ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ PRZEZ PROCES AKREDYTACJI SZITALA, Galeria Pielęgniarstwa, Podstawy pielęgniarstwa

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ PRZEZ PROCES AKREDYTACJI SZITALA

 

W Polsce nadal niewielka liczba szpitali poddaje się ocenie akredytacyjnej. Niewątpliwie wiąże się to z ogromnym nakładem pracy przygotowawczej i finansowej. Praca ta jest potwierdzeniem zasadności i efektywności działań pro-jakościowych przynoszących wymierne korzyści dla pacjenta, personelu i szpitala jako instytucji. Wskazuje na podstawie empirycznej działania celowe, efektywne nie przynoszące nie odzyskiwanych strat ekonomicznych.

JAKOŚĆ USŁUG MEDYCZNYCH1. Ewolucja pojęcia jakości

-            Przysięga Hipokratesa, zasada primum non nocere i późniejsza etyka lekarska poruszają zawsze problem jakości wykonywanej pracy. Nowoczesna ewaluacja i ochrona jakości czerpała swój główny impuls z chirurgii.

-            W 1863 roku F. Nightingle w swojej pracy pt.: „ Propozycja polepszenia statystyki operacji chirurgicznych „’ skonfrontowała różne operacje z ich wynikami i wsparła zastosowanie tego statystycznego instrumentu do oceny poziomu jakości opieki w szpitalach. W 1908 r. w Anglii postulat ten  propagował Groves,

-            W 1914 r. Codman w Massachusetts opracował model ankiety dla pacjentów w rok po operacji. Model ten, chociaż był stosowany we wszystkich amerykańskich szpitalach, został zaniechany przez American College of Surgeous.

-            Zainteresowanie tematyką jakości zaczęło się rozwijać w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, kiedy to politycy zmuszeni nową sytuacją ekonomiczną, socjalną, demograficzną, technologiczną zainteresowali się strukturami zarządzania w systemie świadczeń zdrowotnych.

-            W Polsce zjawisko to wystąpiło w sposób szczególny na tle transformacji politycznej i gospodarczej w 1989 roku.

-            Jednakże dopiero w ciągu ostatnich lat wskutek zachodzących przemian społeczno – gospodarczych do funkcjonowania opieki zdrowotnej wprowadzono zasadę kontrolowanego rynku (kontrakty). Rozpoczął się proces restrukturyzacji opieki szpitalnej i otwartej, nastąpiła również zmiana funkcjonowania szpitali z jednostek budżetowych na samodzielne i spółki. Przejście z systemu administrowanego centralnie do modelu zarządzania (marketingowego, czy przez jakość) wymaga nie tylko zmian strukturalnych, ale i obyczajowych.

-            Cechy szczególne sektora ochrony zdrowia, takie jak niepewność, efekty zewnętrzne ( choroby zakaźne, zanieczyszczenie środowiska), asymetria informacji (dominująca pozycja wytwórcy usług), wymiar etyczny, złożoność procesu chorobowego, delegowania uprawnień, generowanie kosztów zarówno przez usługodawców jak i usługobiorców, pozycja profesjonalistów, oczekiwania społeczne powodują, że wprowadzenie mechanizmów rynkowych napotyka na dylematy zarówno ze strony praktycznej, jak i koncepcyjnej.

-            Orientacja na klienta staje się nowym wyzwaniem przełomu wieków. Jednocześnie zapóźnienie strukturalne, organizacyjne i obyczajowe, każą upatrywać w zarządzaniu jakością, szczególnie ochrony zdrowia głównie w Stanach Zjednoczonych, w wielu krajach europejskich, a w tym w Polsce, szansy dostosowania do społecznych potrzeb i oczekiwań.

Medycyna weszła obecnie w okres „paradygmatycznej niestabilności”. Jest to okres, w którym na nowo pracownicy medyczni muszą ocenić własną działalność, rozważyć swoją rolę i obowiązki wobec pacjentów i społeczeństwa, gdyż społeczeństwo coraz bardziej pragnie zrozumieć, co oni robią i coraz mniej skłonne jest bezkrytycznie im ufać.

F. Gutzwiller - jakość jest samodzielną kontrolą świadczonych usług, jest immanentnym składnikiem praktyki lekarskiej. Natomiast pacjent jest zainteresowany skutecznością, pilnością i bezpieczeństwem procesu leczenia i opieki. Oznacza to, że ważne jest dla niego, aby w przypadku uszczerbku na jego zdrowia, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym nastąpiło wszystko, co pozwala na czas rozpocząć, wyleczyć lub złagodzić występujące objawy choroby, cierpienia czy uszkodzenia ciała.

Wg F. Gutzwiller na jakość świadczeń medycznych składają się następujące komponenty:

·         ważność – usługa odpowiadająca ogólnie uzasadnionemu poziomowi medycyny jest wykonana we właściwym czasie, konieczna,

·         adekwatność – psychologiczno – społeczna – zadowalająca poszczególne osoby,

·         ekonomia – jak najlepsze wykorzystanie istniejących środków,

·         bezpieczeństwo – minimalizacja ryzyka pacjenta w okresie leczenia i opieki,

·         równość – równość szans dostępu do świadczeń z zakresu zapobiegania, diagnostyki i terapii

Inaczej rozumiane jest pojęcie jakości przez instytucje finansujące (publiczne i prywatne). Są one zainteresowane tym, aby ich klienci w przypadku zachorowania mieli usługi medyczne zapewnione we właściwym czasie, niezbędne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy i techniki medycznej. Jednocześnie korzystanie z usług zdrowotnych powinno być ograniczone do koniecznych rozmiarów i możliwie niedrogo.

Natomiast państwo, względnie administracja są zainteresowane tym, aby świadczenia zdrowotne niezbędne dla opieki nad ludnością były do dyspozycji w odpowiednim czasie i zgodnie z potrzebami, dla wszystkich jednakowo dostępne i na przystępnych warunkach finansowych.

2. Czynniki determinujące jakość usług zdrowotnych

Pomiaru jakości można dokonać obiektywnie według kryteriów, które wcześniej powinny zostać ustalone. W celu pomiaru oceny całej działalności szpitala zaleca się podzielić ogólną ocenę jakości na poszczególne elementy cząstkowe. W ten sposób można ocenić jakość różnych dziedzin względnie indywidualnych działań (procesów), występujących w szpitalu oraz porównać je z poprzednimi okresami lub  z innymi szpitalami.

Opieka lekarska i pielęgniarska:

·                  właściwa jakościowo i terminowo odpowiednia diagnostyka, terapia i opieka pielęgniarska, odpowiednio udokumentowana, analiza czasu trwania i rezultatów poszczególnych działań,

·                  fachowa kompetencja lekarzy, personelu pielęgniarskiego, fizykoterapeutów itp.,

·                  rodzaj i zakres zabiegów lekarskich i pielęgniarskich,

·                  udział pacjentów w podejmowaniu medycznych decyzji,

·                  przebieg, czas trwania względnie rezultat zabiegów,

·                  inne.

Świadczenia hotelarskie:

·                  wyposażenie szpitala,

·                  uprzejmość personelu,

·                  czystość pomieszczeń,

·                  wyposażenie pokojów pacjentów,

·                  godziny budzenia i odwiedzin,

·                  godziny posiłków,

·                  ilość dań do wyboru, inne.

Opinia publiczna (image), dotycząca danego szpitala:

·                  opinia publiczna,

·                  stopień znajomości lekarzy przez pacjentów,

·                  szczególne osiągnięcia w leczeniu,

·                  specjalistyczne diagnozy i terapia,

·                  specjalne techniki pielęgnacyjne,

·                  jakość opieki pielęgniarskiej,

·                  wyposażenie w sprzęt i urządzenia,

·                  świadczenia lekarskie,

·                  inne.

Zarządzanie:

·                  struktura  zarządzania,

·                  kwalifikacje kadry kierowniczej,

·                  komunikowanie się w ramach kierownictwa,

·                  postępowanie kierownictwa,

·                  zakres kierowania,

·                  organizacja,

·                  atmosfera w zakładzie,

·                  inne.

Współpraca:

·                  komunikacja i współpraca w ramach kolegialnego kierownictwa i między różnymi grupami zawodowymi w szpitalu,

·                  komunikowanie się z pacjentami i ich pełnomocnikami (rodzinami), oraz z lekarzami kierującymi pacjentów do szpitala,

·                  jakość komunikacji tzn. rodzaj, treść, kompletność i szybkość informacji,

·                  unikanie podwójnych badań,

·                  inne.

Plan realizacji:

·                  koordynacja strumienia informacji od przyjęcia pacjenta do zwolnienia,

·                  zarządzanie ruchem pacjentów,

·                  organizacja procesu diagnostyki i leczenia,

·                  inne.

Zaopatrzenie:

·                  świadczenia z zewnątrz, jak np. planowanie i utrzymanie czystości, analizy laboratoryjne etc. należy  zdefiniować i sprawdzić pod względem jakości,

·                  inne.

Poradnik dla zapewnienia jakości w szpitalu odnosi się do jakości z punktu widzenia pacjenta. Jakość świadczonych usług określają tutaj odczucia i oceny pacjenta.

Pomiaru jakości dokonuje się w tym przypadku według kryteriów subiektywnych, gdyż każdy pacjent ustala sam dla siebie własną miarę. Ma on określony pułap oczekiwań i wymagań. Dla pacjenta subiektywnie i obiektywnie jakość usług medycznych zależy od:

-                             kwalifikacji lekarzy, pielęgniarek, terapeutów (wymiar strukturalny),

-                             od przebiegu procesu diagnostycznego i terapeutycznego (wymiar podejmowania działań) oraz od powrotu do zdrowia lub jego poprawy po opuszczeniu szpitala (wymiar osiąganych rezultatów).

K. Opolski i E. Szemborska1 definiują jakość według norm europejskich jako ogół cech i właściwości usługi, które decydują o zdolności usługi do zaspokojenia stwierdzonych  lub przewidywanych   potrzeb odbiorcy.   

Jakość usług medycznych wymaga zapewnienia zgodnie z ustalonymi standardami działań placówki medycznej, w kilku podstawowych sferach.

Sfera usług medycznych – profesjonalna

Sfera informacyjna

Sfera techniczna

Sfera zarządzania i sfera ekonomiczno – administracyjna.

Niezbędne jest zastosowanie TQM (Total Quality Management), które polega na założeniu, że proces doskonalenia jakości nie kończy się.

Sfera  marketingu.

rzetelność, różnorodność, szybkość reagowania, konkurencyjność cen, niezawodność dostaw.

4. Jakość a nauka

mity:

nowoczesne technologie.

            nadzór specjalistyczny

            poprawić jakość nie zmieniając sposobu

  -         funkcjonowania zakładu.

 

PROCES   AKREDYTACJI 

 

-                      Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie.

 

Akredytacja jest znaną i sprawdzoną  metodą zapewnienia jakości.

Posługując się definicją przyjętą na konferencji, „ Accreditation and Quality” w dniach 24 i 25 listopada 1995 roku w Barcelonie, akredytację określa się jako: zewnętrzny proces oceny, który dotyczy instytucji opieki zdrowotnej dobrowolnie poddających się ocenie opartej na określeniu stopnia zgodności z wcześniej znanymi standardami akredytacyjnymi, wykonywanej przez bezstronną i niezależną w decyzjach profesjonalną placówkę akredytacyjną, która przyznając akredytację wydaje stosowne świadectwo.

Akredytacja niesie ze sobą usprawnienia funkcjonowania szpitala jako jednostki i całego systemu stacjonarnej opieki zdrowotnej. Do pożądanych zjawisk wynikających z akredytacji można zaliczyć:

·                                 stymulację poprawy jakości opieki nad pacjentem,

·                                 zwiększenie zaufania społecznego do szpitala,

·                                 wspieranie edukacji personelu, podnoszenie kwalifikacji,

·                                 poprawę strategii marketingu,

·                                 pomoc w uzupełnieniu źródeł finansowania,

·                                 zwiększenie dostępności do opieki,

·                                 kreowanie trendów w opiece zdrowotnej,

·                                 identyfikację szpitali najlepszych i korzystanie z ich wiedzy i doświadczeń (uczenie się od najlepszych – skorzystanie z metody benchmarkingu),

·                                 popularyzację dobrych wzorów organizacyjnych,

·                                 redukcję kosztów, zwiększenie efektywności,

·                                 umożliwienie klientowi lepszego wyboru w zaspakajaniu jego oczekiwań,

·                                 ułatwianie pozyskiwania pożyczek (kredytów), zawierania kontraktów,

·                                 sprzyjanie konkurencyjności szpitali,

·                                 rozwijanie inicjatyw wewnątrzszpitalnych,

·                                 aktywizację działania zespołowego,

·                                 zwiększenie motywacji personelu dzięki udziałowi w procesach przygotowawczych, jak i następujących po akredytacji,

·                                 zwiększenie aktywności w innych, poza jakością, tematach poprzez różnego rodzaju dyskusje,

·                                 unaocznienie problemów opieki szpitalnej oraz polityki zdrowotnej regionu poprzez porównanie różnych szpitali.

Typowe czynności procesu akredytacji:

Kiedy

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl