Z historii Publicznego Gimnazjum nrl im. Jana Pawła II
• W związku z reformą oświaty wprowadzającą do kształcenia nowy typ szkoły powstały w Radomsku trzy gimnazja. Publiczne Gimnazjum nr l znalazło swą siedzibę w budynku przy ul. Piastowskiej 17. Zadanie stworzenia od podstaw nowej placówki oświatowej powierzono panu mgr. Andrzejowi Kucharskiemu, którego w pierwszym roku wspierała pani wicedyrektor Barbara Chutkiewicz, a w kolejnych również powołana na stanowisko wicedyrektora pani Magdalena Zastawna. Staraniem dyrekcji już 24 września 1999r. nadano szkole imię Jana Pawła II. Podczas audiencji w Watykanie 6.10. 1999r. Ojciec Święty zaaprobował pomysł, aby nasza szkoła nosiła Jego imię. W tym samym roku szkolnym w MDK 18 maja 2000r. odbyła się uroczystość poświecenia sztandaru szkoły. Tradycją w Publicznym Gimnazjum nrl stało się uczestnictwo w corocznych spotkaniach Rodzin Szkół im Jana Pawła II na Jasnej Górze, które zaowocowały współpracą. Podtrzymano również zwyczaj pielgrzymowania do Watykanu. 21 Iistopada2001r. przedstawiciel szkoły wręczył podczas audiencji dary dla naszego Patrona . Uczniowie mieli również okazję spotkać się ze swoim patronem 18 sierpnia 2002r. podczas pielgrzymki naszej szkoły na krakowskie Błonia i udział w Mszy świętej celebrowanej przez Ojca Świętego.
• 1 września 1999 r. - Założenie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Radomsku.
• 24 września 1999 r. - Nadanie Publicznemu Gimnazjum nr 1 w Radomsku imienia Jana Pawła II.
• 18 maja 2000 r. - Uroczyste poświecenie sztandaru szkoły.
• 12 czerwca 2001 r. - Odsłonięcie Ściany Pamięci Ofiar Golgoty Wschodu.
• 20 czerwca 2001 r. - Zdobycie Ul nagrody w kategorii program wychowawczy w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym MEN.
• 21 Iistopada2001 r. - Wręczenie przez przedstawiciela szkoły darów dla naszego Patrona podczas audiencji w Watykanie.
• 18 sierpnia 2002 r. - Pielgrzymka nauczycieli i uczniów z naszej szkoły na krakowskie Błonia i udział w Mszy świętej celebrowanej przez Ojca Świętego.
• 4 listopada 2002 r. - Odsłonięcie tablicy poświęconej Patronowi Szkoły Janowi Pawłowi II.
• 20 grudnia 2002r. - Oddanie do użytku wyremontowanej sali gimnastycznej.
• 1 września 2003r. - Publiczne Gimnazjum nr 1 weszło w skład Zespołu Szkolno -Gimnazjalnego nr 1.
• 4 marca 2005 r. - Występ Teatru Szkolnego „Źródło" w Teatrze Polskim w Warszawie z przedstawieniem „Pamięć nie dała się zabić" w związku z ogólnopolskimi obchodami 65. rocznicy zbrodni katyńskiej.
• 17 września 2005r. - Występ Szkolnego Teatru „Źródło" w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki z przedstawieniem „Pamięć nie dała się zabić".
• 8 marca 2007r. - Teatr „Źródło" uświetnił obchody 67. rocznicy zbrodni katyńskiej, występując w Sali Kolumnowej w Sejmie RP w Warszawie.
Teatr Szkolny „Źródło" działający w Publicznym Gimnazjum od 1999 roku ma w swym dorobku 13 premier. Niektóre z przedstawień, np. „ Przed sklepem Jubilera" , „Brat naszego Boga" Karola Wojtyły, „Komediantka" Władysława Reymonta, „Święty wybór", Misterium Męki Pańskiej" wielokrotnie były wystawiane dla radomszczan w MDK, a widowisko słowno -muzyczne „Pamięć nie dała się zabić" na zaproszenie księdza Prałata Zdzisława Peszkowskiego było oklaskiwane na Jasnej Górze(2004), w Teatrze Polskim (2005) i w Sejmie RP (2007)
Od 2000 roku uczniowie naszej szkoły przygotowują wieczerzę wigilijną w MDK dla klubu
„Złotej jesieni" i Związku Emerytów i Rencistów, a od 2001r. organizują koncert kolęd dla
Domu Pomocy Społecznej w Radomsku.
Uczniowie naszego gimnazjum aktywnie uczestniczyli w ogólnopolskich programach :
„Literacki atlas Polski",„Ślady przeszłości” realizowany przez Centrum Edukacji
Obywatelskiej.
W 2008 roku Publiczne Gimnazjum nr 1 było jedną ze szkół, która znalazła się w II etapie
Ogólnopolskiego Konkursu „Super Szkoła" pod patronatem Marii Kaczyńskiej.
Nasze gimnazjum jest inicjatorem i organizatorem Miedzygimnazjalnego Konkursu Literackiego o Janie Pawle II (6 edycji), Miedzygimnazjalnego Konkursu Ortograficznego „Złote pióro" (7 edycji), Miedzygimnazjalnego Konkursu Kobieta w literaturze, kulturze i sztuce(3 edycje).
Ważnym dokumentem życia szkolnego stała się wydawana przez gimnazjalistów Gazetka Szkolna „Jedynka"