Zajęcia 5 miasto i przestrzeń, MIASTO I WIEŚ

Poza tym na świecie jest niewiele istot groźniejszych od kobiety.

Zajęcia 5

MIASTO I PRZESTRZEŃ

 

Kształtowanie przestrzeni

A. Wallis – przestrzeń miejska jest dziełem ludzkim, społecznym, której rozumienie i ocena nadaje dopiero jej znaczenie i sens.

n                    Społeczeństwo kształtuje oraz użytkuje przestrzeń w trojaki sposób:

n                    Nadając jej określone materialne kształty

n                    Nadając tym kształtom określone funkcje i wartości

n                    Przyjmując określone formy zachowania w stworzonych przez siebie przestrzennych ramach

n                    Społeczeństwo kształtuje przestrzeń bezpośrednio – zmieniając ją, bądź pośrednio – przystosowując się do niej.

 

P. Rybicki - na kształtowanie i podział przestrzeni miejskiej wpływają czynniki ekonomiczne, ekonomiczno-społeczne i kulturowe. Ważnym czynnikiem modyfikującym przestrzeń są przeszkody naturalne. Prowadzą one do powstania układów przestrzennych o rozwoju koncentrycznym lub jednostronnie ukierunkowanym. Czynnikiem tworzącym określony układ jest zorganizowanie miejskiej przestrzeni przez jej zabudowę, rozkład ludności, przestrzenny podział pełnionych przez miasto funkcji. Z taką organizacją przestrzeni wiążą się kompleksy wartości i ocen uświadamiane przez ludzi.

 

Różne układy przestrzenne - mówi Rybicki – kształtują stosunki między ludźmi oraz organizację życia społecznego. Funkcje podziałów przestrzennych:

n                    Organizacja życia zbiorowego

n                    Podział ludności na społecznie określone strefy zamieszkania.

n                    Wyznaczanie kierunku rozwoju miasta: zagęszczenie ludności lub jej rozproszenie.

Skonstruowana przez człowieka przestrzeń miejska jest czymś danym, układ przestrzenny narzuca dystrybucję ludzi w przestrzeni, a istniejące podziały przestrzenne organizują życie społeczne zbiorowości.

 

Z. Pióro – na procesy osadnicze oddziałują czynniki ekologiczne, które stanowią geograficzną, biologiczną i techniczno-ekonomiczną bazę życia ludzi. Nad tą bazą nadbudowane są systemy więzi, zachowań i struktur społecznych. Miasto to system stosunków fizyczno-przestrzennych i społeczno-kulturowych ściśle ze sobą powiązanych. Zadaniem tego systemu jest zaspokajanie ludzkich potrzeb, do czego niezbędny jest jego zrównoważony i harmonijny rozwój.

Zachowania przestrzenne

 

Z. Pióro wyróżnia 3 rodzaje zachowań: osadnicze, komunikacyjne i organizacyjne. Zachowania jednostki w przestrzeni są wyznaczone przez role społeczne, jakie jednostka pełni w instytucji, której funkcja wynika z kolei z wymagań społeczeństwa. Odgrywając tę rolę jednostka zaspokaja swe indywidualne potrzeby.

Wzory zachowań przestrzennych

Z. Pióro wyróżnia 3 typy zachowań przestrzennych:

n                    Osadnicze

n                    Komunikacyjne

n                    Organizacyjne

Zachowania komunikacyjne i osadnicze układają się w pewne wzory będące wyrazem zróżnicowania cech społeczno-ekonomicznych jednostek oraz cech fizycznych i przestrzennych miasta. Zachowania zależą więc od układu instytucjonalnego i roli społecznej jednostki, a wzory zachowań wyznaczane są poprzez status jednostki i fizyczny charakter przestrzeni, czyli lokalizację przestrzenną.

 

Interpretacja zachowań przestrzennych

•                     Funkcjonalna:

Polega na ocenie systemu użytkowania ziemi z punktu widzenia zróżnicowań cech użytkowników; określeniu stopnia zaspokojenia potrzeb indywidualnych i zbiorowych przez istniejące struktury  fizyczno-przestrzenne; ustaleniu rozmiarów zachowań dewiacyjnych i kompensacyjnych wynikających z niedostatku lub złego rozmieszczenia elementów fizycznych oraz sprawności społeczeństwa  i aparatu władzy.

•                     Strukturalna:

Polega na zbadaniu, czy struktura alokacyjna aglomeracji działa kompensacyjnie, czy jest adekwatna do potrzeb oraz czy kumuluje różnice społeczno-ekonomiczne, czy rozmieszczenie elementów struktury przestrzennej umożliwia optymalizację dostępności.

•                     Behawioralna:

Zmierza do identyfikacji wzorów zachowań w różnych grupach społecznych i różnych lokalizacjach przestrzennych, odróżnienie wpływu na zachowania przestrzenne środowiska fizycznego i organizacyjnego od wpływu wzorów kultury, określenia różnic między strukturami przestrzennymi a wzorami zachowań.

 

A. Wallis – kluczowym zjawiskiem dla zrozumienia przestrzennych zachowań społecznych jest funkcjonalne wartościowanie miasta. Jest to synteza trzech procesów: poznawania przestrzeni, określanie swoich potrzeb przestrzennych i kształtowanie własnych kryteriów oceny.

 

O ile dla Z. Pióry zachowania przestrzenne określane są raczej przez świat zewnętrzny w stosunku do jednostki, o tyle dla A. Wallisa są one rezultatem wiedzy, potrzeb i wartościowania jednostki.

 

Dla Z. Pióry zachowania przestrzenne są określane głównie przez role, jakie jednostka odgrywa w układzie instytucjonalnym, dla A. Wallisa wyznaczane są one przez potrzeby jednostek.

Miasto i przestrzeń

Aleksander Wallis

Przestrzeń społeczne jest przedmiotem ściśle związanych ze sobą procesów:

n                  Poznawania

n                  Wartościowania

n                  Kształtowania

n                  Użytkowania

 

Poznawanie przestrzeni

n                    jest źródłem wiedzy o przestrzeni i podstawą jej wartościowania

n                    na wiedzę o przestrzeni składają się zarówno doświadczenia pochodzące z działalności praktycznej, z badań naukowych, jak i z penetracji świata dokonywanych przez literaturę i sztukę.

n                    jest procesem ciągłym , polega na stałej konfrontacji nowych zdobyczy poznawczych z zastanym przez każde pokolenie kapitałem wiedzy odziedziczonej

n                    wiedza o przestrzeni jest zróżnicowana w zależności od klasowej i zawodowej stratyfikacji społeczeństwa

 

Poznawanie przestrzeni

Proces poznawania przestrzeni przebiega u jednostki w dwóch płaszczyznach:

n                  dąży ona do posiadania wiedzy ogólnej o wybranych przestrzennych całościach

n                  prowadzi nieustanne rozpoznawanie swojego bezpośredniego otoczenia

 

Wartościowanie przestrzeni

Wallis wyróżnia 7 kryteriów wartościowania przestrzeni:

n                   techniczne

n                   przyrodnicze

n                   ekonomiczne

n                   społeczne

n                   historyczne

n                   estetyczne

n                   sakralne

 

Wartościowanie przestrzeni

n                     Kryterium sakralne – wiążemy z reguły z funkcjonowaniem określonych wierzeń bądź całych religijnych systemów lecz nie zawsze czego przykładem może być Grób Nieznanego Żołnierza, mogiły przodków czyli miejsca uznawane święte w kategoriach świeckich

n                     Kryteria społeczne – stanowią liczną grupę, najważniejsze są  te związane z rolą rozmaitych przestrzeni jako przedmiotu, a zarazem narzędzi identyfikacji i integracji ( przestrzenie, które są podstawą poczucia wspólnoty lub obcości dla różnych grup)

n                     Kryteria historyczne – dotyczą wartości ustalonych w przeszłości i nadanych żyjącemu społeczeństwu w postaci dziedzictwa

Kształtowanie i użytkowanie przestrzeni

Społeczeństwo kształtuje i użytkuje przestrzeń w trojaki sposób:

n                   Nadając jej określone materialne kształty

n                   Nadając tym kształtom określone funkcje i wartości

n                   Przyjmując określone formy zachowania w stworzonych przez siebie przestrzennych ramach

 

Pojęcie przestrzeni społecznej

Przestrzeń społeczną danej zbiorowości stanowi użytkowany i kształtowany przez nią obszar, z którym wiąże ona system wiedzy, wyobrażeń, wartości i reguł zachowania, dzięki którym identyfikuje się ona najpełniej z tym właśnie obszarem

Pojęcie przestrzeni społecznej

Definicja ta implikuje kilka założeń:

n                   Uznaje, że pewien obszar staję się przestrzenią społeczną dopiero wówczas, gdy jest użytkowany przez określoną zbiorowość i użytkowanie to jest podporządkowane określonym regułom społecznego zachowania

n                   Ta sama przestrzeń może być odmienną przestrzenią społeczną dla różnych grup

n                   Zmiana funkcji i wartości przestrzeni społecznej może polegać nie tylko na przemianach jej cech fizycznych lecz również na zmianie panujących o niej wyobrażeń

Wartość otoczenia dla jednostki

Zachowanie jednostki w konkretnym otoczeniu wynika z relacji roli społecznej, osobowości i aktualnych dążeń jednostki z wartościami jakie reprezentuje dla niej dana przestrzeń. W grę wchodzą wartości, które można określić jako:

n                   Instrumentalne

n                   Sytuacyjne

n                   Egzystencjalne

 

Wartość otoczenia dla jednostki

Do instrumentalnych wartości danej przestrzeni zaliczymy:

n                   funkcjonalny charakter przestrzeni określany takimi nazwami jak ulica, plac, pole, jezioro

n                   charakter przestrzeni z punktu widzenia jej społecznego statusu np. sakralny lub świecki

n                   możliwość orientacji w rozkładzie czy planie danego miejsca

 

Wartość otoczenia dla jednostki

Do wartości sytuacyjnych zaliczymy:

n                    poczucie fizycznego i psychicznego bezpieczeństwa bądź zagrożenia

n                    możliwość identyfikacji jednostki z daną przestrzenią

n                    poczucie jawności lub anonimowości w danej przestrzeni

n                    możliwość podjęcia na danym obszarze wybranych i aktualnie pożądanych ról społecznych

n                    możliwość realizowania swego prestiżu i własnej osobowości

 

Wartość otoczenia dla jednostki

Do wartości egzystencjalnych zaliczymy te wszystkie wartości, które dostarczają jednostce niezbędnych jej przeżyć o charakterze emocjonalnym, estetycznym i intelektualnym, a także wiążą się z jej poczuciem tożsamości społecznej i kulturowej, z jej światopoglądem, wiarą religijną

Miasto jako system

Miasto jest systemem złożonym z dwóch podsystemów:

n                  Społecznego

n                  Urbanistycznego

 

Podsystem społeczny

n                  to zbiorowość użytkowników miasta, których podstawową strukturę tworzą jego mieszkańcy

Podsystem społeczny

Podział społeczeństwa miejskiego na zbiorowości:

n                  terytorialne

n                  terytorialno-funkcjonalne

n                  funkcjonalne

Poszczególnym zbiorowościom odpowiadają określone przestrzenie i instytucje.

Podsystem społeczny

Podsystem urbanistyczny

n                  całokształt materialnych elementów miasta, stworzonych przez człowieka, jak i elementów naturalnych

n                  odzwierciedla wszystkie podstawowe zróżnicowania podsystemu społecznego

n                  zmienia się znacznie wolniej niż społeczny

Podsystem urbanistyczny

Charakterystyka tego podsystemu obejmuje spory zakres zagadnień:

n                  Podstawowych dla miasta obszarów

n                  Kulturowych wartości

n                  Wartości informacyjnych

Podsystem urbanistyczny

Podział przestrzeni:

n                  Otwarta i zamknięta

n                  Publiczna i instytucjonalna

n                  Według pełnionych dominujących funkcji

n                  Według znaczenia lub zasięgu wykonywanych funkcji

 

Podsystem urbanistyczny

Analizy każdej sklasyfikowanej przestrzeni możemy dokonać poprzez określenie:

n                  wartości ekologicznych

n                  wartości kulturowych

n                  wartości informacyjnych

n                  typu zbiorowości jakie ją użytkują

n                  społecznej pojemności

 

Funkcjonalne wartościowanie miasta

l                   Poznawanie i wartościowanie miasta, które prowadzi do decyzji o zachowaniu przestrzennym

l                   Można je uznać za syntezę trzech procesów:

n                   poznawanie przestrzeni

n                   odczuwanie potrzeb przestrzennych

n                   kształtowanie własnych kryteriów oceny przestrzeni

 

Funkcjonalne wartościowanie miasta

n                   pozwala jednostce dążyć do optymalizowania korzyści, jakie może osiągnąć na zamieszkiwanym i użytkowanym obszarze

n                   miasta pozwala jednostce ustalić zależność, jaka istnieje między jej własnym statusem i prestiżem społecznym

n                   dotyczy intensywności z jaką użytkowane są poszczególne obszary miasta

n                   spełnia rolę homeostatyczną wobec społecznego użytkowania obszaru miasta

Przemiany systemu

n                   Stany systemu urbanistycznego mierzymy za pomocą liczb bezwzględnych lub wskaźników odnoszących się do setek parametrów

n                   Stany podsystemu społecznego określamy również za pomocą liczb bezwzględnych, lecz znacznie częściej za pomocą wskaźników

n                   Stany elementów całego systemu oceniamy za pomocą relacji wybranych parametrów podsystemu społecznego do wybranych parametrów podsystemu urbanistycznego

Cele rozwoju

l                   Kształtują się pod wpływem potrzeb i możliwości wewnętrznych i zewnętrznych warunków ekonomicznych, w wyniku aktualnego układu sił społecznych i politycznych

l...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kachorra.htw.pl