Zajęcia terenowe z botaniki – informacje ogólne
Zajęcia terenowe z botaniki odbywają się w dwóch turach (1-14 lipca 2008, 15-28 lipca 2008).
Kurs rozpoczyna się wykładem wprowadzającym, po którym każda z grup wychodzi ze swoim Prowadzącym do Ogrodu Botanicznego UJ. W ramach kursu organizowane są:
-cztery wycieczki całodniowe, na które jadą wspólnie wszystkie grupy wraz z Prowadzącymi wynajętymi wcześniej autokarami. Na wycieczki całodniowe wyjeżdżacie Państwo z parkingu przy Galerii Kazimierz (od strony ul. Daszyńskiego) – uwaga: autokary wyjeżdżają punktualnie o godzinie 8.00!. Na wycieczki całodniowe zabieracie Państwo teczki botaniczne, gazety, łopatki do wykopywania roślin, notatniki oraz suchy prowiant. Proszę zaopatrzyć się również w odpowiednie ubranie terenowe i obuwie (uwaga: dwie wycieczki całodniowe to wycieczki górskie! Proszę pamiętać, że gdy w Krakowie jest piękna pogoda temperatura na szczycie Babiej Góry może wynosić ok. 10°C)
-trzy wycieczki półdzienne organizowane dla poszczególnych grup przez ich Prowadzących na terenie Krakowa lub w okolicach miasta – uwaga: proszę zaopatrzyć się w bilety MPK umożliwiające poruszanie się po mieście i w jego okolicach. Szczegółowe informacje podane zostaną przez Prowadzących poszczególne grupy. Na wycieczki półdzienne zabieracie Państwo teczki botaniczne, gazety, notatniki, łopatki do wykopywania roślin, suchy prowiant oraz odpowiednie ubranie.
- trzy zajęcia kameralne, podczas których poznajecie Państwo wybrany rodziny roślin i uczycie się posługiwać kluczami do oznaczania roślin. Zajęcia te odbywają się w budynku dydaktycznym przy ul. Kopernika 27 (ten sam budynek w którym odbywały się ćwiczenia z botaniki systematycznej)
W ostatnim dniu kursu odbywa się zaliczenie. Na zaliczeniu należy przedstawić sporządzony przez siebie zielnik, znać zawarte w nim rośliny i wykazać się znajomością zagadnień teoretycznych omawianych na zajęciach.
Szczegółowy plan zajęć i listy uczestników poszczególnych grup znajdują się w oddzielnych plikach.
Student uczestniczący w zajęciach terenowych z botaniki może mieć tylko jedną nieobecność (z wyjątkiem wycieczek całodziennych)!
Uwagi techniczne:
Podczas zajęć wykonujecie Państwo zielnik składający się ze 150 gatunków roślin. W tym celu przed rozpoczęciem kursu należy przygotować teczkę botaniczną (dwie sztywne okładki ze sklejki lub tektury formatu A3, dające się związać, z paskiem na ramię). Przed każdą wycieczką terenową do teczki botanicznej wkładamy kilkadziesiąt podwójnych, odpowiednio przyciętych gazet. Zbierane materiały zielnikowe starannie opisujemy. Na przygotowanych etykietach umieszczamy: nazwę gatunkowa rośliny, rodzinę jaka reprezentuje gatunek, nazwę stanowiska i siedlisko w którym roślina została zebrana, datę zbioru oraz nazwisko zbierającego. Rośliny suszymy w gazetach w miejscu przewiewnym. Należy pamiętać by odpowiednio często przekładać rośliny do suchych gazet tak by nie zapleśniały. Papier gazetowy wykorzystywany podczas zbioru i suszenia roślin powinien dobrze chłonąć wilgoć! Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące zielnika zostaną podane na zajęciach.
Dodatkowe informacje dotyczące tworzenia zielnika możecie Państwo znaleźć na stronie:
Prawidłowość pisowni nazw gatunków oraz ich przynależność systematyczną można sprawdzić w „KRYTYCZNEJ LIŚCIE ROŚLIN NACZYNIOWYCH POLSKI” (VASCULAR PLANTS OF POLAND - A Checklist) (Mirek Z., Piękoś-Mirkowa H., Zając A., Zając M. 2002), której elektroniczna wersja znajduje się na stronie: http://bobas.ib-pan.krakow.pl/czek/check.htm