Wykład 5
PRAWO LOKALOWE I PRAWO DO LOKALU SOCJALNEGO
Definicje
- lokator – należy przez to rozumieć najemcę lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności
- właściciel – należy przez to rozumieć wynajmującego lub inną osobę, z którą wiąże lokatora stosunek prawny uprawniający go do używania lokalu
- współlokator – należy przez to rozumieć lokatora, któremu przysługuje tytuł prawny do używania lokalu wspólnie z innym lokatorem
- lokal – służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, nie jest w rozumieniu ustawy lokalem pomieszczenie przeznaczone do krótkotrwałego pobytu osób, w szczególności znajdujące się w budynkach internatów, hoteli itp.
- lokal socjalny – nadający się do zamieszkania, ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10m2 przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.
- lokal zamienny – znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne w jakie był wyposażony lokal dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym, warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10m2 a w gosp. Jednoosobowym 20m2 powierzchni łącznej pokoi.
- powierzchnia użytkowa lokalu – powierzchnie wszystkich pomieszczeń lokalu (pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, holi, korytarzy, łazienek) . Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów, loggi, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic, komórek przeznaczonych do przechowywania opału.
- wartość odtworzeniowa lokalu stanowi:
Pow. Użytkowa w m2 * wskaźnik przeliczeniowego kosztu odtworzenia
1m2 pow. Uzytkowej lokalu
- opłaty niezależne od właściciela - opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody, oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.
- wydatki związane z utrzymaniem lokalu – ustalane proporcjonalnie do powierzchni użytkowej w stosunku do powierzchni użytkowej wszystkich lokali w danym budynku obciążające właściciela obejmujące opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu, podatek od nieruchomości, oraz koszty:
a) Konserwacji, utrzymania należytego stanu tech. Nieruchomości oraz przeprowadzonych remontów
b) Zarządzania nieruchomością
c) Utrzymywania pomieszczeń wspólnego użytkowania windy, anteny zbiorowej, domofonu oraz zieleni
d) Ubezpieczenie nieruchomości
e) Inne, o ile wynikają z umowy
- gospodarstwo domowe – gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegające się o dodatek mieszkaniowy, samodzielnie zajmują lokal albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.
Najem okazjonalny
W razie oddania do używania lokalu, z którego właściciel przejściowo nie korzysta w całości lub w części w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przepisów ustawy nie stosuje się, z wyjątkiem wybranych artykułów.
W związku z przejściowym nie korzystaniem z całości lub części lokalu w części lokalu w celu zaspokojenia własnych potrzeb właściciel może zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, jeżeli z jakiegoś powodu przejściowo nie będzie mógł korzystać ze swojego lokalu mieszkalnego. Pojęcie przejściowej niemożliwości korzystania z lokalu nie zostało bliżej sprecyzowane.
W razie sporu sądowego to właściciel będzie obowiązany do wykazania, że najem miał charakter przejściowy. Zatem, z punktu widzenia ochrony interesów właściciela, należy wskazać już w umowie najmu, że dotyczy on najmu okazjonalnego i wskazanie przyczyn, dla których najem ten uznany jest za okazjonalny.
Najem – umowa najmu
- umowa o odpłatne używanie lokalu może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony.
- umowa o odpłatne używanie lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy lub innych jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem lokalu socjalnego lub lokalu związanego ze stosunkiem pracy, może być zawarta wyłącznie na czas nieoznaczony, chyba że zawarcia umowy na czas oznaczony żąda lokator.
- właściciel nie może uzależnić zawarcia umowy od złożenia przez lokatora żądania o którym mowa powyżej.
Zawarcie umowy – kaucja
Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za ten lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.
Kaucji nie pobiera się, jeżeli umowa:
- dotyczy najmu lokalu zamiennego lub socjalnego
- jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji
Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrania.
Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.
Obowiązki wynajmujących
Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.
W razie oddania w najem lokalu opróżnionego przez dotychczasowego najemcę, wynajmujący jest obowiązany wymienić zużyte elementy wyposażenia lokalu.
Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności:
- utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia
- dokonanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których mowa powyżej oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy.
- dokonanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza:
a) napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody – bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej – z wyjątkiem osprzętu
b) wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.
Obowiązki lokatorów ( najemców)
Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do użytkownika których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego.
Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:
- podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;
- okien i drzwi
- wbudowanych mebli, łączenie z ich wymianą
- trzonów kuchennych, kuchni grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowch), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, bateriami i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą
- osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej
- pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymiana zużytych elementów
- etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiany
- przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności
- innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez:
- malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów
- malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.
Ingerencja w przedmiot wynajmu
- przed wydaniem lokalu najemcy strony sporządzają protokół, w którym określają stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu.
- najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu
- wynajmujący może żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych przez najemcę bez stosownej zgody i przywrócenia stanu poprzedniego, jeżeli nie naruszy to substancji lokali, albo ulepszenia zatrzymać za zwrotem ich wartości uwzględniającej stopień zużycia według stanu na dzień opróżnienia lokalu.
- po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest zobowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy.
- jeżeli najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów tego wyposażenia, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w dniu rozliczenia.
Podwyżka czynszu
- właściciel może podwyższać czynsz najmu z terminem który wnosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.
- na pisemne żądanie lokatora właściciel, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego żądania, pod rygorem nieważności podwyżki, przedstawi na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację.
Podwyżka czynszu ponad 3% wartości odtworzeniowej
Podwyżka czynszu ponad 3% progu wartości odtworzeniowej będzie uzasadniona w następujących przypadkach:
- jeżeli właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk, wówczas podwyżkę pozwalającą na osiągnięcie tego poziomu uważa się za uzasadnioną, o ile zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż:
a) 1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub
b) 10% nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększającego jego wartość użytkową – aż do ich pełnego zwrotu
c) godziwy zysk
Podwyżkę czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w wysokości nie przekraczającej w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym. Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym jest ogłaszany w formie komunikatu, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w dzienniku urzędowym RP Monitor polski
Obowiązuje zasada, że podwyżki czynszu nie mogą być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy. Termin biegnie od dnia, w którym podwyżka zaczęła obowiązywać. Podwyżki częstsze niż co 6 miesięcy mogą dotyczyć opłat niezależnych od właściciela np. wliczonych w czynsz opłat za media (energia, gaz, woda, ścieki). Jeżeli poziom rocznego czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyłączeniem opłat niezależnych od właściciela, przekracza 3 % wartości odtworzeniowej lokalu, to roczna podwyżka nie może być wyższa niż 10 % dotychczasowego czynszu albo dotychczasowych opłat za używanie lokalu, liczonych bez opłat niezależnych od właściciela.
W razie podwyższa moa opłat niezależnych od właściciela jest on obowiązany do przedstawienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia. Lokator obowiązany jest opłacać podwyższone opłaty tylko w takiej wysokości, jaka jest niezbędna do pokrycia przez właściciela kosztów dostarczenia do lokalu używanego przez lokatora dostaw.
W ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia lokatorowi może:
- odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal, z upływem okresu wypowiedzenia, w Akim przypadku lokator jest obowiązany uiszczać czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu w dotychczasowej wysokości do dnia rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal albo:
- zakwestionować podwyżkę, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości; udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu. W takim przypadku lokator jest obowiązany uiszczać czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu w dotychczasowej wysokości do dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu kończącego postępowanie w sprawie.
W przypadku uznania przez sąd podwyżki wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu za zasadną, choćby w innej wysokości niż wynikająca z wypowiedzenia, obowiązkiem lokatora jest zapłata kwoty odpowiadającej różnicy między podwyższonym a dotychczasowym czynszem albo innymi opłatami za używanie lokalu, za okres od upływu terminu wypowiedzenia.
- powyższe przepisy nie maja zastosowania do podwyżek opłat niezależnych od właściciela.
Zdarzenia losowe
W razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jeżeli lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu, właściciel ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji lub straży gminnej (miejskiej), a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej – także przy jej udziale.
Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność lokatora lub pełnoletniej osoby stale z nim zamieszkującej, właściciel jest obowiązany zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia lokatora; z czynności tych sporządza się protokół
Po wcześniejszym ustaleniu terminu lokator powinien także udostępnić właścicielowi lokal w celu dokonania:
- okresowego , a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego, przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania
- zastępczego wykonania przez właściciela prac obciążających lokatora
WYPOWIEDZENIE UMOWY NAJMU
Wypowiedzenie umowy najmu musi nastąpić na piśmie pod rygorem nieważności, na miesiąc na przód i jest możliwe tylko w następujących przypadkach:
- pomimo pisemnego upomnienia lokator używa lokalu w sposób przeczny z umową lub w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem lub nadal zaniedbuje obowiązki dopuszczając do powstania szkód oraz pomimo pisemnego upomnienia lokator nadal wykracza w sposób rażący i uporczywy przeciwko porządkowi domowemu
- lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat, co najmniej za 3 pełne okresy płatności mimo powiadomienia o zamiarze wypowiedzenia i wyznaczonego terminu dodatkowego
- lokator wynajął, podnajął lub oddał w bezpłatne użytkowanie lokal lub jego część bez zgody właściciela
- używa lokal który wymaga opróżnienia w celu rozbiórki lub remontu
Jeżeli czynsz najmu jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej w skali roku to właściciel może wypowiedzieć stosunek najmu:
- z zachowaniem 6 miesięcznego terminu wypowiedzenia z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy
- z zachowaniem 1 miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca osobie której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu w tej samej miejscowości, a lokator może uzywać ten lokal i spełnia on warunki lokalu zamiennego
Wypowiedzenie – dzięki zamieszkaniu
- Nie później niż na 6 miesięcy na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, jeśli lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny, lub jeśli właściciel dostarczy mu lokal zamienny. W lokalu zamiennym wysokość czynszu i opłat, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego
- Nie później niż na 3 lata na przód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, a nie dostarcza mu lokalu zamiennego i lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu.
Powyższe przepisy stosuje się jeśli w lokalu właściciela ma zamieszkać jego pełnoletni , zstępny, wstępny lub osoba, wobec której właściciel ma obowiązek alimentacyjny. Wypowiedzenie stosunku prawnego, pod rygorem nieważności, powinno wskazywać osobę mającą zamieszkać w lokalu właściciela.
Jeżeli lokatorem, któremu wypowiada się stosunek prawny na podstawie zamierzenia zamieszkania, jest osoba, której wiek w dn. Otrzymania wypowiedzenia przekroczył 75 lat, a która po upływie terminu, nie będzie posiadała tytułu prawnego do innego lokalu, w którym może zamieszkać, ani nie ma osób, które zobowiązane są wobec niej do świadczeń alimentacyjnych, wypowiedzenie staje się skuteczne dopiero w chwili śmierci lokatora i przepisów art. 691 ust paragraf 1 i 2 nie stosuje się.