zagadnienia na socjologie kultury, NAUKA =), Socjologia Kultury

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

1.RÓŻNE SPOSOBY DEFINIOWANIA KULTURY:

1.) def. nominalistyczne- opisowo-wyliczające(traktują kulturę  jako określony zbiór konkretnych przedmiotów)

2.)def. historyczne- kładą nacisk na czynniki tradycji kulturowej (jako pewien mechanizm przekazywania dziedzictwa kulturowego następnym pokoleniom)

3.)def. normatywne - akcentują podporządkowanie się zachowań ludzkich normom, wzorom i wartościom. Elementy konstytutywne każdej kultury.

Parsons i Kroeber

1.) def. psychologiczne – oparte są na psychicznych mechanizmach kształtowania się kultury. Uczenia się  i naśladowanie.

2.) def. strukturalistyczne – świat kultury jest światem powiązanych ze sobą wzajemnie elementów

3. )def. genetyczne -  kładą nacisk na zjawisko wyjaśnienia pochodzenia kultury

2 ujęcia kultury:

1. atrybutywne- jest to cecha stała.Jako całośc- kul. globalna,cywilizacyjna.

2.dystrybutywne- kul. jako zbiór cech kulturowych, określ.zbiorowości(kul. polska, czeska,…)

2. KATEGORYZACJA KULTURY

KROEBER- lata 30, wszystko co nas otacza to kultura globalna, podzielił ją na 3 kategorie:

1.)Kultura rzeczywistości- wszystko co nas otacza i ma wymiar materialny, konkretny(co możemy zobaczyć domy, krzesła)kultura ta jest usadowiona w czasie, kul. Życia codziennego, rzeczywistego).

2.)K.socjetalna- kultura społeczeństwa, interakcji, komunikacji, wzajemnych zależności ludzi między sobą, komunikowanie międzykulturowe.

3.)K.wartosci- w ujęciu naszych wartości, pewnych norm, każdy element wytworzony w kulturze mat. i niemat. Kultura symboliczna.

A.KŁOSKOWSKA- lata 70, na podstawie powyższej kategoryzacji stworzyła polską kat:

1.)Kultura bytu- kult.mat. tj. cywilizacyjna(każde społ. w obrębie ram czasowych charakteryzuje się zmianami cywilizacyjnymi)zdobycze materialne zmieniają się i każdy chce mieć coś nowego(moda), wszelkie działania i wszelkie wytwory człowieka związane z produkcją, dystrybucją i usługami, które służą do zaspokajania potrzeb bytowych.

2.)K.społeczna- komunikacja społ.- system wzajemnych zachowań komunikacyjnych między ludźmi. Komunikowanie interpersonalne(2os.), grupowe(kilka os.), komunikowanie instytucjonalne, administracyjne- rozmowy w urzędach, firmach, komunikowanie publiczne,masowe- poprzez przedstawicieli np.media.

3.)K.symboliczna- ma wymiar niematerialny, kultura duchowa- ma być dla odbiorcy sama dla siebie (przyjemnośc, zadowolenie). Jest autoteliczna tzn. jest celem samym dla siebie. Dziedziny-religia, nauka, zabawa, czas wolny.

3. 3 POZIOMY KULTURY SYMBOLICZNEJ WG KŁOSKOWSKIEJ:

1.)kultury pierwotne- kul. ludowe , funkcjonują w małych strukturach lokalnych

*więź społeczna oparta na kontroli społecznej *podobieństwo losów i doświadczeń członków *ma charakter nieformalny *komunikacja bezposrednia *są niezinstytucjonalizowane

2. )kultury ukł. Instytucjonalnej – oparte na ukł. Insty.

*sformalizowane *układ komunikacyjny jest stały(ściśle określone role) *nadawca jest „profesjonalistaą”

*realizowana tylko w obrębie instytucji

3. )ukł. kultury  o styczności pośredniej

*środki pośredniego komunikowania się,np. środki masowego przekazu *treści tworzone pod określonego odbiorcę, ”prosta, lekka i przyjemna” *sformalizowany *manipulacja odbiorcy poprzez dostarczanie mu określonej – dobranej treści *masowy odbiorca, szerszy zasięg, niska wartośc.

4. POJĘCIE KULTURY MASOWEJ – WYKŁADNIKI I CECHY

Kultura masowa -ogół jednolitych form masowego uczestnictwa kulturalnego,jednolitych wytworów kultury, użytkowanych współcześnie przez wielkie, zróżnicowane masy odbiorców; w węższym znaczeniu określenie odnoszące się zwłaszcza do treści przekazywanych i odbieranych przez środki masowego przekazu.

Kultura masowa: szeroki zasięg oddziaływania (musi trafiać do największej liczby osób), masowe uczestnictwo, oparta na technicznych środkach, tworzona przez profesjonalistów, treść ma być prosta, przejrzysta, nie może być twórcza i oryginalna, ma być tworzona  w celach komercyjnych i ma służyć rozrywce, jest manipulacyjna, perswazyjna- duża swoboda treści, możliwość manipulacji odbiorcy przez odpowiednio dobraną treść, kreowanie rzeczywistości i bohaterów medialnych, kultura masowa jest przekazana dla szerszego kręgu, homogenizacja kultury masowej- zniesienie dystansów na różnych osiach- homog upraszczająca (wymieszanie treści), homog imanentna, homog mechaniczna( zestawienie różnych treści), standaryzacja treści „zasada wspólnego mianownika” czyli ujednolicenie treści i odbiorców.

Elementy mediów kultury masowej:filmy, muzyka, seriale, reality show, teleturnieje, książki i akcesoria, gadżety związane z daną książką, widowiska estradowe, sportowe

Wytwory kultury masowej( zjawiska, produkty kultury popularnej):gazety, film, audycje radiowe i telewizyjne, reklamy, powieści, piosenki, gry komputerowe, komiksy. Produkty kultury popularnej są odłamkami prawdziwej kultury, jak na przykład muzyka typu pop jest wytworem przejścia cywilizacji przez próg nowego tysiąclecia. Jest tez muzyka , która jest protestem skierowanym w stronę kultury masowej np. Punk rock i inne. Niektórym ludziom trudno odnaleźć się w gąszczu mediów propagujących kulturę popularną, ponieważ oni sobie cenią cechy i wartości, które tracą na znaczeniu w dobie mediów i komputerów.

Atomizacja- społeczeństwo masowe jest zatomizowane. Relacje miedzy jednostkami- upodabniają się do atomów w związku chemicznym, układy przypadkowe, umowne, przelotne, sporadyczne, słabo zintegrowane.

5. SEKULARYZACJA W BADANIACH PETERA BERGERA:  Pojecie sekularyzacji jest powiązane nie tylko z nowożytna historią zachodu, ale traktowane jest jako zjawisko globalne we współczesnych społeczeństwach. ONA: powszechnie sekularyzacja jest związana z kulturą Zachodu, ale w innych częściach świata mówimy o enklawach, wyizolowanych państwach. Wszystko zmierza do tego samego, a państwa znajdują się jedynie w rożnych punktach od momentu finalnego. Po drugie: istotne jest to że procesy sekularyzacji są uchwytne empirycznie, a na gruncie cywilizacji zachodu przejawia się w "emigracji Kościoła z terenów uprzednio podlegających jego kontroli i wpływowi - wyraża się to w rozdziale Kościoła od państwa lub wywłaszczeniu posiadłości kościelnych albo emancypacji szkolnictwa spod władzy kościelnej". ONA: wskazane jest połączenie praktyki społecznej, czyli procesy odbywające się w sposób obiektywny i rzeczywisty, empiryczny, a teoria sekularyzacji, próba wyszczególnienia pewnych aspektów z nią związanych. Po trzecie: w szerszym aspekcie było by to raczej wyzwalanie się różnych sektorów społeczeństwa i kultury spod dominacji religii. Po czwarte: proces sekularyzacji jest bezpośrednio warunkowany procesami modernizacji. W związku z tym z najbardziej zaawansowaną postacią sekularyzacji mamy do czynienia na gruncie europejskim oraz w USA. ONA: sytuacja w Europie była postrzegana jako wzorzec, jest tą którą będą powielały w swoim rozwoju państwa na innych kontynentach, ale teraz zaczyna się uważać że to my - Polska, jesteśmy ewenementem na mapie kulturowej świata. Po piąte: w miarę rozprzestrzeniania się kultury zachodu sukcesywnie rozwija się w różnym nasileniu w skali globu. ONA: rozprzestrzenianie się kultury zachodu sprawia że sekularyzacja się rozrasta na całym świecie. Po szóste: Berger skłania się ku stanowisku iż wraz z nowoczesną industrializacją pojawia się tendencja do sekularyzacji sfery politycznej co przejawia się w podziale Kościoła i państwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. TEORIA BORDIEAU

Kapitał symboliczny Bourdieu dowodził, iż to taki kapitał daje ludziom możliwość sprawowania władzy symbolicznej z użyciem przemocy symbolicznej.

Kapitał kulturowy to uzewnętrzniana w kompetencjach oraz języku jednostki kumulacja idei, wiedzy, umiejętności oraz przedmiotów o wartościach kulturowych, którą nabywa się uczestnicząc w życiu społecznym. Przejawia się w trzech formach wyodrębnionych przez Bourdieu:

- uprzedmiotowionej (odnoszącej się do materialnych nośników dóbr kulturowych).

- zinstytucjonalizowanej (odnoszącej się do formalizowania kształcenia, nadawania tytułów, stopni, ról zawodowych).

- ucieleśnionej (odnoszącej do stanu ciała i umysłu, w tym - manier, gustu, itp.).

KAPITAŁ SPOŁECZNY dzieli się na: wiążący i pomostowy.

- Kapitał wiążący to ten, który dotyczy więzi pomiędzy członkami jednej grupy, a

- kapitał pomostowy odnosi się do tzw. sieci osób znajdujących się między różnymi społecznościami.

Habitus Bourdieu zakłada, że habitusem jest całe pomysłotwórcze otoczenie określonej osoby. Obejmuje to także osobiste wierzenia, skłonności oraz sposoby rozwiązywania problemów (wybór drogi, odpowiednie zachowanie). Ogromna część koncepcji habitusu zwraca uwagę na to, że istnieją nieograniczone możliwości działania, o których dana osoba nigdy by nie pomyślała. Całkowite poznanie habitusu danej osoby nie jest możliwe, ze względu na fakt, że jest on zakorzeniony w podświadomości.

Reprodukcja kulturowa jest to transmisja istniejących wartości kulturowych oraz norm z pokolenia na pokolenie. Ma wpływ na reprodukcję społeczną czy też proces przekazywania pewnych aspektów społeczeństwa (np. klasa).Reprodukcja jest procesem, w którym pewne aspekty kultury przechodzą z jednej osoby na drugą, ze społeczeństwa na drugie. Przez wieki kulturowa reprodukcja występowała, jako ukryty porządek. Bourdieu wierzył, że system edukacji jest używany w celu reprodukcji kultury klasy dominujące w porządku, w jakim klasa podtrzymuje i uwalnia władzę. Według Bourdieu nierówność społeczna jest przetwarzana, reprodukowana przez system edukacji i inne instytucje społeczne.

7. RITZIER – MAGDONALDYZACJA

Makdonaldyzacja to proces stopniowego upowszechniania się zasad działania restauracji szybkich dań we wszystkich dziedzinach życia społecznego w Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie. Makdonaldyzacja oddziałuje nie tylko na gastronomię, ale również na sposób, w jaki zdobywa się wykształcenie, pracuje, podróżuje, spędza czas wolny, odzywia, uprawia politykę, traktuje rodzinę, czyli praktycznie na każdą dziedzinę życia społecznego.

O sukcesie makdonaldyzacji zdecydowały cztery wyznaczniki.

1.)Efektywność, czyli optymalna metodz przejścia od jednego punktu do następnego. Dla klienta oznacza to, że McDonald’s zapewnia najlepszy możliwy sposób zaspokojenia głodu.Wysoką efektywność pracowników pozwalają utrzymać obowiązujące w pracy przepisy i regulaminy.

2.)Kalkulacyjność – McDonald’s akcentuje kwantytatywne cechy sprzedawanych potraw(wielkość porcji, cena) i świadczonych usług (ile czasu potrzeba,abypotrawę otrzymać). Ilość stała się równoznaczna jakości, czyli dobre jest to, co dostajemy prędko i w dużej ilości. Ostatnio kusi się ludzi nazwami ,,podwójny” lub ,,potrójny”, by klient odniósł wrażenie, że za niewielkie pieniądze dostaje masę jedzenia.Ludzie często obliczają, ile czasu zajmie im dojazd do McDonald’sa, oczekiwanie na otrzymanie posiłku, spożycie go i powrót do domu, po czym wynik tych obliczeń porównują z czasem niezbędnym do samodzielnego wykonania posiłku w domu.Te kalkulacje natchnęły firmy dostarczające jedzenie do domu do akcentowania oszczędności czasu. ,,Domino” obiecuje przywieźć pizzę w pół godziny, a jeśli nie zdąży, klient dostaje ją za darmo. Personel McDonald’sa skupia się na możliwie najszybszym wykonywaniu swych czynności.

3.) Przewidywalność – McDonald’s gwarantuje, że jego towary i usługi będą zawsze i wszędzie takie same. Ludzie wolą na ogół świat bez niespodzianek. Klienci idąc do McDonald’sa mają świadomość, że ten ich niczym nie zaskoczy. Każdy następny posiłek będzie taki sam jak wszystkie, które zjedli do tej pory. Pracownicy w systemach zmakdonaldyzowanych też zachowują się w sposób przewidywalny. Postępują zgodnie z przepisami firmy i poleceniami menedżerów. W wielu przypadkach można bez trudu zgadnąć nie tylko co zrobią, ale i co powiedzą. Organizacje zmakdonaldyzowane dysponują scenariuszami, których personel musi się nauczyć na pamięć, żeby w odpowiednich sytuacjach wiedzieć, jak się zachować. McDonald’s utorował drogę zrutynizowaniu pracy w usługach i do dziś jest najlepszym przykładem skrajnej standaryzacji.

4.)Możliwość manipulacji – zastąpiwszy technologię ludzką technologią nie wymagającą udziału człowieka McDonald’s manipulujetymi, którzy wkraczają w jego świat. Manipulując klientami stara się robić to subtelnie i nie wprost. Kolejki, ograniczone menu, mały wybór, niewygodne krzesła służą temu, aby klienci zachowywali się zgodnie z życzeniami kierownictwa firmy – jedli szybko i opuszczali lokal. Pracownicy są poddawani manipulacji daleko posuniętej i bardziej bezpośredniej. Wykonują oni kilka podstawowych czynności, ale dokładnie tak, jak ich nauczono. Stosowanie nowych technologii umożliwia zastępowanie ludzi maszynami, bowiem nawet najlepiej wyszkoleni ludzie mogą zaburzyć funkcjonowanie systemu. Ślamazarny pracownik zużyje za dużo czasu na przygotowanie BigMaca, inny pracownik, który nie stosuje się ściśle do reguł, zapomni o ogórku konserwowym lub o keczupie, i w rezultacie wyda ,,nieprzewidywalnego” hamburgera, a jeszcze inny przez roztargnienie wsypie za mało frytek do pudełeczka, co sprawi wrażenie, że firma jest skąpa. McDonald’s zastepuje ludzi maszynami – automatami do nalewania napojów, wyłączającymi się samoczynnie po napełnieniu kubka; frytkownicami,które dzwonią i wyciągają koszyk oleju, kiedy frytki osiągną wymaganą chrupkość; kasami zaprogramowanymi w taki sposób, aby kasjerzy nie musieli pamiętać cen.

Pozytywne zmiany do jakich doprowadziła makdonaldyzacja:

* Towary i usługi są znacznie dostępniejsze, obecnie mniej zależą od czasu i miejsca. * Szerszy wachlarz towarów i usług jest dostępny większej liczbie ludzi. * Człowiek prawie natychmiast może zaspokoić zachcianki i pilne potrzeby. * Towary i usługi odznaczają się bardziej ujednoliconą jakością; część ludzi obecnie otrzymuje lepsze towary i usługi niż przed makdonaldyzacją. * Obok drogich towarów i usług, przeznaczonych dla dobrze sytuowanych klientów, istnieje duży wybór tańszych odpowiedników; ludzi obecnie stać na rzeczy, na które wczesniej nie mogli sobie pozwolić.  * Ludzie pracujący dłużej, zatem mający mniej czasu, mogą liczyć na łatwy dostęp do towarów i efektywne usługi.  * W czasach szybkich zmian stabilne, bezpieczne i znajome środowisko systemów zmakdonaldyzowanych działa na ludzi uspokajająco.  * Kwantyfikacja umożliwia ludziom porównywanie cen towarów w konkurencyjnych firmach.  * Wszystkich traktuje się podobnie bez względu na rasę, płeć i przynależność do klasy społecznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. RACJONALIZACJA I BIUROKRACJA - KONCEPCJE MAXA WEBERA

Z założenia przyjętego przez Maxa Webera żyjącego w okresie szczytowym pruskiego totalitaryzmu, biurokracja miała być idealną i bezbłędną formą organizacji, jednakże wraz z jej rozrostem staje się ona jako system organizacyjny coraz bardziej dysfunkcjonalna.

Typy prawomocnego panowania

Trzy czyste typy prawomocnego panowania (legitymizacji władzy):

1.) racjonalnej (legalnej) - opartej na przekonaniu o "legalności" zasad i normatywnych reguł sprawowania władzy oraz prawie tych, którzy zgodnie z nimi sprawują władzę do wykonania poleceń.

2.) tradycjonalnej - związanej silnie z przekonaniem o świętości nieprzemijającej tradycji i legitymizacji statusu tych, którzy sprawują zgodnie z nią władzę.

3.) charyzmatycznej - opartej na pewnych specyficznych i wyjątkowych cechach charakteru, heroizmie, świętości danej jednostki, a także na normatywnych wzorach postępowania i wynikającego z nich ładu jaki ona objawiła lub ustanowiła.

Według Webera biurokracja jako typ idealny powinna charakteryzować się przede wszystkim: precyzją działania, szybkością , elastycznością, jednoznacznością, efektywnością, ciągłością pracy, dyskrecją, subordynacją, bezosobowością , przepisorządnością, racjonalnością, zmniejszeniem do minimum tarć, oszczędnością na kosztach, dostosowaniem do potrzeb, przewidywalnością zachowań

Racjonalizacja

Pojęcie działania racjonalnego jest kluczem do zrozumienia procesu racjonalizacji, charakterystycznego dla kultury zachodniej. Nastawienie na racjonalność jest tym, co wyróżnia etykę protestancką rozwijaną przez wywodzący się z kalwinizmu purytanizm. Weber stawia tezę, że kierunkiem rozwoju społeczeństwa zachodniego jest odchodzenie od tradycji i rozszerzenie obszarów, w których dominuje myślenie i działanie o charakterze racjonalnym. Proces ten Weber określał jako odczarowywanie świata - niszczenie świata opartego na magii.

Weber traktował proces racjonalizacji jako zjawisko typowo „okcydentalne", tj. zachodnie. Nie odmawiając „Orientowi" pewnego poziomu racjonalności, był zdania, że tylko Zachód był w stanie wytworzyć sformalizowaną naukę, skodyfikowany system prawny oraz upowszechnić kapitalistyczną organizację gospodarki na tyle, by można było mówić o procesie racjonalizacji sensu stiricte. Genezę takiego stanu

upatrywał przede wszystkim w odmienności zachodniej religii  Jakkolwiek bez wątpienia nauka stanowiła niepodważalny fundament nowego ładu, to jednak dopiero dzięki kapitalizmowi racjonalność upowszechniła się na tyle, by zyskać miano uniwersalnej zasady porządkującej byt społeczny. Wiązało się to nie tylko z dość ograniczonym zasięgiem oddziaływania samej nauki, ale wynikało przede wszystkim z istoty kapitalizmu.

Zgodnie bowiem z logiką systemu kapitalistycznego zysk — cel działalności przedsiębiorstwa — zależy przede wszystkim od racjonalnej organizacji pracy. Racjonalność zatem jest cnotą, ponieważ prowadzi do zysku. To jednak nie wszystko. Taki układ rzeczy istniał bowiem także wcześniej w innych systemach gospodarczych. To dopiero powstałe w nowożytności rozdzielenie gospodarstwa domowego od zwykłego zakładu pracy pozwoliło na ekspansję kapitalizmu, a wraz z nim rozkwit racjonalności. Nie mniejsze znaczenie miało także pojawienie

się stabilnych struktur prawa i administracji. Dzięki nim świat stał się bardziej przewidywalny, a planowanie — sedno racjonalnego myślenia, uzyskało należytą wartość

 

9. TEORIA DETERMINIZMU TECHNOLOGICZNEGO MCLUHANA

To teoria, która mówi że jesteśmy zdeterminowani/uzależnieni od wynalazków każdej kolejnej następującej po sobie epoki kulturowej.  Środki wynalezione przez nas zaczynają nas od siebie uzależniać.  Wynalazki technologiczne stanowią punkty zwrotne w historii kultury.

McLuhan podzielił całą historię kultury na 4 epoki(w tych epokach w zależności od wynalazków technologicznych był określony system komunikacyjny) :

1)                      epoka plemienna

à interakcje bezpośrednie

à słuch jest dominującym zmysłem (świat jest akustyczny)

à jednostka jest uwarunkowana byciem w danej społeczności/grupie , od przebywania w

grupie zależy jej przetrwanie  (przystosowanie do grupy było regułą)

à jednostka była uzależniona interakcyjnie od bycia z innymi

2)                      epoka pisma (wynalezienie alfabetu fonetycznego 2000/ 1500  p. n. e)

à to epoka perspektywy wizualnej;

à jednostka przestaje być uwarunkowana od grupy; umiejętność

pisania czy czytania wyrywa jednostkę z zaangażowania w zbiorowość plemienną;

à „prywatna osobność” – możliwe jest opuszczenie grupy bez utraty dostępu do źródła

informacji;

à alfabet fonetyczny stał się podstawą organizacji życia społecznego (alfabet wprowadza

pewną organizację życia, wprowadza w strukturę społeczną pewną linearność, która

staje się podstawą porządku)

à od czasu wynalezienia pisma fonetycznego człowiek zaczyna działać według określonych zasad organizacyjnych;

à jednostka staje się „niezależnym myślicielem”

3)                      epoka druku ( 1450 r wynalezienie druku)

à według McLuhana to początek epoki przemysłowej jako takiej; początek czegoś

produkowanego na szeroką skalę

à wiek druku to prototyp rewolucji przemysłowej;

à dzięki prasie drukarskiej doszło do upowszechnienia uzależnienia jednostki od doznań

wizualnych

à...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl