zasilającym.
OPA2337 dostępny jest w miniaturowej obudowie SOT-23-5 a także w 8-wyprowadzeniowych DIP i SO. Zakres temperatur pracy: od -55st. C do +125st. C (od -40st. C do +85st. C bez gwarancji zachowania parametrów).


Scalony wzmacniacz mocy 2 x 1,1W o małych zniekształceniach nieliniowych
National Semiconductor rozszerza ofertę scalonych wzmacniaczy mocy serii Boomer o stereofoniczne wzmacniacze mostkowe LM4870/4871. Wzmacniacze Boomer przeznaczone są do zastosowań w komputerach typu desktop i notebookach zapewniając doskonałą jakość dźwięku nawet przy niewielkich napięciach zasilania, rzędu 2V. Wymagają też dołączenia minimalnej liczby elementów zewnętrznych, bez wyjściowych kondensatorów sprzęgających i kondensatorów realizujących bootstrap. Pobór prądu wynosi typowo 6,5mA, zmniejszając się do zaledwie 0,6uA w trybie shutdown. Maksymalna moc wyjściowa w obu kanałach to 1,1W przy impedancji obciążenia 8ohm i zniekształceniach nieliniowych na poziomie 0,5%. Wzmacniacze wyposażone są w mechanizmy ochrony termicznej. LM4870 wyposażony jest dodatkowo w rejestr statusu.
LM4870 wytwarzany jest w 16-wyprowadzeniowej obudowie SOIC, a LM4871 w obudowach SOIC-8 i DIP-8. Cena hurtowa obu układów: 1,0USD.


Scalone wzmacniacze audio dla urządzeń przenośnych
Firma Texas Instruments rozszerza ofertę scalonych wzmacniaczy audio. TPA0202, TPA301 i TPA311 to niskonapięciowe elementy mono- i stereofoniczne przeznaczone dla urządzeń przenośnych.
TPA0202 jest wzmacniaczem stereofonicznym o mocy wyjściowej 2 x 2W, wyposażonym w wewnętrzne obwody eliminujące trzaski przy włączaniu zasilania. Niewątpliwą zaletą układu jest możliwość pracy ze stosunkowo dużą mocą wyjściową w systemach o niskich napięciach zasilania i wynikająca stąd możliwość pracy z bardzo małymi impedancjami obciążenia. W systemach zasilanych napięciem 5V maksymalna moc wyjściowa na obciążeniu 3ohm wynosi 2W (w obu kanałach), a przy zasilaniu 3V - 600mW. TPA0202 charakteryzuje się wyjątkowo niskim poziomem zniekształceń nieliniowych i szumu (THD+N), poniżej 0,06% przy mocy wyjściowej na poziomie 2W. Wewnętrzny przełącznik umożliwia skonfigurowanie wzmacniacza do pracy w topologii mostkowej o wyższej mocy wyjściowej (głośnik) lub w topologii single-ended (słuchawki). Jest to cenna właściwość w przypadku urządzeń przenośnych, gdyż pozwala ograniczyć liczbę elementów zewnętrznych i zmniejszyć rozmiary układu. TPA0202 zawiera wewnętrzne funkcje zarządzania energią, multiplekser przełączający sygnał wejściowy między dwoma zestawami wejść oraz obwody eliminujące trzaski w głośniku powstające w trakcie włączania/wyłączania zasilania lub zmiany trybu pracy.
TPA301 i TPA311 to niskonapięciowe wzmacniacze monofoniczne dla telefonów komórkowych, pagerów i notesów elektronicznych. Przystosowane są do pracy z napięciami zasilania 3,3V i 5V dostarczając do obciążenia 8ohm maksymalną moc odpowiednio 250mW i 350mW. Zawartość harmonicznych w sygnale wyjściowym nie przekracza 1W. TPA301 pracuje w topologii mostkowej (BTL) umożliwiając współpracę z zewnętrznym głośnikiem. TPA311 podobnie jak TPA0202 zawiera wewnętrzny przełącznik trybu pracy i może współpracować z głośnikiem lub słuchawką.
TPA0202 wytwarzany jest w obudowie TSSOP-24 PowerPAD o polepszonych właściwościach termicznych. TPA301/311 dostępne są w obudowach SOIC-8. Ceny TPA0202, TPA301 i TPA311 wynoszą odpowiednio 2,83USD, 0,67USD i 0,85USD.


Kolejne typy przyrządów serii FETKY
Firma International Rectifier rozszerza ofertę produktów serii FETKY. Nowe elementy, oznaczone symbolami IRF7321D2, IRF7322D1 i IRF7324D1 to zintegrowane w jednej strukturze P-kanałowe tranzystory mocy MOSFET o niskiej rezystancji kanału wraz z diodą Schottky'ego o niskim napięciu przewodzenia. Elementy tego typu przydatne są zwłaszcza w konwerterach DC-DC notebooków i innych urządzeń bateryjnych ze względu na niewielkie wymiary i małe straty mocy, a także niższą cenę w stosunku do podobnych rozwiązań na elementach dyskretnych. Oszczędność powierzchni wynikająca z zastosowania elementów FETKY wynosi typowo 50-70%.


Konwerter DC/DC do współpracy z ogniwami NiCd/Li-ion
LT1308 to nowy typ konwertera DC/DC firmy Linear Technology przeznaczonego do współpracy z ogniwami Li-ion i NiCd - możliwa jest poprawna praca już przy napięciu wejściowym 1V. Przy wykorzystaniu pojedynczego wejściowego ogniwa litowo-jonowego, wydajność prądowa układu wynosi 1A (UWY=5V). W przypadku współpracy z wejściowym ogniwem NiCd wartości te wynoszą odpowiednio 300mA i 3,3V. LT1308 pracuje ze stałą częstotliwością przełączania kluczy 600kHz, dzięki czemu nie powoduje zakłóceń na częstotliwości pośredniej 455kHz, co jest bardzo istotne w urządzeniach komunikacji bezprzewodowej. W układzie wykorzystano klucze na tranzystorach bipolarnych NPN o maksymalnym prądzie przewodzenia 2A i spadku napięcia 300mV. Dodatkowo, w strukturę wbudowano detektor stanu naładowania baterii z własnym źródłem referencyjnym 200mV. Małe wymiary konwertera, odpowiednio dobrana częstotliwość pracy i niewielki pobór mocy pozwalają na zastosowania w miniaturowych urządzeniach przenośnych, jak telefony komórkowe i bezprzewodowe, pagery, cyfrowe aparaty fotograficzne i odbiorniki GPS. Pobór mocy układu dodatkowo ogranicza specjalny tryb pracy Burst, zwiększający efektywność konwersji przy bardzo małych prądach wyjściowych. Dzięki temu LT1308 charakteryzuje się wysoką sprawnością w całym zakresie prądów obciążenia 1mA - 1A. Pobór prądu zasilania, przy zerowym prądzie wyjściowym wynosi typowo 100uA i spada do mniej niż 3uA w trybie shutdown.
Z uwagi na wysoką częstotliwość pracy, szczególnego znaczenia nabiera właściwe zaprojektowanie mozaiki obwodu. Szczególnie ważne jest umieszczenie kondensatora wejściowego CIN jak najbliżej (poniżej 5mm) obudowy układu scalonego. Już 10-milimetrowa odległość może być przyczyną powstawania oscylacji i utraty właściwości stabilizacyjnych. Wymagane jest zastosowanie kondensatora ceramicznego o jak najkrótszych wyprowadzeniach. W przypadku dużej odległości baterii od wejścia układu konieczne może być zastosowanie dodatkowego kondensatora. Należy też zwrócić uwagę na zaprojektowanie jak najkrótszej ścieżki sygnałowej VIN - SW - VOUT.
LT1308 jest w pełni kompatybilny z wersją LT1307 o wydajności prądowej 600mA. Wytwarzany jest w 8-wyprowadzeniowej obudowie SOIC. Cena hurtowa: 3,45USD.


Konwertery DC/DC z zabezpieczeniem przeciwpięciowym dla procesorów Pentium II
ADP3152/3 to konwerter DC/DC z zaawansowanymi mechanizmami ochrony przeciwprzepięciowej przeznaczony do zasilania procesorów Pentium II. Konwerter pracuje z wejściowym napięciem 5V i wyjściowym napięciem z zakresu 1,8V - 3,5V. Wewnętrzne obwody zabezpieczające chronią procesor przed skutkami wzrostu napięcia wyjściowego wywołanego zwarciem (np. wskutek uszkodzenia) wewnętrznego klucza FET. Poziom napięcia wyjściowego ustala wewnętrzny 5-bitowy przetwornik C/A pobierając z zasilanego mikroprocesora zakodowaną wartość wymaganego poziomu napięcia zasilania.
ADP3152/3 steruje pracą dwóch N-kanałowych kluczy MOSFET o prądzie przewodzenia 15A ze stałą częstotliwością przełączania równą 250kHz. Sprawność konwersji przekracza 90%, a napięcie wyjściowe utrzymywane jest z dokładnością 1,5% czego wymaga specyfikacja VRM 8.2 firmy INTEL odnośnie układów zasilających. Konwerter wykazuje niewielkie zmiany napięcia wyjściowego wywołane zmianami prądu obciążenia (load regulation) i napięcia wejściowego (line regulation). Wersja ADP3153 wyposażona jest dodatkowo w wewnętrzny regulator LDO (low dropout - o małych zmianach napięcia wyjściowego) przeznaczony do zasilania szyn I/O na płycie głównej. ADP3152 i ADP3153 wytwarzane są w obudowach odpowiednio SOIC-16 i TSSOP-20.


Technika komputerowa


12-bitowy przetwornik A/C o szerokim zakresie dynamicznym i dobrych właściwościach szumowych
ADS803 to kolejny przetwornik A/C serii SpeedPlus oferowany przez firmę Burr-Brown. Charakteryzuje się 12-bitową rozdzielczością, maksymalną częstotliwością próbkowania równą 5MHz, szerokim zakresem dynamicznym i dobrymi właściwościami szumowymi. Przy sygnale wejściowym 2,48MHz efektywna rozdzielczość przetwornika wynosi 11 bitów. Błędy nieliniowości całkowej i różnicowej nie przekraczają odpowiednio +-2LSB i +-0,75LSB. Typowe wartości parametrów szumowych to SNR=69dB i SINAD=68dB. Szerokość zakresu dynamicznego odniesiona do poziomu największej harmonicznej (SFDR) wynosi 82dB przy sygnale wejściowym 2,48MHz i pełnym napięciu zakresowym. Dodatkowe zalety produktu to niska cena i niewielki pobór mocy. ADS803 przeznaczony jest do zastosowań w stacjach bazowych telefonii cyfrowej, sprzęcie pomiarowym oraz systemach przetwarzania obrazów fotograficznych i w podczerwieni (m. in. matryce CCD w kamerach video i cyfrowych aparatach fotograficznych).
Układ pracuje wyłącznie z unipolarnym sygnałem wejściowym. Możliwa jest regulacja zakresu napięć wejściowych od 2VP-P do 5VP-P poprzez zmianę wartości zewnętrznego napięcia odniesienia. Przetwornik może też pracować z wewnętrznym źródłem napięcia odniesienia 1,0V-2,5V o dokładności odpowiednio +-14mV i +-35mV. Przy zakresie 5VP-P skuteczne wejściowe napięcie szumów wynosi 0,09 LSB. Przetwornik wyposażony jest w 12-bitowy interfejs równoległy, wewnętrzne obwody cyfrowej korekcji błędów i specjalne wyjście TTL informujące o przekroczeniu wartości zakresowej. Błędy zera i skali przy zakresie wejściowym 5VP-P nie przekraczają +-1,0% FS i +-2,0% FS, a ich dryft temperaturowy wynosi typowo +-5ppm/st. C i +-15ppm/st. C. Przetwornik wymaga pojedynczego napięcia zasilania 5V przy średnim poborze prądu 23mA.
ADS803 jest kompatybilny pod względem rozkładu wyprowadzeń z odpowiednikami ADS804 (maksymalna częstotliwość próbkowania 10MHz) i ADS805 (20MHz). Wytwarzany jest w 28-wyprowadzeniowej obudowie typu SSOP i SOIC.


Akcelerator graficzny 3D do współpracy z Pentium II
Firma INTEL poinformowała o rozpoczęciu sprzedaży zaawansowanego akceleratora dla kart graficznych 3D oznaczonego symbolem Intel740. Układ ten został przystosowany do współpracy z procesorami klasy Pentium II i szybkim interfejsem graficznym AGP. Dzięki zastosowaniu unikalnej architektury HyperPipelined 3D, możliwe jest równoczesne wykonywanie do 15 operacji graficznych. Zapewniono pełną kompatybilność ze standardami OpenGL i Direct 3D oraz obsługę sprzętową funkcji typowych dla akceleratorów graficznych m.in. filtracji dwu- i trzyliniowej, powlekania brył teksturami, dodawania do obrazu efektów atmosferycznych, cieniowania itp. Układ może współpracować z 2-8MB pamięci SDRAM lub SGRAM.
Interfejs graficzny AGP (Accelerated Graphics Port) zastosowano po raz pierwszy w chipsecie 440LX współpracującym z procesorami Pentium II. Dzięki całkowitemu ominięciu szyny PCI, AGP nie tylko pozwala na szybszy transfer danych z pamięci operacyjnej komputera do akceleratora graficznego, ale również obniża wymaganą wielkość pamięci operacyjnej na karcie graficznej. Jest to związane również z nową techniką operacji na teksturach DME (Direct Memory Execution). Polega ona na przechowywaniu i odczycie tekstur bezpośrednio z pamięci operacyjnej komputera, a nie jak dotychczas z pamięci podręcznej. Dzięki temu proces powlekania teksturą skrócono o kilka niezbędnych wcześniej operacji, a rozmiary tekstur ograniczone są teraz jedynie dostępną pamięcią operacyjną komputera. Dla dodatkowego przyspieszenia transferu danych z pamięci wykorzystano technikę AGP 2x polegającą na odczycie danych zarówno narastającym, jak i opadającym zboczem sygnału zegarowego.
Cena hurtowa akceleratora: 34,75USD.


Superpłaskie wyświetlacze TFT LCD dla notebooków
NEC Corporation informuje o rozpoczęciu masowej produkcji trzech typów ekranów TFT LCD o przekątnych 12,1 i 13,3 cala przeznaczonych dla komputerów przenośnych. W nowych wyświetlaczach zmniejszono grubość ekranu do zaledwie 6,4mm, co stanowi poprawę o 2mm w stosunku do wersji oferowanych wcześniej.
13,3-calowy NL10276BC26-11 waży 545g i oferuje o 3% większą powierzchnię użyteczną ekranu (88% całości). Maksymalna uzyskiwana rozdzielczość wynosi 1024 x 768 pikseli przy 262,144 kolorach. Wyświetlacz charakteryzuje się też większą o 20cd/m2 jasnością, na poziomie 90cd/m2 i niższym o 0,4W zużyciem mocy (średnio 3,6W).
12,1-calowe NL8060BC31-11 i NL8060BC31-13 różnią się jedynie typem zastosowanego interfejsu. W modelu NL8060BC31-13 zrezygnowano ze stosowanego dotąd cyfrowego złącza RGB na rzecz interfejsu LVDS. Oba ekrany oferują maksymalną rozdzielczość 800 x 600 pikseli przy 262.144 kolorach i charakteryzują się mniejszą o 60g masą od oferowanego poprzednio 12,1-calowego modelu NL8060BC31-02. NEC planuje produkcję 30,000 sztuk wersji 13,3-calowych i 50,000 sztuk wersji 12,1-calowych.


Tanie 64-bitowe mikroprocesory RISC
Firma NEC opracowała dwa typy szybkich mikroprocesorów RISC, VR4310 i VR4305 o bardzo korzystnym stosunku wydajności do ceny. Nowe mikroprocesory należą do rodziny VR4300 i przeznaczone są do zastosowań w elektronicznym sprzęcie powszechnego użytku. Jak dotąd układy serii VR4300 znalazły wiele zastosowań, między innymi w popularnych konsolach do gier Nintendo 64 i drukarkach laserowych Hewlett-Packard LaserJet rodziny 4000. Seria VR4300 wytwarzana jest w oparciu o licencję zakupioną od MIPS Group, oddziału Silicon Graphics, Inc.
VR4310 (uPD30210GD-167) przeznaczony jest do pracy z zegarem 167MHz i wykonuje 222 miliony operacji stałoprzecinkowych w ciągu sekundy. Testy stało- i zmiennoprzecinkowe wykazują odpowiednio SPECint92 = 100 i SPECfp92 = 75. Układ jest w stu procentach kompatybilny z poprzednikami rodziny VR4300 dzięki czemu możliwy jest upgrade działających systemów. Do produkcji zastosowano zaawansowaną technologię 0,25 mikrona. Produkcja masowa w ilości 100,000 sztuk miesięcznie rozpocznie się w maju 1998 a cena hurtowa układu (powyżej 10,000 sztuk) będzie wynosić 2200 jenów (ok. 17,5 USD).
VR4305 (uPD30200GD-80-LBB) to wersja nieco wolniejsza, taktowana zegarem 80MHz o szybkości 105 Dhrystone MIPS. Zaletą VR4305 jest niewielki pobór mocy, typowo na poziomie 1,5W przy napięciu zasilania 3,3V. Produkcja masowa układu rozpoczyna się już w lutym '98 w ilości również 10,000 sztuk miesięcznie. Cena hurtowa: 1400 jenów (ok. 11 USD).


16/20 bitowy CODEC dla zastosowań audio
Firma Burr-Brown opracowała dwa nowe typy 16/20-bitowych CODEC-ów PCM3002 i PCM3003. Podobnie, jak pozostałe elementy rodziny SoundPLUS, PCM3002 i PCM3003 są wersjami stereofonicznymi przeznaczonymi dla zastosowań audio. CODEC jest elementem zawierającym przetworniki A/C i C/A, umożliwiającym cyfrową obróbkę sygnałów analogowych. Wejściowy sygnał audio jest próbkowany i zamieniany na postać cyfrową, co pozwala na jego obróbkę przez procesor sygnałowy, a następnie postać przetworzona zamieniana jest z powrotem na sygnał analogowy. Układy tego typu stosowane są między innymi w cyfrowych magnetofonach DAT, odtwarzaczach CD i sprzęcie pomiarowym. Sam CODEC, bez procesora sygnałowego, może wykonywać jedynie funkcje cyfrowej de-emfazy, cyfrowego tłumienia w 256 krokach oraz łagodnego wyciszania. W przypadku wykorzystywania jedynie części układu, np. samego przetwornika C/A, możliwe jest niezależne wyłączenie obu przetworników, co pozwala ograniczyć pobór mocy. Dzięki zastosowaniu przetworników A/C i C/A typu delta-sigma z odpowiednio 64-krotnym oversamplingiem (nadpróbkowaniem) i filtrem interpolacyjnym z 8-krotnym oversamplingiem uzyskano minimalne zniekształcenia nieliniowe, znakomite właściwości szumowe i szeroki zakres dynamiczny układu.
PCM3002/3003 wytwarzane są w technologii CMOS 0,6 mikrona i pracują z pojedynczym napięciem zasilania +3V. Przy współpracy z zewnętrznym procesorem sygnałowym (DSP) mogą operować z trzema formatami danych szeregowych: left-justified, right-justified lub I2C. Częstotliwość wejściowego sygnału zegarowego na wejściu SYSCLK jest uzależniona od częstotliwości próbkowania sygnału fS na wejściu LCRIN (32kHz, 44,1kHz lub 48kHz) i może być ustalana jako 256*fS, 384*fS lub 512*fS. Nie jest wymagane spełnienie określonych zależności fazowych pomiędzy SYSCLK, a LCRIN, jednak konieczne jest zachowanie synchronizacji. W przypadku wystąpienia (w ciągu jednego okresu LCRIN), wskutek błędu jitteru różnicy przekraczającej 5 bitów, następuje wstrzymanie na określony czas pracy obu wewnętrznych przetworników i ponowna synchronizacja przebiegów, po czym układ samoczynnie powraca do wykonywania poprzednich operacji.
Oba układy różnią się jedynie trybem sterowania; PCM3002 zawiera interfejs programowy, a PCM3003 - sprzętowy. Sterowanie programowe funkcjami układu odbywa się przez wpisywanie danych do czterech wewnętrznych rejestrów 16-bitowych poprzez trójżyłowy interfejs szeregowy MC,MD,ML (zegar, dane, strobe). W przypadku sterowania sprzętowego PCM3003 możliwy jest jedynie wybór rozdzielczości (16/20 bitów) i formatu danych cyfrowych, wyłączanie bloków A/C i C/A oraz kontrola de-emfazy (wyłączona, włączona 32kHz, 44,1kHz lub 48kHz). Sprzętowe sterowanie układem wymaga wykorzystania pięciu wyprowadzeń: PDAD i PDDA (włączanie/wyłączanie przetworników), DEM0 i DEM1 (wybór rodzaju de-emfazy) i 20BIT (wybór trybu 16- lub 20-bitowego).

Procesor sygnałowy do współpracy z matrycami CCD
AD9802 to nowy typ procesora sygnałowego przeznaczonego do współpracy z matrycami CCD (Charged Coupled Device) kamer i aparatów cyfrowych. W jednej strukturze zintegrowano wejściowe obwody poziomujące, przetwornik A/C z układem korelacyjnym CDS i źródłem napięcia odniesienia oraz wzmacniacz o programowalnym wzmocnieniu. Na wejściu układu zastosowano korelacyjny układ próbkujący CDS (Correlated Double Sampling) eliminujący część szumów wejściowych. Działanie CDS polega w uproszczeniu na równoczesnym pobieraniu dwóch próbek: sygnału wejściowego z CCD i "tła", a następnie wyznaczaniu ich różnicy. Dzięki temu następuje likwidacja zakłóceń występujących równolegle na obu wejściach. CDS wraz z wejściowym układem poziomującym umożliwia proste sprzężenie zmiennoprądowe wejścia procesora z wyjściem matrycy CCD przy zachowaniu pełnej szybkości konwersji 18MS/s. Sygnał wejściowy z układu próbkującego podawany jest na wejście niskoszumnego, szerokopasmowego wzmacniacza PGA o liniowym (w dB) wzmocnieniu, programowalnym w zakresie 0-31,5dB. Właściwy poziom odniesienia, tzw. poziom czerni, ustalany jest w trakcie pobierania danych z "czarnych" pikseli. Każda matryca CCD zawiera na brzegach pewną liczbę pikseli przykrytych warstwą metalu. Podczas odczytu kolejnych próbek, sygnały z tych pikseli wykorzystywane są do ustalenia właściwego poziomu czerni. Specjalny integrator wyznacza różnicę pomiędzy "czarnym" sygnałem wejściowym i sygnałem referencyjnym; różnica ta jest następnie zapamiętywana w bloku CDS, gdzie dokonywana jest właściwa korekcja przychodzących danych. Zastosowany w układzie przetwornik A/C o rozdzielczości 10 bitów pracuje w architekturze tzw. przetwarzania potokowego (pipeline) co zapewnia wysoką szybkość przetwarzania, niezbędną przy współpracy z CCD.
AD9802 wymaga zasilania napięciem +3V i pobiera 185mW mocy. Wytwarzany jest w 48-wyprowadzeniowej obudowie typu TQFP na zakres temperatur pracy 0-70st. C. Cena przy zamówieniach hurtowych: 5,95USD.


Miniaturowa karta PC o rozmiarach dysku 3,5 cala
Firma Advantech oferuje kolejny typ mikroprocesorowej karty PC dla zastosowań przemysłowych. PCM-4823 wyposażona jest w procesor AMD 5x86-133MHz, 32MB EDO RAM, chipset VGA/LCD z 1MB pamięci video, sterownik sieci Ethernet (10Base-T) oraz specjalne złącze do współpracy z modułami pamięci Flash 2-72MB. Ponadto na karcie umieszczono złącza dla myszy (mini-DIN PS/2), klawiatury, monitora SVGA/LCD, dwa porty szeregowe (RS-232 i RS-232/422/485), port równoległy, interfejsy dla twardego dysku i stacji dyskietek i złącze sieciowe BNC.
Wymiary karty nie odbiegają wielkością od wymiarów standardowego dysku HDD 3,5 cala (145mm x 102mm). Karta wymaga pojedynczego napięcia zasilania +5V, przy maksymalnym poborze prądu równym 2A.


24-bitowy przetwornik C/A dla profesjonalnych zastosowań audio
PCM1716 to kolejny stereofoniczny przetwornik C/A serii SoundPlus oferowany przez firmę Burr-Brown. Znakomite parametry dynamiczne i szumowe układu pozwalają na stosowanie go w profesjonalnym sprzęcie audio, m.in. odtwarzaczach CD i DVD, elektronicznych instrumentach muzycznych, procesorach dźwiękowych, wielokanałowych systemach home-theatre, konsolach dźwiękowych itp.
PCM1716 jest przetwornikiem typu delta-sigma pracującym z wejściowymi słowami o długości 16, 20 lub 24 bitów i szybkościami próbkowania 32, 44.1, 48 oraz 96kHz. Zakres dynamiczny układu wynosi 106dB, tłumienie przesłuchów między kanałami 102dB, odstęp sygnału od szumu 106dB, a całkowity poziom znieksztaceń i szumów (THD+N) przy częstotliwości próbkowania 44,1kHz nie przekracza -96dB. W PCM1716 zastosowano nową architekturę "enhanced multi-level" pozwalającą znacznie ograniczyć błąd jitteru i polepszyć zakres dynamiczny. Wewnętrzny filtr interpolacyjny pracuje z 8-krotnym nadpróbkowaniem przy częstotliwości 96kHz, zapewniając minimalne zafalowania w paśmie przepustowym (+-0,002dB) i duże tłumienie w paśmie zaporowym (-82dB). Maksymalne międzyszczytowe napięcie na wyjściu wynosi 0,62*VCC. W układzie zaimplementowano funkcje cyfrowej deemfazy, cyfrowego tłumienia niezależnie dla obu kanałów i łagodnego wyciszania.
PCM1716 wytwarzany jest w 28-wyprowadzeniowej obudowie typu SSOP.


Jeszcze jeden emulator EPROM
Emulator pamięci o nazwie EPROM EE-01 firmy LS Elektronik komunikuje się z komputerem za pomocą złącza RS-232. Emulator jest zbudowany z trzech płytek drukowanych ułożonych jedna na drugiej. W celu minimalizacji gabarytów zastosowano dwustronnie montowane elementy SMD. Wymiary urządzenia to 48x25x25 mm - jest zatem ono mniejsze od pudełka zapałek i minimalnie przekracza wymiary podstawki pod pamięć EPROM. W górnej części znajduje się złącze typu RJ6 na kabel RS232. Do emulacji pamięci EPROM wykorzystano układ pamięci statycznej o czasie dostępu 70ns (w specjalnych wykonaniach 50ns), co umożliwia pracę np. z procesorami serii MCS-51 taktowanymi zegarem nawet 40 MHz.
W dolnej części emulatora znajduje się pozłacane złącze służące do bezpośredniego włożenia do podstawki typu DIL28. EE-01 jest zasilany z kabla RS232, co oznacza, że program może być załadowany z komputera przy wyłączonym zasilaniu prototypu. Parametry techniczne emulatora:
* emulowanie pamięci: 2764, 27128, 27256,
* czas dostępu mniej, niż 90ns (w specjalnym wykonaniu mniej, niż 70ns),
* szybkość transmisji 19200bd,
* format danych - pliki binarne,
* kontrola transmisji (suma kontrolna + kontrola długości pliku).

Nowa generacja 4-portowych pamięci SRAM
Firma IDT oferuje nowe typy 4-portowych pamięci SRAM o czasie dostępu 20ns i przepustowości do 1,6GB/s. IDT7054 o organizacji 4k x 8 i IDT7052 o organizacji 2k x 8 są wersjami o dwukrotnie większych pojemnościach i krótszym czasie dostępu od poprzednich generacji pamięci IDT. Podstawowym zastosowaniem pamięci czteroportowych są systemy wieloprocesorowe, między innymi w systemach cyfrowego przetwarzania sygnałów, stacjach bazowych telefonii cyfrowej, aparaturze medycznej, macierzach dyskowych i stacjach roboczych. IDT7054 i IDT7052 mogą równocześnie współpracować z maksymalnie czterema mikroprocesorami. W porównaniu z multipleksowanymi wersjami pamięci SRAM wymagających współpracy z układami ASIC, IDT7054/7052 pozwalają na sporą oszczędność miejsca w obwodzie.
IDT7054 dostępny jest w dwóch wersjach obudów: TQFP-128 i PGA-108. IDT7052 dostępny jest w trzech wersjach - PQF-132, PGA-108 i TQFP-120.


Najmniejsze na świecie szeregowe pamięci EEPROM
Firma Microchip poinformowała o opracowaniu szeregowych pamięci EEPROM o pojemności 64kB: 24LC64 i 24AA64. Układy wytwarzane w miniaturowych, 8-wyprowadzeniowych obudowach typu TSSOP są najmniejszymi jak dotąd tego typu elementami na świecie o dwukrotnie mniejszej powierzchni od typowych wersji EEPROM-ów w obudowach SOIC.
24LC64 i 24AA64 pracują z napięciem zasilania 2,5V (24AA64 nawet do 1,8V) i maksymalną częstotliwością taktowania 400kHz. Podczas odczytu typowy pobór prądu zasilania wynosi 400uA i spada do 100nA w trybie standby. Czas trwania cyklu zapisu wynosi 5ms w całym zakresie napięć zasilania i temperatur pracy, co również stawia układy na pierwszym miejscu w swojej klasie.
Jednocześnie Microchip informuje o opracowaniu rodziny miniaturowych szeregowych pamięci EEPROM 128kb wyposażonych w interfejs I2C - 24XX128. Układy wytwarzane są w dwóch obudowach: SOIC-8 i TSSOP-16 i charakteryzują się znakomitymi, jak na swoją klasę, parametrami: czasem zapisu 5ms, prądem w stanie standby rzędu 500nA, wytrzymałością 1 miliona cykli zapisu/odczytu oraz okresem trwałości danych 200 lat.


Układy CMOS AVLC 3,3V o czasie propagacji 3ns
Integrated Device Technology (IDT) wprowadza na rynek kolejną generację szybkich układów logicznych CMOS. Elementy AVLC (Advanced Low-Voltage CMOS) przeznaczone są do pracy w systemach 3,3-woltowych i charakteryzują się skróconym o ponad 25% czasem dostępu (max. 3,0ns) w stosunku do najszybszej, jak dotąd serii FCT. Obecnie są to najszybsze, oferowane przez IDT elementy CMOS. Przeznaczone są do pracy w komputerach PC oraz systemach sieciowych i telekomunikacyjnych jako bufory, drivery linii, switch-e, transceivery, multipleksery itp.
Równocześnie IDT wprowadza serię układów logicznych CMOS VLC podwójnej gęstości. Elementy VLC umożliwiają pracę zarówno w systemach 3,3- jak i 5-woltowych, oferując maksymalny czas propagacji 4,1ns. Mogą być stosowane między innymi jako jedno- i dwukierunkowe translatory poziomów logicznych.


Karty pamięci CompactFLASH o pojemnościach 30, 40 i 48MB
Na tegorocznej wystawie PMA (Photo Marketing Association) firma SanDisk, będąca jednym z czołowych producentów pamięci półprzewodnikowych, po raz pierwszy zaprezentowała karty pamięci CompactFLASH o pojemnościach 30, 40 i 48MB. Wszystkie trzy typy mają być dostępne na rynku w marcu b.r. Do tej pory oferowane były jedynie modele o pojemnościach 2, 4, 6, 8, 10, 15, 20 i 24MB. 48MB to najwyższa, jak dotąd pojemność pojedynczej karty produkowanej masowo. Większość produkowanych obecnie kart CompactFLASH stosowana jest do rejestracji zdjęć w cyfrowych aparatach fotograficznych.

Elementy bierne

Bezpieczniki 8-600A dla silników i transformatorów
Bezpieczniki POWR-PRO serii JTD firmy Littelfuse przeznaczone są do zabezpieczania obwodów elektrycznych o dużych wartościach prądów rozruchowych. Elementy tego typu przydatne są głównie w obwodach zabezpieczających silników i transformatorów, jednak ze względu na niewielkie wymiary zewnętrzne, bezpieczniki JTD mogą być też stosowane w układach, gdzie szczególnie ważna jest oszczędność powierzchni zajmowanej przez elementy. Cechą szczególną bezpieczników JTD jest odporność na nieszkodliwe, krótkotrwałe impulsy prądowe wywołane np. zwarciem o maksymalnej amplitudzie do 300.000 AAC i 20.000 ADC. W przypadku prądu pięciokrotnie większego od wartości nominalnej, minimalny czas trwałości bezpiecznika wynosi 10s. Wytwarzane są wersje o napięciach znamionowych AC: 600V, DC: 250V, 400V, 600V i prądach znamionowych z zakresu od 8/10A do 600A.


...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl