zasiedzenie, Technikum PSBiG Lublin, Geodezja w gospodarce nieruchomościami

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

 

3.Co to jest zasiedzenie i kto orzeka o nabyciu praw w tej drodze?

 

Definicja:

              Zasiedzeniem nazywamy nabycie praw posiadacza nieruchomości nie będącego jej właścicielem, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny 1) w dobrej wierze 2) lub pozyskał posiadanie w złej wierze 3) to przez okres lat trzydziestu.

              Zasiedzieć można tylko taką rzecz, która może być odrębnym przedmiotem własności. Przez zasiedzenie można nabyć własność nieruchomości gruntowej, budynkowej i lokalowej. Możliwe jest nabycie w drodze zasiedzenia służebności lub użytkowania wieczystego.

 

1)Posiadacz samoistny jest to osoba władająca rzeczą tak, jak właściciel, przy czym posiadacze samoistnym można być nawet wtedy, gdy nie jest się właścicielem przedmiotu władania. Ważna jest w tym wypadku sama możliwość władania rzeczą we własnym imieniu, a nie tytuł prawny do jej posiadania. Oczywiście posiadaczem samoistnym rzeczy jest przede wszystkim władający nią właściciel (posiadacz).

2),3) Dobra i zła wiara

              W dobrej wierze jest posiadacz, który pozostaje w błędnym, ale usprawiedliwionym okolicznościami przeświadczeniu, że przysługują mu prawa własności.

              W złej wierze jest posiadacz, który wie, że nie przysługuje mu prawo własności (np. korzysta z nieruchomości sąsiedniej wiedząc, że nieruchomość posiada innego właściciela) lub też przy dołożeniu należytej staranności powinien wiedzieć, że nie ma praw własności.

              Osoba, która weszła w posiadanie nieruchomości na podstawie umowy zawartej bez zachowania formy aktu notarialnego, nie jest samoistnym posiadaczem w dobrej wierze, a tym samym nie może skorzystać z krótszego terminu zasiedzenia.

 

Orzekanie o nabyciu praw:

              Samo zasiedzenie następuje z mocy prawa, natomiast stwierdzenie nabycia własności przez zasiedzenie następuje na podstawie orzeczenia sądowego wydawanego w trybie nieprocesowym. W celu stwierdzenia zasiedzenia należy wnieść do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości.
              Orzeczenie sądu jest deklaratoryjne i stanowi podstawę wpisu nowego właściciela do księgi wieczystej.

 

 

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl