ZESTAW I
1. zdjęcie-gleba murszasta
2. opisać glebę rdzawą: rdzawych ma następującą budowę:
Skałami macierzystymi gleb rdzawych mogą być , , odczyn: kwaśny
Proces:rdzawienie, próchnica:moder, występowanie:lasy
3. treść map glebowo-rolniczych:
- kompleksy rolniczej przydatności gleb,
- typ genetyczny gleby (podtyp),
- skład mechaniczny i głębokość zalegania warstw profilu glebowego.
4. Systematyka gleb(zasady)???
5. Cos tam V=20 ( chyba będzie to rdzawa)
6. Powietrze atmosf., a glebowe
7. Skała macierzysta-czynnik:
Jest ona głównym substratem z którego powstaje gleba. , a zatem i skład chemiczny oraz (wielość ziaren) mają wpływ na tempo i kierunek rozwoju gleby. Szczególnie silny wpływ tego czynnika na przebieg procesu glebotwórczego występuje w , , i .
8. Proces brunatnienia: Brunatnienie - polega na pokrywaniu cząstek glebowych rdzawobrunatną otoczką złożoną ze związków żelaza, pochodzących z rozkładu glinokrzemianów. Od nazwy procesu glebotwórczego i poziomu brunatnienia pochodzi nazwa typu gleby charakterystycznej dla lasów liściastych - gleba brunatna.
9. Metoda na rozpoznawanie węglanów w glebie
Metody oznaczania węglanów o metoda Scheiblera – spalanie próbki następuje w 930˚. Metody objętościowe polegają na oznaczaniu gazowego dwutlenku węgla wydzielonego z rozkładu węglanu wapnia podczas działania kwasów na glebę, najczęściej używa się kwasu solnego. W próbce gleby, w której ma oznaczać się CaCO3 należy najpierw zbadać orientacyjną metodą polową zawartość węglanu wapnia. Metoda polowa polega na traktowaniu kwasem solnym ok. 10 % zwilżonej wodą próbki gleby umieszczonej na szkiełku zegarkowym. Z intensywności wydzielonych banieczek CO2 określa się na podstawie poniżej załączonej tabelki przybliżoną zawartość CO2.
10. Glebowa materia organiczna
Materia organiczna w glebie, organiczna część gleby składająca się z resztek roślinnych i zwierzęcych oraz organicznych produktów działalności życiowej organizmów glebowych (bakterii, grzybów, promieniowców, mezofauny glebowej), podlegająca procesom mineralizacji i humifikacji. W glebach mineralnych użytkowanych rolniczo próchnica stanowi 80-90% całej substancji organicznej gleby.
11. Czarnoziemy- bardzo żyzne powstałe ze skał i lessopodobnych, czasem z glin marglistych, bogatych w związki (w warstwie ornej często obecny jest) i , rozprzestrzeniają się głównie na płaskich lub słabo pofałdowanych terasach nadzalewowych. Powstają w warunkach klimatu kontynentalnego i umiarkowanego suchego przy udziale roślinności łąkowo-stepowej i leśno-stepowej. Jest około 1 % w Polsce (Wyżyna Lubelska)
buroziemy- gleby powstałe w klimacie kontynentalnym suchym przy udziale roślinności stepowej. Występują w południowo-wschodniej Europie, w kotlinach śródgórskich Kordylierów, w Patagonii i w Azji Centralnej. Powstają na podłożu lessowym i piaszczystym.