wykład, Biotechnologia, Podstawy biotechnologii

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

PODSTAWY BIOTECHNOLOGII

 

Wykład 2

W biotechnologii wykorzystuje się mikroorganizmy, enzymy i analogii enzymów w celu wytworzenia produktu użytecznego w produkcji i usługach.

Rodzaje biotechnologii:

−        tradycyjne: korzystają z niemodyfikowanych mikroorganizmów do wytworzenia produktów użytecznych, np. bakterie mlekowe, które wytwarzają kwas mlekowy wykorzystywane są w przemyśle mleczarskim.

−        nowoczesne: stosują modyfikowane genetycznie drobnoustroje, linie komórkowe wytwarzane metodami inżynierii genetycznej albo enzymy modyfikowane metodami inżynierii białka. Obejmują także rekombinację genetyczną (in vitro) i klonowanie genów, fuzję komórek protoplastów, inżynierię białka, technikę hodowli in vitro komórek wyższych organizmów, technologie enzymów unieruchomionych, bioanalizę w układzie z rozpuszczalnikami organicznymi, komputerowe modelowanie i sterowanie bioprocesami, technikę ciągłych procesów biotechnologicznych oraz nowoczesne techniki wydzielania i oczyszczania bioproduktów.

 

Technika mikrobiologiczna – proces uwarunkowany działalnością mikroorganizmów. Daje ogromne możliwości w zakresie praktycznego wykorzystania zdolności mikroorganizmów do wywołania różnorodnych przemian chemicznych, a także do nadprodukcji wielorakich metabolitów w ilościach znacznie przekraczających potrzeby własne mikroorganizmu.

Fermentacja – odkryta przez Ludwika Pasteura, który wykazał, że za fermentację są odpowiedzialne mikroorganizmy, które wytwarzają alkohol (f. alkoholowa).

„Życie bez tlenu” – z punktu widzenia mikroorganizmów i procesów chemicznych wiemy, że tlen nie jest akceptorem elektronów i protonów. Fermentacja przebiega przez glikolizę. W jej wyniku ze związku organicznego (węglowodany: skrobia, celuloza) powstaje związek niskocząsteczkowy (od niego pochodzi nazwa rodzaju fermentacji).

Etanol: akceptorem elektronów i protonów jest aldehyd octowy, a produktem końcowym etanol.

Kwas mlekowy: pirogronian/kwas mlekowy. Bakterie fermentacji mlekowej są bardzo powszechne i możemy je spotkać praktycznie wszędzie.

Mikroorganizmy przeprowadzają fermentację po to, żeby uzyskać energię w celu budowy składników własnego ciała.

 

1 mol glukozy = 36 (38) ATP

1 ATP = 14 tys. Kcal

W przypadku fermentacji mikroorganizmy uzyskują tylko 2 ATP. W związku z tym proces ten musi zachodzić w sposób ciągły żeby dostarczyć odpowiednią ilość ATP. Dla nas jest to korzystne ponieważ powstają przy tym duże ilości produktu.

Rodzaj fermentacji zależy od wyposażenia enzymatycznego komórki.

Fermentacja:

−        utlenianie związku organicznego do nieorganicznego

−        wydziela się CO2

−        nie wymaga tlenu jako akceptora elektronów i protonów; jego rolę spełniają produkty pośrednie procesu

 

Technologia enzymów – jej rozwój nastąpił po II wojnie światowej, wykorzystywana w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, włókienniczym, analityce, lecznictwie i w gospodarstwach domowych.

Enzymy to białka, ale nie wszystkie białka są enzymami. Enzymy są strukturami delikatnymi i łatwo je zniszczyć.

!!!Dlaczego centrum aktywne enzymów jest strukturą dynamiczną?!!!

W celu utrzymania aktywności enzymów w jak najdłuższym czasie stosuje się technikę enzymów unieruchomionych. W tym celu wykorzystuje się szczepy immobilizowane.

Inżynieria bioprocesowa – technika, która umożliwia przekształcenie poznanych i opracowanych w laboratorium procesów biologicznych w ekonomiczny, odtwarzalny i opłacalny proces technologiczny. Dawniej nazywana była inżynierią biochemiczną, bioinżynierią, inżynierią fermentacji lub inżynierią mikrobiologiczną. Jest dobrze osadzona i ma mocne podstawy naukowe (jest nieustannie weryfikowana przez naukę).

Inżynieria genetyczna (technika genowa) – pojęcie to zostało zastosowane 30 lat temu na określenie nowoczesnych metod biologii molekularnej i genetyki umożliwiających manipulacje genami poza komórką, czyli rekombinację DNA in vitro. Dzięki niej stało się możliwe konstruowanie nowych genotypów, które nie występują w naturze. Otworzyła nową erę biotechnologii umożliwiającą mikrobiologiczną biosyntezę metabolitów, których mikroorganizmy nie wytwarzają. Umożliwia prowadzenie nowych badań podstawowych: dzięki niej zbadano geny podzielone i introny oraz opracowano genetykę globin krwi.

Inżynieria cyklogenetyczna – inżynieria genetyczna na poziomie komórkowym, umożliwia rekombinację DNA ( in vivo) w takim zakresie i z taką częstością jakie w naturze nie są możliwe. Wykorzystuje fuzję protoplastów, stosowana jako metoda doskonalenia szczepów.

Inżynieria białka – usiłuje metodami chemicznymi i biologicznymi otrzymać enzymy półsyntetyczne, zmodyfikowane w stosunku do enzymów naturalnych. Ma na celu zmienić ich specyficzność substratową, stabilność, optymalne warunki działania. Bada zależność pomiędzy strukturą, a funkcją.

 

Historia biotechnologii:

I. Okres przedpasteurowski – od zarania ludzkości do połowy XIX wieku; nauczono się szczepić produktem po fermentacji inny produkt.

II.                      Od roku 1850-1945 – okres przejściowy, w sposób naukowy poznawano naturę biochemiczną danego procesu; zapoczątkowany pracami L. Pasteura; opracowano produkcję acetonu i butanolu a także techniki otrzymywania czystych kultur oraz prowadzenie bioprocesów w warunkach aseptycznych (jałowych).

Czyste kultury pleśni wprowadził do biotechnologii w 1882 roku Brefel, czyste kultury bakterii - Bristel, a drożdży - Hanzel. Wprowadzenie czystych kultu dało możliwości wprowadzenia nowych biosyntez.

W USA (1894r.) zastosowano na skalę przemysłową produkcję amylazy pleśniowej. Zastosowano beztlenowe laseczki z rodzaju Clostridium do produkcji butanolu (kauczuk) oraz glicerolu i acetonu (materiały wybuchowe). Skonstruowano bioreaktory.

III.                     

a)            do roku 1970: dzięki integracji dyscyplin biologicznych, chemicznych i inżynieryjnych, opracowano nowe technologie, m.in. biosyntezy antybiotyków, aminokwasów, enzymów i biotransformacji steroidów oraz wprowadzono pierwsze technologie zastosowania biokatalizatorów immobilizowanych.

b)            teraz: praktyczne wykorzystanie genetyki i biologii molekularnej w biotechnologii. Narodziła się koncepcja manipulacji genami poza komórką. Nastąpił rozwój metod rekombinacji DNA (in vitro i in vivo). Opracowano mikrobiologiczną produkcję insuliny, hormonów wzrostu, interferonów oraz technologię wytwarzania przeciwciał monoklonalnych. Opracowano techniki procesów ciągłych, techniki mutagenizacji, konstruowanie nowych genotypów metodami inżynierii genetycznej.

 

Wykład 3

Pojęcia:

Kolonia – to zespół osobników wyrosłych na podłożu stałym i pochodzących od jednej komórki macierzystej.

Wyodrębnianie pojedynczych kolonii polega na izolacji ściśle określonej kolonii bakterii.

−        inkubacja 24h na płytce w temp. 37°C – posiew redukcyjny na kolejnej płytce.

Hodowla (kultura) – to zbiór osobników, które wyrosły na jednym podłożu (płynnym lub stałym).

Hodowla czysta – zbiór osobników jednego gatunku, które wyrosły na wspólnym podłożu.

Hodowla mieszana – zbiór osobników należących do kilku gatunków wyrosłych na wspólnym podłożu.

Podłoże – jest to w sposób sztuczny stworzone środowisko dla rozwoju danego gatunku (gatunków) bakterii. Musi posiadać następujące cechy: być jałowe, pełnowartościowe pod względem odżywczym, mieć odpowiednie pH i ciśnienie osmotyczne, być przejrzyste.

Gdy badamy wykorzystanie przez mikroorganizmy określonego składnika to stosujemy podłoża minimalne (M9) i dodajemy np. glukozę lub lizynę i patrzymy czy dany mikroorganizm wykorzystuje ten składnik.

Gatunek – to zespół szczepów wyizolowanych niezależnie od siebie, ale posiadających wspólne cechy biochemiczne i antygenowe (horyzontalny transfer genów może zmienić właściwości antygenowe). Gatunek to inaczej zbiór szczepów. Osobniki należące do jednego gatunku nie muszą być genetycznie identyczne (E. coli O157).

Klon – zespół osobników identycznych pod względem genetycznym wyselekcjonowany odpowiednimi metodami.

Szczep – klony komórek należące do jednego gatunku, ale wyprowadzone niezależnie od siebie.

Protoplasty – bakterie gram(+), które pozbawiono ściany komórkowej. Otrzymywane przez działanie lizozymu na komórkę. W celu ulepszenia szczepów przeprowadzamy fuzję protoplastów.

Sferoplasty – bakterie gram(-) nieposiadające ściany komórkowej. Otrzymywane z komórek rosnących pod działaniem penicyliny, która hamuje syntezę mureiny na etapie dAla – dAla.

 

Zakres i znaczenie nowoczesnej biotechnologii:

−        w produkcji żywności (przemysł spożywczy i rolniczy)

−        w ochronie zdrowia

−        w przemyśle chemicznym i innych przemysłach

−        w ochronie środowiska i analizie

 

Dalszy rozwój biotechnologii gwarantuje:

−        możliwość przetwarzanie surowców odnawialnych

−        dużą różnorodność bioproduktów i bioprocesów

−        selektywne otrzymywanie enancjomerów biologicznie czynnych

−        ładne warunki przebiegu bioprocesów

−        duży stopień bezpieczeństwa bioprocesów

−        mniej groźnie niż w technikach chemicznych zanieczyszczenie środowiska, w razie jego powstania łatwiejsze usunięcie

 

Obecne zadania biotechnologii:

−        opracowanie nowych leków i preparatów do ochrony zdrowia, ludzi i zwierząt

−        rozwiązywanie problemów żywieniowych

−        rozwiązywanie problemów ochrony środowiska

−        upowszechnienie procesów biokatalizy w przemyśle chemicznym oraz przetwórstwie surowców naturalnych

−        udział w rozwiązywaniu procesów energetycznych: główne surowce to skrobia, sacharoza oraz produkty uboczne przetwarzania – MELASA

Celuloza (40-70% w glebie) rozkładana bardzo powoli/ techniki zmierzają do polepszenia kinetyki rozkładu celulozy.

 

1

 

Powstało dzięki zlaniu komórki rakowej i komórki produkującej jedno przeciwciało.

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl